W każdym parku, na każdym psim wybiegu, na każdej łące, w każdym lesie, na każdej polance i podczas każdej psiej imprezy można spotkać psiarzy, których zachowania czasem kwalifikują się do konkretnej grupy. Zauważam taką tendencję, więc dziś z przymrużeniem oka, kilka typów psiarzy, najczęściej spotykanych na spacerach. Może odnajdziecie wśród nich swój typ 😉

  • Perfect Dog

Pies zazwyczaj rasowy, najczęściej o większych gabarytach niż przeciętny jamnik. Na szyi obroża, smycz za to zazwyczaj w ręce właściciela. Pupil idzie ładnie przy nodze, co jakiś czas spogląda na właściciela. Ten zaś ma na sobie wygodne ubranie, kamizelkę treningową, albo nerkę lub saszetkę ze smakołykami, z kieszeni wystaje mu ulubiony szarpak psa. Zatrzymują się na polanie i każdy kto przechodzi patrzy na nich z zachwytem, że pies wykonuje wszystkie komendy na pstryknięcie palcem. Niektórzy dziwią się po co ten gość ciągle krzyczy „suuuuuper, braaaaawooo pies”, ale dla niego nie ma to znaczenia – praca z psem jest w tym momencie najważniejsza.

  • Szczekacz Naczelny

Mały rozdarciuch na czterech łapach to zazwyczaj pies do 10 kg, pięknie uczesany, odwiedza psiego fryzjera minimum raz w tygodniu. Idzie na rozciąganej smyczy Flexi i szelkach wraz ze swoją właścicielką, a kiedy tylko zobaczy na horyzoncie innego psa, to dawaaaj – zaczyna szczekać niczym komisarz Alex. Jeśli zaś tamten ignoruje go, to często padają słowa „No widzisz, jaki grzeczny pies, a ty co?” To zdanie w większości przypadkach wiąże się też z wzięciem psa na ręce i oddalenie się w bezpieczną okolicę, gdzie będzie mógł spokojnie okupować inne części parku. Właściciel zazwyczaj ma na sobie bardzo czyste i schludne ubrania, eleganckie buty i najdroższy telefon. Bardzo kocha swojego psa i dlatego nie zamierza stresować go szkoleniem.

  • Sport Duo

Szelki, smycz z amortyzatorem, pas maszera, aplikacja mierząca przebyty dystans, to właśnie oni – Sportowy duet idealny. Przewodnik zawsze w sportowych ubraniach, koszulka techniczna, którą dostał w pakiecie na dogtrekkingu, najnowszy model butów biegowych i tygodniowo przebiegnięte jakieś 30 km. Pies w szczytowej formie – uwielbia bieganie i wszystkie inne aktywności, które zapewnia mu jego opiekun. Jeżdżą na wszystkie sportowe imprezy w okolicy i zawsze wracają z medalem.

  • Bezsmycznik

Pies podbiega do wszystkich psów w Parku, niestety nie ma komu zwrócić uwagi, bo właściciel pojawia się za 5 do 10 minut od spotkania nos w nos z innym psem. On osobiście nie widzi z tym problemu, bo jego pies przecież nic nie zrobi, a przecież psy powinny się przywitać. Totalnie nie rozumie dlaczego inni psiarze mają z tym problem i próbują nauczyć swojego psa niepodbiegania do innych. Przecież pies to wolna istota i powinno mu się pozwolić na robienie tego, czego chce.

  • Miss psiego świata

Ten typ bardzo dba o to, żeby nie wyjść z mody. Wszystkie nowości pojawiające się na psim rynku muszą być zaraz w jego posiadaniu. Nowy wzór smyczy, ręcznie robiona saszetka na smakołyki, czy adresówka ze zdjęciem psa – to mały niezbędnik do każdego spaceru. Śledzi wszystkie profile psich ubranek w mediach społecznościowych, a pies ma więcej rzeczy od niego samego.

  • Osiedlowy Janusz

Ten typ równie dobrze mógłby nazywać się „nie znam się, ale się wypowiem”. Dla niego nadal pies nie może jeść surowego mięsa bo będzie agresywny, czarne podniebienie świadczy o złym charakterze, a dominacja u psa jest wszechobecna i trzeba ją stłamsić w zarodku. Jego pies nie jest zbyt ułożony, ale przecież on doskonale wie jak to zrobić – chętnie da ci kilka rad odnośnie szkolenia. Mówi, że wilki (czytaj owczarki niemieckie) to najmądrzejsze psy i w sumie to ich nie trzeba szkolić, bo mają to we krwi. Założysz kolczatkę i po problemie.

I jak? Znaleźliście, w którymś typie podobieństwo do siebie?  A może znacie podobnego psiarza, do któregoś z wyżej wymienionych? Jestem przekonana, że tak jest 😉