Motywacja jest fundamentem do treningu z psem. Jeśli chcemy rozwijać naszego psiaka, budować nowe umiejętności i zachowania pies musi chcieć z nami pracować. Nie ma sensu wpychać mu jedzenia, czy zabawki na siłę. Motywację u psiaka trzeba pielęgnować, tak by chęci do pracy z nami wzrastały. Bez odpowiedniej motywacji, niestety, nie jesteśmy w stanie nauczyć psiura nowych rzeczy.

Wyróżniamy kilka rodzajów motywacji

 • Pokarmowa
 • Zabawowa
 • Socjalna
 • Środowiskowa

Każdą z tych motywacji można rozwijać i budować. Zwykle jest tak, że jedna jedna z nich jest bardziej rozwinięta. Są psiaki, które za jedzonko wiele zrobią, a są takie które jednak wolą zabawkę.

Ćwiczenia na motywację warto wprowadzić w każdy trening, są to ćwiczenia które mają psiaka otwierać i zachęcać do współpracy.

Właściciel i pies


Ćwiczenia na psią motywację

1. Podążanie

Podążanie za opiekunem- weź w rękę jedzonko, dużo jedzonka psiaka, ułóż dłoń z jedzeniem przed sobą na wysokości pyszczka psa. Wydawaj psu jedzenie cofając się, a tempo dostosuj do pupila. Na początku dobrze, żeby dłoń miała cały czas kontakt z pyskiem psiaka.

UWAGA! To pies podejmuje jedzenie, nie wpychamy żarełka w pychol psa!

Jak to macie opanowane, śmiało możecie nieco utrudnić ćwiczenie, czyli np.

 • Cofając wydajesz psu nagrodę co jakiś czas
 • Ręce schowane za plecami, nagroda wydana po kilku krokach podążania za opiekunem
 • Ręce schowane za plecami, kontakt wzrokowy pies-przewodnik, nagroda wydawana niespodziewanie

2. Wahadło

To ćwiczenie, gdzie psiak może sobie nieco zapolować na jedzonko. Polega na tym, że odrzucamy smakoły raz w jedną, raz w drugą stronę. Ćwiczenie można wykonywać w miejscu, albo w ruchu.

My opiekunowie cofamy odrzucając psu jedzenie, raz na prawo raz na lewo. Psiak po każdym zdobytym kęsie jedzonka powinien kierować się w naszą stronę.

Jeśli dopiero uczymy psiaka tego ćwiczenia, warto wybrać takie jedzenie, którego psiak nie będzie mega długo szukał w trawie, bo nie chodzi w tym o to, by psiak nam uciekł w środowisko 🙂


3. Nagradzanie za dobre zachowanie

Warto wyłapywać momenty, w których nasz psiak zachował się dobrze. Oczywiście takie zachowanie wzmacniamy nagrodą jedzeniem czy zabawką. Po co to robić? Gdy zaznaczamy psu jego dobre zachowania i dobre sposoby na ogarnięcie różnych sytuacji to po pierwsze dajemy mu jasny komunikat, że to zachowanie jest bardzo ok, po drugie w ten sposób budujemy aktywnego psiaka, który ma coraz więcej wyzwań, myślenia, buduje to super relacje z przewodnikiem.

4. Ćwiczenia z miską

Nie zawsze jedzenie z ręki jest dla psa proste i atrakcyjne. Są psiaki, które dużo chętniej zjedzą z miseczki. Ćwiczenia z miską super sprawdzają się u każdego psiaka w zasadzie.

 • Ułóż miskę psiaka na podłożu, wrzuć kilka kulek jedzenie i poczekaj. Gdy pies już zje i wróci do Ciebie wzrokiem, dosyp znowu do miski kilka kulek
 • Gdy wydasz psu kilka kulek do miski, odejdź spokojnie od psiaka, gdy tylko ruszy w Twoim kierunku, wspólnie wracacie do michy, gdzie leci jedzonko

Pracując z psiakiem na jedzonko, super jest gdy pies robi rzeczy za swoje kulki karmy. Nie przekarmiaj psiaka, dodatkowo to całkiem naturalne, że pies zdobywa swoje jedzenie. Nie musi to być każdy posiłek, ale dobrze jeśli na cześć zapracuje w męczący i dla niego mądry sposób.

Tutaj macie więcej ogólnie o psiej motywacji: https://www.passionblog.com.pl/motywacja-u-psa/

Pies przeskakujący przez leżące na ziemi drzewo


Zabawa i zabawki

Motywacja na zabawkę często bazuje na elementach łańcucha łowieckiego, zwykle da się psiaki zaangażować do zabawy, ale wcześniej warto spełnić kilka punktów.

 • Wybór zabawki– w zależności od tego jakiego mamy psiaka, ale zdecydowanie sprawdzają się wszelkiego rodzaju szarpaki, które mają na końcu jakiś futerko czy szarpaki miłe w dotyku np. polarowe
 • Długości zabawki– im dłuższa zabawka, tym lepiej dla naszego psiaka. Będzie się czuł pewniej i bezpieczniej, kiedy nie będziemy się nad nim nadmiernie pochylać
 • Sposób zabawy: Tutaj proponuję zabawę na wymiankę. Można zacząć z dwoma takimi samymi zabawkami. Jedną zabawkę schowana, a drugą uciekam przed psiakiem nisko przy ziemi. Psiak powinien wejść w pogoń za zabawką. Gdy ją złapie, tutaj w zależności od psiaka chwilę się szarpiemy i dajemy psu wygrać. Po chwili wyciągamy drugiego szarpaka i postępujemy tak samo.
  UWAGA! Nie wpychaj psu na siłę zabawki do pyska, to nie o to chodzi! Pies sam musi chcieć ją złapać, aby tak było musi to być dla niego interesujące,Rywalizacja
  Psiaki bardzo lubią konkurować, nawet z nami, ludźmi. Weź zabawki psiaka, baw się z nim i wprowadź elementy rywalizacji. Zabawkę możesz odrzucić i razem z psem pobiec do tej zabawki, jeśli uda Ci się przed psiakiem, podnieś zabawkę i zacznij uciekać nią jak w ćwiczeniu omówionym wyżej.

To tylko garstka ćwiczeń, które warto wrzucić w codzienny trening. Nawet nasz super zaawansowany psiak, potrzebuje chwili luzu. Budowanie motywacji na pokarm czy zabawkę to elementy, które stanowią podkład do naszej dalszej pracy z psem.