Klatka kennelowa może być dla psa miejscem, w którym odpoczywa, wycisza się, czuje się dobrze, ALE źle wykorzystywana może być narzędziem, którego nasz pies się boi i absolutnie nie chce w nim przebywać.

 

Jak zacząć używać klatki?

Pierwsze i najważniejsze musimy psu wprowadzić nowe narzędzie. Jak wszystkie sytuacje związane z uczeniem psa, jest to proces, więc potrzebujemy do tego czasu.

Wprowadzenie klatki kennelowej składa się z kilki etapów:

  • zaznajomienie psa z nowym przedmiotem w domu,
  • kojarzenie przedmiotu z czymś przyjemnym, wchodzenie/ wychodzenie z kennela,
  • wydłużanie czasu przebywania w kennelu oraz zamykanie drzwiczek,
  • przebywanie w klatce w rozproszeniach,
  • wychodzenie z klatki.

Klatka powinna być odpowiednich rozmiarów tzn. pies w klatce kennelowej powinien swobodnie umieć stanąć, obrócić się oraz wygodnie położyć. Warto do kennela włożyć jakieś miłe posłanko dla psiaka, oraz nakryć ją kocem/ pokrowcem.

Wiele psiaków lubi chować się w ,,dziuplach’’ , często objawia się o tym, że np. psiak wybiera miejsce pod stołem, krzesłem, za kanapą. Jeśli Twój psiak tak robi, jest to całkiem naturalne i kennel może być dla niego bardzo dobrym rozwiązaniem!!

 

Do czego służy klatka kennelowa?

Stosowanie klatki kennelowej może być bardzo pomocne przy szczeniaczkach, u psiaków które mają problem z wyciszeniem, w sytuacjach gdy nasz psiak ma kontuzje/ problemy zdrowotne i jego ruch musi być ograniczony.

Kennel może być codzienną rutyną psiaka – tzn. miejscem, w którym odpoczywa, bo czuję się tam dobrze.
Miejscem do którego idzie odpocząć, gdy dookoła dzieje się zbyt dużo np. za dużo ludzi, za głośno, dzieci.
Podczas wspólnych wyjazdów zabranie własnego ,,domku’’ psa ze sobą może znacznie ułatwić zaadaptowanie się w nowym miejscu.
Dobrze wprowadzona klatka kennelowa będzie miejscem, w którym nasz psiak czuje się dobrze i bezpiecznie. Pies, który zna klatkę, nie będzie panikował, stresował się, piszczał.

 

Czego nigdy nie powinniśmy robić?

Nadużywać klatki kennelowej, klatka nie powinna być karą dla psa.
Nigdy psiak nie powinien być w niej zamykany za karę!

Pies nie powinien być w klatce przetrzymywany. Nie izolujemy psa na długo, ponieważ potrzebuje on aktywności oraz kontaktu społecznego.
Bardzo, bardzo ważną kwestią jest zaspokojenie naturalnych potrzeb psa, jeśli psiak ma zostać w klatce kilka godzin, bo wtedy będzie spokojnie odpoczywał.

Niedopasowana klatka, jeśli jest za duża powiedzmy, że nic się nie dzieje, ale absolutnie nie powinna być za mała, w której psiak ma problem stanąć, czy się obrócić, ponieważ pies po prostu nie będzie czuł się komfortowo.

 

Używanie klatki kennelowej bez uprzedniego wprowadzenia – pies który nie ma wprowadzonego kennela nie będzie czuł się w niej dobrze, nie będzie umiał w niej odpoczywać i relaksować się, za to może pojawić się frustracja i wysokie pobudzenie, co daje nam totalnie odwrotny od oczekiwanego skutek.

Nie przeszkadzajmy psu, gdy odpoczywa w klatce! Nie podchodzimy, nie wołamy, nie wyciągamy, dajemy psu odpoczywać.

 

Klatka kennelowa może być bardzo dobrym narzędziem wspomagającym przy wychowywaniu szczeniaka, przy pobudliwym psie mającym problem z wyciszeniem, a także dla każdego innego psa, który będzie klatkę kennelową traktował jako swój bezpieczny azyl.

To w jaki sposób przedstawimy psu klatkę, w jaki sposób będziemy jej używać będzie dla psa doświadczeniem pozytywnym, lub negatywnym.

My decydujemy, kiedy klatka dla psa jest zbawieniem, a kiedy więzieniem.