Zależnie od naszego modelu rodziny, stylu życia czy nawet formy wykonywanej pracy, ilość czasu, w którym nasz pupil musi poradzić sobie bez nas, jest totalnie zróżnicowana. Wszyscy chcemy dla naszych psów jak najlepiej, dlatego też sięgacie po wiedzę zaglądając na naszego bloga.

Idąc do pracy możemy gamonia podrzucić do babci, zostawić w domu z dziećmi, zamówić mu opiekunkę itd. W dzisiejszych czasach sposobów i możliwości jest mnóstwo a jak sami wiemy, lubimy komplikować sobie życie. Najlepszą i polecaną przeze mnie metodą, jest nauczyć psiaka zostawać samemu ze sobą.

Psy bywają mega rożne, ale my jako przewodnicy mamy ogromny wpływ na kształtowanie ich pod wieloma kątami. Uczymy odpowiednich schematów zachowań, pomagamy w przełamywaniu lęków oraz budowaniu pewności siebie.

Zwykle decydując się na psiaka, początkowo poświęcamy mu ogrom uwagi. Wielu z Was na pierwsze wspólne chwile, wykorzystywało w pracy urlop. Jednak ten urlop kiedyś się kończy a my musimy wrócić do swoich zawodowych obowiązków.

Ilość problemów związanych z tematem tego artykułu, miała swoją kumulację w okresie zakończenia pandemii.
Telefony dzwoniły non stop z podobnym problemem. MÓJ PIES NIE POTRAFI ZOSTAĆ SAM.

Zacznijmy od tego, że bardzo często nadużywamy określenia lęk separacyjny. Gdy twój psiak się denerwuje lub pokazuje swoje niezadowolenie z tego, że musi zostać sam, nie koniecznie cierpi na lęk separacyjny, a w większości przypadków zwyczajnie nie umie zostać sam. To wbrew pozorom ogromna różnica.

Więcej o lęku separacyjnym znajdziecie tutaj: https://www.passionblog.com.pl/lek-separacyjny/

Kiedy decydujemy się na psiaka warto już od pierwszych dni pracować nad tym aby potrafił zostawać sam ze sobą. Oczywistym jest, że psiaki lepiej i swobodniej czują się w naszym towarzystwie, jednak ta umiejętność jest niezbędna do życia, a przede wszystkim do zapewnienia psiakowi odpowiedniej ilości i dobrej jakości wypoczynku.

Wiadomo, że dbanie o podstawowe potrzeby naszego psiaka, to nasz obowiązek. Jednak zapewniając mu te potrzeby, możemy tak wyregulować dzień, aby męczyć psiaka przed naszym wyjściem. Nie zawsze załatwia to sprawę, ale w większości przypadków mocno pomaga. Kolejnym ważnym elementem jest wprowadzenie odpowiedniego schematu pt. „Stary nic się nie dzieje odpoczywaj a ja do Ciebie wrócę”. Często uruchomieniu nerwowości czy strachu u psiaka, towarzyszy schemat naszego wyjścia z domu. Przecież dzień jak co dzień, zwykle wygląda to tak samo, budzik, prysznic, szafa, śniadanie, klucze, torba, drzwi i GO! Schemat jest tak powtarzalny i oczywisty, że często już przy pierwszej czynności psiak chodzi za nami jak cień. On już wie co będzie.

Co możemy zrobić?

Najzwyczajniej złamać, złagodzić schemat lub przekierować na lepszy. A gdyby tak, między szafą a śniadaniem, do schematu dorzucić gryzak lub konga? Sami pomyślcie jak wiele to zmieni – pies zajmie się swoim przysmakiem, co pozwoli odwrażliwić nasz moment wyjścia. Kolejnym sposobem, ale niestety już wymagającym większej ilości naszego wkładu, a nawet drobnych talentów aktorskich, jest odwrażliwianie poszczególnych czynności. W skrócie np. Wyjście za drzwi nie powoduje naszego zniknięcia na dłużej. Sposobów jest wiele, a technik ich wykonania jeszcze więcej, gdyż każdy z nas, mimo podobieństw, schematy wyjścia do pracy ma różne.

Moim zdaniem najlepszym, najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem jest wprowadzenie psiakowi miejsca, które będzie dla niego oznaczało bezpieczeństwo i skojarzone będzie z odpoczynkiem. Do tego możemy użyć wszelkiej maści legowisk, a także klatek kennelowych. Wielu z Was podchodzi do tematu dosyć sceptycznie. Nam ludziom klatka kojarzy się głównie z więzieniem. Wielokrotnie wspominamy o tym, aby nie uczłowieczać psa. Klatka dla psiaka ma być nie więzieniem, a azylem, miejscem które kojarzymy na tyle pozytywnie, że psiak sam mając dość otoczenia, chce tam wypoczywać.

Nie chcę zbyt dużo czasu poświęcać temu tematowi, gdyż na naszym blogu znajduje się już artykuł, który powie Wam więcej. Więcej o klatce kennelowej znajdziecie tutaj: https://www.passionblog.com.pl/klatka-kennelowa-dla-psa/

UMIEJĘTNOŚĆ – podkreśliłem to słowo celowo. Umiejętność zostawania samemu to ważny element który powinniśmy wypracować. Pies potrzebuje zdecydowanie więcej zdrowego wypoczynku niż my. Zamiast zastanawiać się jak wyjść do pracy, by nasz psiak nie świrował, nauczmy psiaka, że ten czas to świetny moment na sen i relaks.