Jak wszyscy dobrze wiemy, trening to coś szalenie istotnego w budowaniu relacji pies – przewodnik. Na dobry trening składa się sporo elementów. W dzisiejszym wpisie, postaram się wymienić i opisać kilka ważnych zasad, dzięki którym stworzymy czytelny, jasny i konstruktywny trening. Zasady, na których chciałbym się dziś skupić pomogą Wam w zdecydowanie szybszym progresowaniu, a jak wiadomo, nie ma nic bardziej motywującego niż widoczne postępy w naszej pracy z psem.

Zaangażowanie

To zasada, która odnosi się zarówno do psiaka jak i przewodnika. Działanie na pół gwizdka nigdy nie przynosi efektów, dlatego starajmy się skupić na treningu i być w nim na 100%. Musimy też stale pielęgnować tryb pracy psiaka, aby on oddał nam dokładnie takie samo, stuprocentowe zaangażowanie. O ile u przewodnika to zaangażowanie budujemy głównie motywacją, wypoczynkiem i nastawieniem, tak u psiaka często musimy zadbać o dodatkowe elementy, takie jak komfortowe warunki i otoczenie (ale o tym w innym punkcie).

Pies w trakcie treningu na dworze


Planowanie treningu

To bardzo istotny element. Polecam zaplanować sobie trening długoterminowo, czyli np. na cały miesiąc. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardziej kontrolować nasz progres, ale co ważniejsze zaczynamy trening z gotowym planem, nie tracąc czasu na kombinowanie w trakcie. Mając plan nie wprowadzamy przeciąganych pauz, dzięki czemu trening staje się krótszy i intensywniejszy, a takie właśnie lubią psy.

Komunikacja i timing

Ta zasada mówi o jasnym i czytelnym treningu. Podczas pracy z psem uczycie się siebie nawzajem, poznajecie się i budujecie coraz jaśniejszą komunikację. Starajmy się pracować nad tym, by nie wprowadzać w trening błędnych sygnałów w postaci niepotrzebnych gestów bądź niejasnych komend. Trenujmy timing, czyli szybkość i dynamikę pracy. Dzięki skupieniu na czasie, zręczności oraz jasności przedstawianych zadań do wykonania, psiak jest w treningu bardziej skupiony. Pamiętajcie że psy szybko się nudzą więc zbędne pauzy czy momenty zastanowienia sprawią że psiak może zrezygnować i podjąć inne zadanie, już nie koniecznie to treningowe. A spóźnienie się o sekundę z wydaniem smaczka, może nagrodzić zupełnie inne zachowanie ;).

Trening z psem w parku


Warunki środowiskowe

W pracy z psem zawsze powinniśmy zwracać uwagę na otoczenie w którym pracujemy. Szczególnie ważne jest to na początku Waszej wspólnej drogi. Środowisko zbyt trudne na początku może być strzałem w kolano, bo pies który zacznie szybciej i głębiej odbierać wszelkie bodźce, może mieć trudność w skupieniu się na zadaniu. Zbyt trudne otoczenie znacznie obniża zdolności naszego psiaka, do przyswajania nowych rzeczy. Na początku wybierajmy miejsca spokojne, gdzie nie będzie rozproszeń i pies w pełni będzie mógł skupić się na nas. Jeśli nasz psiak opanuje dany element w miejscu spokojnym, to dopiero możemy stopniowo utrudniać przez wydłużanie czasu, odległości, zmianę otoczenia. Psy generalizują, ale by nauczone hasła działały wszędzie, musimy je przepracować w wielu różnych sytuacjach. W przeciwnym razie generalizacja zadziała wyłącznie w obrębie tych naszych stałych miejsc treningowych. To, że psiak bezbłędnie wykonuje np. hasło ZOSTAŃ w domu, wcale nie oznacza, że od razu równie dobrze wykona je w parku, gdzie biegają psiaki, chodzą ludzie, słychać odgłosy ulicy. Jeśli będziemy doskonalić dany element, stopniowo dodając rozproszenia, dojdziemy do etapu w którym nasz psiak potrafił wykonać komendę nawet w trudnym środowisku.

Różnorodność

Dbałość o różnorodność w treningu sprawia że nasz psiak się nie nudzi. Szlifowanie pojedynczego elementu, podczas jednej sesji treningowej, zwyczajnie się nie sprawdza. Psiak szybko się nudzi, zaczyna szukać sobie innych zajęć, a to w znacznym stopniu rozwala nam trening. Dbajmy o dynamikę. Pracując z psem wiemy jakie elementy lubi bardziej a jakie mniej, dlatego starajmy się nimi przeplatać w taki sposób, by sesja trwała w pełnym zaangażowaniu.

Czarny pies podaje łapę


Presja

Ambitne podejście do pracy z psem nie jest niczym złym. Gorzej, jeśli oczekujemy od psiaka zbyt wiele i zwyczajnie nasz pies nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania. Co się wtedy dzieje? Pies zniechęca się do pracy, nie chce przebywać przy opiekunie, wybiera węszenie, skubanie trawy, a w sytuacji, gdy bardzo się stresuje może wykazać wręcz zachowania, o których mówi się ,,niepożądane’’, a psiak zwyczajnie szuka sposobu, by poczuć się lepiej. Kolejną pułapką, która może stanowić trudność dla psa jest nieustanne podnoszenie trudności w treningu. My ludzie często mamy tendencje do dokręcania śruby, co nie zawsze jest ok w stosunku dla naszego psa. Dlaczego? Pies się stara i stara, wykonuje ćwiczenia, a ma ciągle trudniej i trudniej. Pamiętajcie, że psy też lubią jak im wychodzi!

Warto wprowadzić w trening tych kilka prostych zasad. Można by wejść w temat bardziej szczegółowo i skupić się na detalach, jednak to już sprawa bardziej indywidualna. Mam nadzieję, że ten post pomoże udoskonalić Wasze treningi. Pamiętajcie że psiak nie uczy się na błędach, dlatego tak ważne jest skonstruowanie odpowiedniego treningu.