Istnieje wiele sposobów na okazanie psu miłości i niekoniecznie wiążą się one z kupowaniem mu drogich prezentów! Jak pokazać psu, że się o niego troszczymy i jest naszym najlepszym przyjacielem? Przede wszystkim – dbając o zaspokojenie jego potrzeb. Zapraszam do lektury!

Spacery

Przede wszystkim powinniśmy zabierać psiaka na spacer codziennie, a nie od święta, nawet jeśli mamy ogródek (jest to tylko przedłużenie naszego domu i nie zapewnia możliwości swobodnej eksploracji). Przynajmniej jeden spacer dziennie powinien być dłuższy i trwać około godziny, w zależności od wieku, poziomu aktywności psiaka itp. oraz odbywać się na długiej lince (najlepiej 8-10m).

Starajmy się poświęcać ten czas w pełni naszemu czworonożnemu przyjacielowi i odłóżmy na bok telefon. Bądźmy z psiakiem tu i teraz, pozwólmy czasem wybrać mu trasę spaceru. Odkrywajmy razem nowe miejsca!

Dobrym pomysłem na urozmaicenie spaceru są różne gry węchowe. Możemy rozrzucić trochę smakołyków w trawie albo schować je w korze drzewa.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, jak zaplanować spacer idealny, zachęcam do przeczytania tego artykułu: https://www.passionblog.com.pl/6-zasad-idealnego-spaceru-z-psem/

Wspólna zabawa

Jest to świetny sposób na wzmacnianie naszej relacji z psiakiem! Możemy przeciągać się zabawką, dać psiakowi wygrać i wymienić się na drugi szarpak, możemy też pobawić się w aportowanie zabawki i w nagrodę po przyniesieniu jej chwilę się poszarpać, możemy wspólnie ścigać się do rzuconej zabawki albo nawet schować ją w głębokiej trawie i zachęcić psiaka do wyszukania jej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i preferencje naszego psiaka 😉 A może by tak spróbować swoich sił w psich sportach? Więcej na temat zabawy z psem możecie dowiedzieć się tutaj: https://www.passionblog.com.pl/jak-bawic-sie-z-psem/

A jeśli chcielibyście pobawić się ze swoim psiakiem w łapanie latających dysków w powietrzu, o podstawach tego sportu możecie poczytać tu: https://www.passionblog.com.pl/na-czym-polega-dogfrisbee/

https://www.passionblog.com.pl/dogfrisbee-jak-zaczac/

Naturalne gryzaki

Gryzienie, wylizywanie czy żucie powodują wydzielanie serotoniny, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia. Długie spożywanie gryzaków przez psa redukuje napięcie, które mogło pojawić się w jego organizmie. Każdy pies, niezależnie od rasy, powinien mieć możliwość gryzienia czegoś minimum 30 minut dziennie. Żeby umożliwić naszemu psiakowi zaspokojenie tej potrzeby, możemy dać mu do gryzienia np. suszoną skórę czy ucho (np. wołowe) albo przygotować dla niego zabawkę na jedzenie wypełnioną np. dobrej jakości mokrą karmą, którą możemy dodatkowo zamrozić dla wydłużenia czasu. Po więcej inspiracji i odpowiedzi, dlaczego jest to niezwykle istotne, zapraszam tu:

https://www.passionblog.com.pl/po-co-dawac-psu-naturalne-gryzaki/

https://www.passionblog.com.pl/psi-relaks-daj-gryzc/

Wspólne treningi i ćwiczenia

Psiaki najczęściej uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, o ile oczywiście odpowiednio poprowadzimy wspólny trening. Zadbajmy o zbudowanie dobrej motywacji naszego czworonoga i dopasujmy poziom trudności zadań do jego możliwości, tak, aby ćwiczenia były dla niego przyjemnością. Wspólne treningi pozwalają nam na lepsze poznanie naszego psiaka oraz wprowadzenie naszego porozumienia i komunikacji na wyższy poziom. Dodatkowo ćwiczenie z posłuszeństwa często przydają się w codziennym życiu!

Jak pracować nad motywacją u psa możecie przeczytać tutaj:

https://www.passionblog.com.pl/cwiczenia-na-psia-motywacje/

A zasady dobrego treningu poznacie tu:

https://www.passionblog.com.pl/6-zasad-dobrego-treningu-z-psem/

 

Głaskanie i przytulanie?

Jak to jest z tym głaskaniem? Czy każdy psiak lubi dotyk? Jeśli tak, to gdzie najlepiej go głaskać? Czy przytulanie to zawsze zły pomysł?

Wariantów odpowiedzi na te pytania i im podobne będzie tyle, ile psiaków na świecie 😉 Niektóre psy bardzo potrzebują bliskości człowieka, a inne trochę mniej. Zazwyczaj będzie to zależało od konkretnej sytuacji i samopoczucia psiaka oraz chęci do bliskiego kontaktu w danym momencie. To, że nasz psiak uwielbia być miziany po brzuchu podczas wspólnego wylegiwania się na kanapie, nie znaczy że doceni klepanie po głowie w ramach nagrody po udanym ćwiczeniu na treningu. Psiaki są różne i mają różne preferencje. Najważniejsze, żeby starać się je poznać i zwracać uwagę na wysyłane przez nie sygnały. Jeśli w czasie głaskania naszego psa, możemy zauważyć u niego następujące sygnały stresu: odwracanie głowy, oblizywanie się, zianie, ziewanie, intensywne lizanie nas po twarzy, skakanie i odpychanie czy też usztywnienie i znieruchomienie, tzw. freeze – prawdopodobnie nasz psiak nie do końca czuje się w tej sytuacji dobrze i powinniśmy coś zmienić – być może miejsce, intensywność głaskania, a może akurat w tym momencie nasz psiak w ogóle nie ma ochoty na głaskanie i powinniśmy dać mu spokój? Bardzo dobrym sposobem, żeby sprawdzić czy nasz pies ma ochotę na dalsze mizianie, jest zabranie na chwilę ręki i poczekanie na reakcję naszego czworonoga – jeśli w tym momencie np. otrzepie się i odejdzie, raczej nie ma już na to ochoty, a jeśli w jakiś sposób zachęci nas do kontynuacji, np. poprzez trącenie nosem czy łapą naszej dłoni – prawdopodobnie czerpie z tego przyjemność i prosi nas o dalszą porcję głasków. Więcej na ten temat możecie przeczytać tu:

https://www.passionblog.com.pl/pies-nie-sluzy-do-glaskania/

Jedzenie

Podobno przez żołądek do serca… Czy aby na pewno? Często kusi nas, żeby podzielić się smakowitym kąskiem z naszego talerza z naszym psiakiem, który taaak słodko na nas patrzy. Jesteśmy przekonani, że jest to doskonały dowód naszej miłości do niego. Tak samo jak dosypanie większej ilości karmy do jego miski. Czy rzeczywiście jest to dla niego dobre? Niestety bardzo często spotykamy się z problemem nadwagi u psów. Nadwaga może prowadzić do stanów zapalnych stawów, chorób układu krążenia czy cukrzycy, a także wielu innych dolegliwości. Jeśli chcemy okazać psu miłość poprzez to, co trafia do jego miski, zadbajmy o dokładne przeanalizowanie składu podawanej mu karmy lub jeśli jesteśmy gotowi na trochę więcej poświęcenia, możemy rozważyć przejście na dietę BARF. Wymaga to jednak świadomego podejścia, stosowania odpowiedniej suplementacji i najlepiej skonsultować się z dobrym dietetykiem przed zmianą sposobu żywienia na surowe mięso. Niezależnie od tego, czym karmimy naszego psa, dbajmy o utrzymanie go w prawidłowej kondycji fizycznej.

https://www.passionblog.com.pl/co-powinien-jesc-pies/

 

Podsumowując, okazywać psu miłość możemy naprawdę na wiele sposobów – starajmy się dbać o to na co dzień! 🙂