Psy mają zęby.

Psy gryzą.

A do rzeczy!

Spoglądając na psi etogram (czyli taki zbiór zachowań psów) łatwo możemy zauważyć, że gryzienie jest naturalną potrzebą każdego psa. Gryzą szczeniaki, dorosłe psy i seniorzy, maltańczyki, Amstaffy, Owczarki czy Goldeny. Kundelki, mixy, mieszańce. Wszyscy gryzą! Ale, ale! To nie tylko o gryzienie chodzi. Wylizywanie, żucie, memlanie, mlaskanie, ciumkanie – wszystkie te czynności to jedne z podstawowych potrzeb psów. 

Dlaczego gryzienie jest ważne?

Psi relaks i odpoczynek. Te dwie kwestie to odpowiedź na pytanie, które jest zawarte w tytule tego posta. Dokładnie tak samo jak Ty – Twój pies potrzebuje odpoczynku. Potrzeba żucia u psów jest niesamowicie silna i wykształtowana już u przodków naszych udomowionych psów. Podczas ruszania żuchwą produkuje się duża ilość serotoniny, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia. W ten właśnie sposób Twój pies redukuje napięcie, które pojawiło się w jego organizmie.

Kiedy gryzaki mogą się przydać? 

Aż by się chciało odpowiedzieć “Zawsze i wszędzie”. Dla szczeniąt gryzienie spełnia funkcję łagodzącą nieprzyjemności związane z wymianą uzębienia. Jest też świetnym sposobem na psią nudę. Nauka zostawania samemu w domu? Genialnie – gryzaki się przydadzą. Odpoczywanie w swojej klateczce czy spokojne wejście gości do domu jakoś od razu stają się łatwiejsze, gdy Twój pies może memlać gryzaka. Przy pobycie w miejscu publicznym albo wypadzie na wakacje warto zabrać trochę smakołyków do ciumkania. Czyli w sumie, prawie zawsze i wszędzie 😉 

Jakie gryzaki wybrać? 

Pies z naturalnym gryzakiemMamy ogrom gryzaków, które mogą uszczęśliwić Twojego psa. Suszone płucka, uszy wołowe i wieprzowe, tchawice, ścięgna, skóry sarny czy jelenia, żwacze i… mnóstwo innych. Gryzak powinien być dopasowany do możliwości Twojego psa. Malutka chihuahua  będzie miała problem poradzić sobie z większą od siebie tchawicą, a dla cane corso raczej nie będzie to problem. 

Dla przykładu pokażę Wam jakie konkretne gryzaki sprawdziły się u mojego psa!
Tester: Fokus, samiec w typie Owczarka Niemieckiego, 32 kg, 6 lat, gryzienie kocha miłością najwyższą.

Tchawica ok. 30-40 cm: 

 • Zainteresowanie 10/10
 • Intensywność zapachu: Średnia
 • Czas gryzienia: 11 minut

Ucho wołowe: 

 • Zainteresowanie 9/10
 • Intensywność zapachu: Niska
 • Czas gryzienia: 17 minut

Noga sarny: 

 • Zainteresowanie 10/10
 • Intensywność zapachu: Średnia
 • Czas gryzienia: 21 minut

Ścięgna wołowe:

 • Zainteresowanie 10/10
 • Intensywność zapachu: Niska
 • Czas gryzienia: od 2 do 8 minut w zależności od wielkości

Najchętniej oceniłabym zainteresowanie każdym gryzaczkiem na 10/10 bo Fokus jest miłośnikiem wszystkiego, ale ucho – z racji tego że dostaje je non stop – było minimalnie mniej fascynujące. 

Uwaga!

Zabawki w postaci szarpaczków, piłek, sznurów, gumowych kości i piszczących kurczaków to nie są gryzaki. To zabawki, a więc oznacza to, że służą do zabawy (odkrycie Ameryki – Kolumb byłby dumny), a nie do gryzienia. To nie jest alternatywa dla gryzaków. Zabawkami bawimy się razem z psem, a gryzaki dajemy mu do samodzielnego skubania.

Post powstał przy współpracy z American Heart, skąd pochodzą wszystkie gryzaki, które opisałam.

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ