Jak wiecie od dłuższego czasu, prowadzimy zajęcia także w Rybniku. Rybnik to jedno z najładniejszych miast na Śląsku, choć niestety jest słaby komunikacyjnie. Dziś chciałbym Wam zaproponować kilka pięknych miejsc spacerowych.

Rybnik to miasto dla naprawdę aktywnych! Jest tu masa możliwości aktywnego spędzania czasu. Boiska do wszelkiego rodzaju sportów, baseny, zalew Rybnicki, który pozwala na uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych, tor rolkarski, skate park, tor downhillowy i masa, masa innych obiektów. Dziś jednak skupimy się na miejscach które sprzyjają uprawianiu aktywności z psem. Podam kilka przykładów z podziałem na psiaki mocno zaawansowane i te które raczej cenią sobie spokój.

Pies nad wodą Rybnik


Zalew Rybnicki

Zachęcam do spaceru wokół zalewu. Zalew Rybnicki to ostoja wędkarzy i pasjonatów spotów wodnych. Trasa wokół zalewu ma długość około 20km, ale można podzielić spacer na kilka części tak aby ekipy z troszkę słabszą kondycją mogły swobodnie pospacerować. Jakość i temperatura wody nie sprzyjają kąpielom, gdyż zbiornik służy do schładzania Elektrowni, ale powiew chłodnego i wilgotnego wiatru mocno urozmaica spacer. Trasa ma sporo różnych podłoży – od piasku i żwiru po znienawidzony beton i asfalt. Jednak można sobie pozwolić na odrobinę wieczornego odstępstwa i wybrać się na spacer po betonowej tamie która znajduje się na zalewie od strony dzielnicy Stodoły. Będąc już w Stodołach warto zahaczyć o zabytkowy pocysterski dwór, który powstał w 1736 roku. Spacerując wokół zalewu możemy odwiedzić także kilka przystani kajakowych, małe mola przy których przycumowane są żaglówki, kilka jadłodajni. Znajdziemy także mnóstwo miejsc „postojowych” ze stołami ławeczkami i miejscami na grilla. W skrócie POLECAM!

Ten rejon nadaje się na spacerek dla wszystkich psiaków.

Lasy Rybnickie

Lasy Rybnickie

Jeśli szukacie miejsc naprawdę spokojnych polecam ciągnące się hektarami rybnickie lasy. Ja osobiście najczęściej wybieram to właśnie miejsce. Cisza, spokój, bogactwa przyrody, a dla fanów historii i militariów, wojskowe ruiny usytuowane w samym środku gęstego lasu. Opcji spacerowych naprawdę wiele. Na cieplejsze dni spacer wzdłuż zbiorników wodnych oraz strumyka, kończący się przy przepięknym, turbo starym Dębie. Mnóstwo bardzo urokliwych miejsc i ogrom spokoju. Lasy rozpoczynają się w miejscu, w którym prowadzę zajęcia, czyli w okolicach basenu Ruda i ciągną się w kierunku Knurowa, Czerwionki i Przegędzy. Leśne ścieżki prowadzone są w formie ogromnych prostokątów, także naprawdę ciężko się tam zgubić, wystarczy odrobina orientacji w terenie oraz znajomość kierunków i mamy cudowny spacer, bez map czy nawigacji w smartfonie 😛

Tutaj także polecam spacerowanko wszystkim psiarzom.

Rybnik Śródmieście


Rybnik Śródmieście

Rybnickie śródmieście jest pełne brukowanych uliczek, znajduje się tam mnóstwo sklepów restauracji czy letnich ogródków. Centrum Rybnika bogate jest w zabytkowe kamienice, fontanny i zielone skwery. Wybierając się spacer w tym miejscu myślimy raczej bardziej o przewodniku niż psie, ale można połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać go jako dobry trening dla naszego psiaka. Trening w rozproszeniu wykorzystujący elementy infrastruktury miasta. Komedy omiń, wejdź, zostań… oraz chwile relaksu podczas węszenia na miejskich skwerach. Wszystko to może się złożyć w naprawdę miły spacer dla Waszego teamu, wzbogacony o trudniejszy trening i odrobinę przyjemności dla przewodnika 😛 Polecam lodziarnie!

Centrum Rybnika to naprawdę piękne i zadbane miejsce, mimo dużej ilości bruku wszędzie pełno skwerów, kwiatów, zacienionych ławeczek i elementów, które można wykorzystać w treningu z psiakiem. Z całego serducha polecam ten teren, jednak psom bardziej zaawansowanym i mądrze rezygnującym.

Ta lokalizacje jest przeznaczona dla psów raczej zaawansowanych.

Kładka nad rzeką


Rybnickie Błonia

Piękne tereny spacerowe wokół zbiornika wodnego, niestety weekendowo dosyć oblegane ze względu na znajdująca się tam tężnie solankową. Mimo wszystko bardzo przyjemne miejsce na spacer. Trasa spacerowa ze świetną możliwością na trening rezygnacji, ze względu na zmienną ilość bodźców. Nie polecam tej trasy na mega upalne dni, ponieważ jest to dosyć otwarty teren, z małą ilością cienia. Mimo wszystko dobrze utrzymane ścieżki, piękny zbiornik wodny oraz spore zróżnicowanie natężenia bodźców, sprawiają że jest to idealne miejsce treningowo – spacerowe.

Miejsce przeznaczone na spacer z psiakami które tolerują natłok otoczenia.

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich


Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Co prawda to już nie Rybnik, ale jego bardzo bliskie sąsiedztwo. Zamek w Rudach i otaczające go tereny, to jedne z najpiękniejszych miejsc spacerowych w okolicy. Przepiękne ścieżki wiodące wokół zamku oraz pobliskich zbiorników wodnych, a także ścieżki leśne, które wiodą aż do samych Gliwic. Uwielbiam tam przyjeżdżać ( w tygodniu 😛 ). To bardzo urokliwe miejsce szczególnie dla pasjonatów fotografii. W okolicach samego zamku musimy użyć raczej krótkiej smyczy, ale wychodząc w stronę parku, możemy dać psiakowi dużo luzu i napawać się pięknem okolicznych pomników przyrody. W parkowych alejkach znajdziemy sporo ławeczek na chwilę odpoczynku, ale także urokliwy mostek, który przebiega nad pobliską rzeką. Dla zainteresowanych dodam, iż parafia, która znajduje się w jednej z części zamku, odprawia plenerowe msze dla przewodników psów :P. Mimo to polecam to miejsce bardziej w tygodniu, gdy ilość ludzkiego oblężenia znacznie spada. Mając w ekipie dzieciaki, wycieczkę do Rud możecie wzbogacić o odwiedziny Zabytkowej Stacji Kolei wąskotorowej oraz małego muzeum.

Lasy rudzkie w latach 90’ mocno ucierpiały, na skutek ogromnego pożaru (który niestety doskonale pamiętam :P), jednak dziś nie ma po nim praktycznie śladu. Jedyne co możecie spotkać, to masę tablic upamiętniających to okropne wydarzenie.

Polecam z całego serca na całodniowe wycieczki rodzinne z psem, w towarzystwie pikników i aktywnego spędzania czasu. Lasy Rudzkie to chyba najpiękniejsze lasy na śląsku, a przeszedłem prawdopodobnie wszystkie.

Wycieczka dla wszystkich psiaków.

Pies siedzący nad wodą


Dlaczego akurat Rybnik?

Szczerze mógłbym w tym temacie rozpisywać się godzinami, jednak póki nie zobaczcie, to się nie przekonacie. Wychowałem się tutaj, ale nie to wpływa na chęć polecenia Wam tych rejonów. Będąc latami Harcerzem, człowiekiem który zwiedził kawał polski, osobą popularyzującą wszelkiego rodzaju aktywności, organizatorem WGB, pasjonatem przyrody i wielkim fanem spokoju ( wiem, wiem, nie widać) szczerze polecam.

Nie wrzucam Wam map gdyż te miejsca należy spacerowo eksplorować dokładnie tak jak robi to Wasz pies. Mimo to gdyby ktokolwiek potrzebował wsparcia czy porady, to wiecie gdzie mnie szukać.

Łapa!<?p>