Zacznijmy od tego, że hotelowanie psa, czyli przekazanie go pod opiekę na jakiś czas osobie się tym zajmującej, która ma również odpowiednie warunki do tego jest jak najbardziej ok. To całkiem normalne, że czasem nie możemy zabrać psa ze sobą, albo sytuacja życiowa jest taka, że nawet lepiej będzie tymczasowo dać psa pod opiekę komuś innemu. Ba! Bywa, że naprawdę potrzebujemy odpocząć, nawet od psa 😉

By obie strony, (czyli my i psiak) czerpały z tego radość i czuły się dobrze powinniśmy odpowiednio przygotować się do hotelowania.

 

Umiejętność zostawania w samotności

Trąbimy o tym na prawo i lewo, ale to jest bardzo, bardzo ważne w życiu psa.
Mega ważne, aby psiak zostając sam umiał się zrelaksować i odpoczywać w domu.
Idealnie jest wtedy, gdy czuje się zrelaksowany i na tyle pewny nawet w obcych miejscach, że jak potrzebuje, to idzie po prostu spać 😉

Klatka kennelowa

Bardzo często psy w hotelach są klatkowane, przebywają w boksach, bądź mniejszych pomieszczeniach. Oczywiście zależy to od danego hotelu, ale warto zwrócić uwagę na to, szczególnie, gdy chcę dać psa na hotel, gdzie jest to wymagane.

To bardzo istotne, bo jeśli psiak nie zna ograniczenia przestrzeni może pojawić się potężny problem, a za tym potężny stres.
Klatka kennelowa bardzo często bardzo pomaga psom w wyciszeniu, a czasem jest po prostu potrzebna, by psiak nie zrobił sobie krzywdy.
*Wprowadzenie klatki kennelowej i przeniesienie umiejętności odpoczywania w niej w różnych miejscach to praca, którą należy wykonać znacznie wcześniej 😉

 

Wprowadzenie psa

Każdy zna swojego psiaka i każdy mniej więcej jest w stanie przewidzieć jak pies odnajdzie się w nowej sytuacji. Jednak czasami wbrew pozorom może być zupełnie odwrotnie, niż zakładaliśmy.
Nie polecam z marszu zostawiać psa w obcym miejscu, z obcymi ludźmi, gdyż może to być dla naszego pupila zdecydowanie za dużo i wcale nie będzie to dla niego udany pobyt, a przecież chcemy, by nasz psiak bawił się świetnie!

Wizyta zapoznawcza jest właśnie po to, by pies mógł zapoznać się z otoczeniem, miejscem, w którym będzie przebywał oraz ludźmi którzy będą się nim opiekowali.

To również czas dla osób prowadzących hotel, by mogli poznać psa oraz przeprowadzić wywiad o psie. I tutaj kolejna ważna sprawa NIE ZATAJAMY FAKTÓW O PSIE, niestety ale, jeśli ukryjemy jakieś fakty to prawdopodobnie i tak ujrzą światło dzienne, a lepiej gdy osoba z którą Wasz psiak zostanie była świadoma tego, że np. pies ciągnie do innych psów, w stresie obgryza meble, sika w domu, szczeka przez okno, czy nie lubi mężczyzn. Jak sami się pewnie domyślacie, to pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, można się przygotować na tego typu zdarzenia, albo im zapobiegać.

Podczas wywiadu starajcie się przekazać jak najwięcej informacji o swoim psie, pamiętajcie że żyjąc z psem przyzwyczajamy się do pewnych nawyków, na które już nie zwracamy uwagi np. pies pije tylko świeżo nalaną wodę, coś co totalnie może umknąć, a jednak mega istotne, albo np. pies boi się burzy/ wiatru, pies po intensywnym wysiłku kuleje, pies ze względu na wskazania zdrowotne nie może skakać itd.

Niektóre psy potrzebują znacznie więcej czasu niż jedna wizyta zapoznawcza, jeśli pracownik hotelu uzna, że pies nie jest gotowy z pewnością robi to z uwagi na dobro Waszego psa.

Wyprawka dla pieseczka

 • Karma z rozpiską przyjmowania
 • Legowisko (bez prania ;p)
 • Miseczki
 • Gryzaczki/ lickymata/ kong + uzupełnienie tych zabawek
 • Zabawki
 • Sprzęt spacerowy – UWAGA pamiętaj, że Twój pies będzie spacerował z kimś ,,obcym’’, dlatego sprzęt spacerowy, czyli obroża, szelki, smycz (długa/ krótka/ flexi) muszą być sprawne i w dobrym stanie!
 • Książeczka zdrowia psa
 • Leki z dokładną rozpiską (jeśli pies przyjmuje)
 • Można dać swoją noszoną koszulkę/ bluzę, by psiak miał zanany zapach przy sobie.
  *Pies oddany na hotel powinien być zaszczepiony, mieć aktualne odrobaczenie.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania hotelu?

Myślę, że należy ,,przeskanować ‘’ dany hotel. Zapoznać się z regulaminem, warunkami, a także poznać ludzi, którzy będą opiekowali się Twoim psem.
Istotne jest, by pracownicy hotelu byli wyposażeni w wiedzę o psach oraz troskliwi w stosunku do nich. (to oczywiste, ale zawsze lepiej zweryfikować).
Wybrany hotel powinien spełniać Wasze oczekiwania.

Co jest istotne dla opiekunów?

Stały kontakt z tymczasowym opiekunem naszego psa. Zdjęcia, filmiki, krótkie podsumowanie dnia. Warto pytać o taką możliwość, ponieważ początki zostawiania psa w hotelu bywają trudne również dla właścicieli 😉

Podsumowując oddanie psa na określony czas w dobre ręce to całkiem normalna sprawa. Odpowiednie przygotowanie psa na pobyt w hotelu sprawi, że zarówno my jako właściciele, ale też nasz pies będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie, więc ze spokojem pojedziemy na wakacje, czy załatwimy ważne rzeczy, kiedy nasz pies będzie odpowiednio zaopiekowany.