Jak to jest z tymi pchłami? Czy atakują one tylko zaniedbane, bezdomne psiaki czy jednak nasz ukochany pupil, o którego dbamy z całych sił, też może je złapać? Jeśli Twój psiak nagle zaczął obsesyjnie się drapać, warto dokładnie mu się przyjrzeć!

Parę słów na temat pcheł

Pchły to niewielkich rozmiarów owady, które żywią się krwią. Są one pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Najczęściej możemy spotkać się z Ctenocephalides canis (pchła psia), choć zdarza się również, że na psie żerują pchły ludzkie, królików lub drobiu.

Pchły są widoczne gołym okiem i mają ciemną barwę, jednak ich skoczność i zwinność utrudnia zauważenie ich w psiej sierści.

Jakie są objawy pchlicy?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywe drapanie się przez psa oraz obecność niewielkich, czarnych ziarenek w jego sierści – czyli pchlich odchodów. Pchły u psa możemy znaleźć najczęściej na plecach, u nasady ogona, na brzuchu, czy za uszami. Dodatkowo, jeśli przyjrzymy się skórze psiaka zaatakowanego przez pchły, często możemy zauważyć małe, czerwone krostki w białej otoczce. Diagnozę ułatwia również wykorzystanie specjalnego grzebienia, który zgarnia żerujące na ciele psa pchły oraz ich odchody.

W jaki sposób pies może zarazić się pchłami?

Pchły bardzo łatwo się przenoszą i najczęściej przeskakują z osobnika na osobnika, dlatego największe szanse na złapanie ich, nasz pies ma podczas kontaktu z zarażonym zwierzakiem. Niestety nawet ograniczenie bezpośredniego kontaktu naszego psa z obcymi zwierzakami, może nie okazać się wystarczające, ponieważ pies może się zarazić nawet poprzez przebywanie w tym samym miejscu, co zarażony osobnik – na przykład u weterynarza, u groomera czy w hotelu dla psów, a nawet możemy przynieść pchły do domu na butach. Na szczęście, nawet jeśli naszemu psiakowi zdarzy się złapać pchły, nie jest to jeszcze żaden wyrok, o ile zareagujemy odpowiednio szybko!

Co robić, kiedy nasz pies złapie pchły?

Najlepszym sposobem na zwalczenie pcheł, jest wykorzystanie środków owadobójczych, w postaci tabletek, obroży czy kropli na kark. Leczeniu należy poddać wszystkie zwierzęta przebywające w obecności chorego na pchlicę psa. Można również wspomóc się wykąpaniem zarażonego psa w specjalnym szamponie. Kolejnym, bardzo istotnym działaniem, będą dokładne porządki w domu i w samochodzie, jeśli wykorzystujemy go do przewożenia naszego psiaka. Wszystkie psie akcesoria (kocyki, legowisko, szelki itp.) należy wyprać w pralce, w temperaturze 60 stopni. Pominięcie tego kroku może skutkować tym, że wyklute pchły znowu zagoszczą w sierści naszego psiaka. Należy również dokładnie wysprzątać mieszkanie, umyć podłogi i wyprać wszystkie kanapy, dywany, koce itp. z wykorzystaniem środka owadobójczego. Najlepiej powtórzyć cały proces kilka razy.

Czy możemy zarazić się pchłami od naszego psa?

Pchły psie nie żerują na człowieku, więc nie musimy się tego obawiać.

Jak powinna wyglądać profilaktyka?

Ważne jest regularne stosowanie profilaktycznych środków przeciwpchelnych – większość środków stosowanych do ochrony przed kleszczami działa również na pchły – oraz przeglądanie psiej sierści.

Czym może grozić pchlica?

W przypadku psów, które zmagają się z chorobami skórnymi i zostaną zaatakowane przez pchły, może dojść do anemii. Mogą one również przenosić na psy tasiemca czy wywoływać alergiczne zapalenie skóry (APZS), co jest najczęstszą alergiczną chorobą skóry u psów. Duże inwazje pcheł mogą też wywoływać objawy ogólnoustrojowe, takie jak drżenie, osłabienie czy spadek masy ciała, co może być niebezpieczne dla szczeniąt oraz psów małych ras.

Podsumowując, jak zwykle: najważniejsza jest profilaktyka oraz szybkie działanie, w razie ewentualnego zarażenia się naszego psa.