Dziś zastanowimy się nad tym, czy pies powinien spać z nami w łóżku. Temat wydaje się banalny. Zgadzamy, albo nie. Istnieją jednak kwestie, nad którymi warto się pochylić i zastanowić.

Zacznijmy od prostego pytania. Dlaczego psy tak chętnie wdrapują się do naszego łóżka? Nasi czworonożni przyjaciele po prostu lubią być blisko nas. Czują się bezpiecznie i pewnie. W końcu dla psów sen z innymi członkami grupy rodzinnej jest zupełnie naturalny.

Jednak spanie z psem w łóżku ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego jakiego mamy psa, oraz jakie jest nasze podejście do dzielenia się łóżkiem z psem.

Jakość snu

Sen jest bardzo ważną potrzebą, zarówno dla nas jak i psów. Dzięki odpowiedniej ilości godzin snu organizm ma możliwość odpocząć, zregenerować się i być gotowym do działania. Czy to u psa, czy u człowieka jest to podstawa do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zatem istotne jest to jaka jest jakość snu. Jeśli mamy psiaka, który jest bardzo delikatny i np. w nocy wybudza się, bo przewrócimy się na drugi bok, albo śpi z nami dziecko, które wybudza się i płacze, to musimy zadać sobie pytanie:
Czy aby na pewno nasz pies ma możliwość się wyspać?

Uważam, że jest to bardzo ważne i każdy, kto śpi ze swoim pupilem powinien zwrócić uwagę na ten szczegół. Może się zdarzyć jakaś trudniejsza noc, jednak jeśli jest to regułą, to niestety ale ma to zły wpływ na psa.

  • Nawet, jeśli nasz psiak śpi z nami w łóżku, to pies powinien mieć swoje miejsce, które zna, w którym lubi przebywać (np. posłanie czy kennel). To bardzo ważne, ponieważ w sytuacji, gdy nasz pies nie chce spać na łóżku, lub chce po prostu odpocząć w spokoju musi mieć gdzie się podziać. Każdy pies powinien mieć swoją przestrzeń, w której nikt mu nie przeszkadza bez wyraźnej potrzeby.

Higiena

Nie ma co się czarować, nasze psy chodzą po krzakach, potrafią zjeść przeróżne rzeczy, albo wykąpać się/ wytarzać w bajorze . To normalne, są psami. Nie będą zwracały uwagi na to czy po futerku chodzi robaczek, czy jest wysmarowane błotem, albo kryje kilogram piachu. Dla psów to nie ma znaczenia. Jasne, że po spacerze możemy spłukać psa, czy przetrzeć z brudu, jednak z pewnością nie usuniemy wszystkiego. Pytanie czy jest to dla nas okej, czy sierść na poduszce nie stanowi dla nas problemu 😉

 

Konflikt

Uważam, że spanie w łóżku z psem jest ok, pod warunkiem, że jest to bezpieczne dla nas, dla psa oraz przyzwolenie na to, nie buduje konfliktu. Czyli prosto mówiąc, pies, który broni łóżka jako zasobu, nie powinien mieć na nie wstępu.

Dlaczego? Bo prowokowanie sytuacji konfliktowych nie ma najmniejszego sensu. Jeśli nasz pies okazuje niezadowolenie, bo ruszyliśmy poduszkę, której dotykał, spina się w momencie gdy zbliżamy się do łóżka, itp., to jest alarm i nie powinniśmy tego bagatelizować.
Każda sytuacja, w której budujemy napięcie, nie sprzyja budowaniu relacji z psem. Zatem lepiej będzie, by człowiek spał w łóżku, a pies na swoim legowisku.
(Przynajmniej do czasu przepracowania problemu).

Jasna sytuacja

Jeśli chcemy być fair w stosunku do naszego psa, to nie możemy mieszać mu w głowie. Raz pozwalać, a innym razem przepędzać z łóżka – dla psiaka będzie to niezrozumiałe.

  • Zejdź/ wejdź

Jeśli lubimy spać z psiakiem w łóżku, to polecam, by znał hasło wejdź/ na miejsce. Dzięki temu, że pies będzie rozumiał o co nam chodzi, nie będziemy musieli przepędzać go z łózka, gdy będziemy tego potrzebowali.

Duży / mały pies

Myślę, że wielkość naszego psa ma wpływ na to, czy będziemy chcieli z nim dzielić łóżko. Nie każdy chce walczyć o kołdrę z 40 kilogramowym psem😅
Z kolei mikrusy, czyli małe delikatne psiaki mogą być narażone np. na przygniecenie.

Pies śpi, nie przeszkadzać

Wspomnę o tym, że nie należy wybudzać psa ze snu. Zakazane jest w tym momencie podchodzić, głaskać, wołać. Pies podczas snu powinien wejść w fazę REM, w której obserwujemy szybki ruch gałek ocznych. Faza to jest potrzebna, by mógł się wyspać.

Podsumowując, uważam że spanie z psem w łóżku ma wiele zalet! Są super termoforkami, niektóre psiaki lubią się wtulić i być bardzo blisko, co również wpływa na nasze lepsze samopoczucie.
Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy pies powinien spać z nami w łóżku. Wszystko zależy od tego jakiego mamy psiaka i czy w ogóle chcemy dzielić łóżko z naszym psem.

Jak jest u Was? Pozwalacie spać psom w łóżku? 😀