Czy zdarzyło Wam się kiedyś odciągać psa od kopania dziury albo wąchania odchodów? Z moich obserwacji wynika, że zdarza się to naprawdę bardzo często! Tylko podstawowe pytanie jest takie, dlaczego to robimy? Myślimy po ludzku, nie po psiemu. Coś co nam wydaje się być paskudne, dla psa będzie rarytasem zgodnym z jego naturą.

Dziś chciałbym się skupić na kilku zachowaniach naszych psów, które przerywamy, bo z naszego punktu widzenia są niewskazane z różnych względów. Nie bierzemy pod uwagę że pewne, w naszym mniemaniu niepożądane zachowania, pies może po prostu to lubić, a nawet ich potrzebować!

● WĘSZENIE

Na start leci węszenie 🙂 Jest to całkowicie naturalne zachowanie, które my ludzie często ignorujemy, zapominając o tej formie psiej komunikacji. Węch to najbardziej wykształcony i zdecydowanie dominujący zmysł psa. Nic więc dziwnego że na spacerze nasz pies przemierza przestrzeń którą mu udostępniamy i eksploruje nieustannie węsząc. Może nam się to nie podobać, bądź wprawiać w obrzydzenie ( Przykład: wącha odchody innego psa ), jednak trzeba pogodzić się z tym, że jest to jedna z form pozyskiwania przez psa informacji.

My ludzie nauczeni jesteśmy korzystać z infrastruktury przestrzeni publicznej (poruszamy się po chodnikach, ścieżkach, przejściach) automatycznie wybieramy trasy, które zminimalizują poziom trudności pokonania danego odcinka. Pies ma to gdzieś czy otrze się o krzaki, czy wejdzie w błoto, jego głównie interesuje zapach za którym podąża. Będąc na spacerze w miejscach gdzie możemy dać mu taką możliwość, po prostu to zróbmy!

Wyobraźcie sobie, że jesteście na wycieczce krajoznawczej i z każdego punktu, którym jesteście zainteresowani, ktoś Was siłą wyciąga, nie pozwalając nawet spojrzeć. Albo będąc z kobietą na zakupach, biegniesz przez galerię, nie pozwalając jej nawet spojrzeć na witrynę sklepu ;p Frustrujące prawda? Zawsze powtarzam, że pies przez nos widzi i zabieranie go od ,,czytania’’ ważnych rzeczy może prowadzić do niezadowolenia i frustracji.

● TARZANIE SIĘ

Tarzanie się to coś zupełnie naturalnego, dlaczego więc im tego zabraniamy? Bo się pobrudzi? To tylko nasze estetyczne wrażenie, albo konieczność wyczyszczenia psa po spacerku, jednak jeśli pies się tarza bo lubi, albo zostawia w ten sposób swój zapach, to nie powinniśmy mu tego zabraniać, niezależnie od pory roku. Ta czynność wprawia go w lepsze
samopoczucie. Od wytarcia psiaka po spacerze czy nawet szybkiej kąpieli, ręce nam nie odpadną 😛

● KOPANIE

Oczywistym jest, że nie chcemy mieć zaprojektowanego ogrodu przez psie łapki. Słabe będzie również kopanie dziur w miejscu publicznym, gdyż dbałość i utrzymanie czystości w miejscach wspólnych i ogólnodostępnych, to nasz obowiązek. Wszyscy chcemy spacerować po pięknych i urokliwych miejscach.

Jednak jeśli masz psiaka, który uwielbia kopać dziury, to warto zabierać go w miejsca, gdzie będzie mógł realizować tę potrzebę. Pamiętaj, że to może być sposób na rozładowanie nadmiernej ilości emocji czy energii skumulowanej w psim ciałku. Warto więc zastanowić się nad tym jak można zaproponować inną strategię, albo udać się w miejsce gdzie pies będzie mógł trochę dołków wykopać. Pamiętajcie również, że psiemu kopaczowi, można zaproponować ogrodową piaskownice – czyli jedno wydzielone miejsce do swobodnego kopania.

● SKAKANIE

Wybierając się na spacer proponuję, prócz psa, przygotować odpowiednio także siebie. Założenie na siebie ciuchów, których zabrudzenie jest akceptowalne :P, pozwoli uniknąć nerwów związanych ze zniszczeniem/ zabrudzeniem ulubionej koszulki, czy nowych spodni. Podczas zabawy pies może skoczyć na nas spontanicznie, skoczyć w sytuacji stresowej. Skok różne może mieć podłoże, ale pies nie kieruje się złą intencją w naszym kierunku! To my jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy mieć na uwadze, że pies to zwierze, względy estetyki są mu obce, dlatego nie powinniśmy wkurzać się na psiaka, jeśli w jakiejś sytuacji nas pobrudził.

Tak jak wspomniałem pies może na nas skoczyć w zabawie, odbić się od naszego ciała, bądź zahaczyć pazurem całkiem przypadkiem. Skok może również pojawić się w sytuacji, gdy pies się stresuje i np. chce nas bądź kogoś odsunąć.
Więcej o tym dlaczego pies skacze znajdziecie tutaj:
https://www.passionblog.com.pl/dlaczego-pies-skacze/

● SZCZEKANIE

Pies szczeka ;p Czasami wkurzacie się, że Wasze psiaki szczekną jak coś usłyszą. Tu znowu musimy rozgraniczyć ciągłe ujadanie/ obszczekiwanie od wofniecia, bo pies coś usłyszał. Naprawdę to nic dziwnego, że pies zaszczeka bo właśnie coś usłyszał, albo przestraszył się czegoś.

● SWOBODA RUCHU

Fantastycznie jest, gdy możemy dać psu możliwość biegania luzem, bo jest odwoływalny i nie ma problemu, że coś może się wydarzyć. Jeśli psiak jeszcze uczy się przywołania powinniśmy zaopatrzyć się w długą linkę, dzięki której pies będzie miał możliwość swobodnego ruchu. Naprawdę pies trzymany ciągle 1.5 metra od nas nie będzie szczęśliwy. Ograniczenie możliwości swobodnego ruchu jest dla psa ogromnym utrapieniem. Wyobraźcie sobie, że chcecie gdzieś iść, ale ciągle spoczywa na Was ograniczenie i nie możecie odejść dalej, niż ktoś Wam narzucił.
Kiepsko co?

To co chcę Wam przekazać, to by pamiętać o tym, żeby pozwolić psu być psem. Nie ograniczajmy ich na każdym kroku, bo trzeba będzie umyć, albo przejść kawałek poza chodnikiem. Naprawdę dla naszych psów ważne są inne rzeczy i jeśli chcemy dać im to czego potrzebują, to zostawmy ich naturę i nie zabierajmy im naturalnych zachowań. W dzisiejszym przebodźcowanym świecie już i tak nie mają łatwo.