Jeśli uwielbiacie górskie wędrówki z psem u boku i lubicie odkrywać nowe miejsca, warto rozważyć wyjazd do Szwajcarii. Czekają tam na Was niezwykle malownicze szlaki, wodospady, turkusowe jeziora i wiele innych atrakcji, a zdecydowana większość z nich jest dostępna z psem!
Formalności
Przed podróżą do Szwajcarii, musimy upewnić się, że nasz psiak posiada:
- Szczepienie przeciwko wściekliźnie (wykonane co najmniej 21 dni przed wjazdem)
- Mikroczip
- Europejski paszport dla zwierząt (EURO – PET PASSPORT)
Dodatkowo warto upewnić się, że Wasz numer telefonu na adresówce zawiera również numer kierunkowy (+48)!
Niestety nie z każdym psem wjedziemy na teren Szwajcarii. Lista zakazanych ras:
- American Staffordshire Terrier
- Boerbull
- Bullmastiff
- Cane Corso
- Dogue Argentin
- Dogue de Bordeaux
- Fila Brasileiro
- English Mastiff
- Matin Espagnol
- Matin de Naples
- Pitbull
- Presa Canario
- Rottweiler
- Thai Ridgeback Dog
- Tosa Inu
Dlaczego warto odwiedzić Szwajcarię z psem?
Jest to kraj psiolubny i z naszym czworonożnym przyjacielem wejdziemy prawie wszędzie – do restauracji, do wagonika kolejki linowej, do pociągu czy na statek. Co najważniejsze – Alpy również stoją przed nami otworem! I dla każdego znajdzie się coś dobrego 😊 Czekają na Was setki pięknych szlaków, niezależnie od tego czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z górami czy może macie za sobą już wiele kilometrów w nogach i łapkach. W Szwajcarii kolejki linowe są niezwykle popularne, co pozwala mniej zaawansowanym piechurom na podziwianie niezwykłych widoków bez konieczności odbycia długiej wędrówki 😊 A dla tych bardziej ambitnych – nie martwcie się, czeka na Was wiele tras, gdzie żeby dostać się do wymarzonego celu, trzeba najpierw trochę się zmęczyć! Szlaki są szerokie, wąskie, strome, praktycznie płaskie – wierzcie mi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie 😉 Ważne, żeby stopień trudności trasy dopasować do kondycji i możliwości swoich i psiaka! Pamiętajcie też – w Alpach trzymamy psy na smyczy, nawet jeśli nasz psiak ma doskonałe przywołanie. Jest to kwestia bezpieczeństwa, na szlaku w Alpach możemy spotkać różne zwierzęta (dzikie i mniej dzikie – świstaki, sarny, kozy górskie, lisy, zające czy owce i krowy – często szlaki prowadzą przez pastwiska) i nie możemy nigdy być pewni reakcji naszego psiaka na 100%, a w bardziej eksponowanym terenie o tragedię nietrudno!
Co warto zabrać ze sobą w Alpy?
- Paszport i książeczka zdrowia psa
- Wygodne szelki dla psa
- Obroża z adresówką (koniecznie z numerem kierunkowym!)
- Smycz z amortyzatorem na górskie wędrówki
- Zwykła smycz
- Długa linka, jeśli trasa wędrówki pozwala na wykorzystanie jej
- Składana miska i woda dla psa
- Pas biodrowy, do którego możemy przypiąć smycz, żeby mieć wolne ręce (koniecznie do szelek!)
- Saszetka na smakołyki
- Apteczka (kleszczołapki, bandaż, bandaż kohezyjny, suche gaziki, środek do odkażania – np. Octenisept)
Jak przygotować psa do wędrówek po Alpach?
Przede wszystkim upewnijcie się, że Wasz pies ma odpowiednią kondycję do zaplanowanych przez Was wędrówek – jeśli na co dzień ograniczacie się do krótkich spacerów, nie możecie oczekiwać, że Wasz czworonożny przyjaciel będzie w stanie pokonań 20km trasę i 1000m przewyższenia! Jeżeli planujecie dłuższe wędrówki po Alpach, warto przygotować się do tego wcześniej, wydłużyć codzienne spacery, wybrać się kilka razy w pobliskie góry i zobaczyć jak pies sobie z tym poradzi. Jeśli celujecie w bardziej ambitne, wąskie szlaki, gdzie może być ciężko z wykorzystaniem długiej linki, przyzwyczajcie wcześniej psiaka do korzystania z krótszej smyczy z amortyzatorem przypiętej do pasa, a co jeszcze bardziej istotne – do bezpiecznego schodzenia z górki. O co chodzi? Kiedy robi się stromo w dół, idziemy po śliskich kamieniach, a nasz pies bardzo ciągnie – może zrobić się niebezpiecznie, a co najmniej nieprzyjemnie. Warto nauczyć psiaka chodzenia na luźnej smyczy na komendę (możecie wprowadzić rozróżnienie, że na szelkach można ciągnąć, a na obroży chodzimy na luźnej smyczy) albo co sprawdza się jeszcze lepiej – chodzenia za Wami. Jest to często dużo bardziej zrozumiałe dla psa i bardzo zwiększa bezpieczeństwo i komfort wędrówki podczas schodzenia na dół. Oczywiście warto też przećwiczyć mijanki z innymi ludźmi i psami na mniejszej odległości oraz umiejętność wypoczywania podczas przerw w trakcie wędrówki. Jeśli na co dzień nie korzystacie z transportu publicznego, a planujecie zaczynać Wasze wycieczki od jazdy kolejką linową, warto przejechać się z psiakiem autobusem czy tramwajem i zobaczyć, jak radzi sobie z obecnością innych ludzi na mniejszej przestrzeni.
Jeśli czujecie, że Szwajcaria to dobry kierunek dla Was, ale brakuje Wam inspiracji, gdzie dokładnie się wybrać i jakie szlaki będą odpowiednie na wędrówkę z psem, zostańcie z nami, bo już niedługo podzielę się z Wami moimi propozycjami 🙂