Szukanie smakołyków, schowanej zabawki, maty węchowe… Znamy je już chyba wszyscy :).
Szukanie jedzenia ma kilka zalet. Po pierwsze, węszenie aktywuje dopaminę na bezpiecznym poziomie – zatem samo w sobie jest przyjemne. Dodatkowo wycisza, obniżając poziom kortyzolu zapewnia psu spokój.
Ale… Nie zawsze i nie na każdego psa wywąchiwanie smakołyków działa tak samo. Dlaczego zatem jest tak, że czasami wyszukiwanie smakołyków nakręca naszego zwierzaka i wydaje nam się, że całe to gadanie o wyciszeniu, to jedna wielka bujda?

Frustracja!


Wyobraź sobie jak to musi wkurzać, jeśli bardzo zależy Ci na wykonaniu zadania, ale jest ono zwyczajnie zbyt trudne, lub nie do końca je rozumiesz. To częsty problem w przypadku początkowego etapu stosowania mat węchowych – zamiast budować trudność stopniowo, od razu chowamy dokładnie większą liczbę smakołyków. W praktyce powodując, że części z nich pies nie potrafi wydostać z maty. Stąd te historie o rozerwanych zabawkach w strzępy, albo o psie, który wkurza się biegając po całym mieszkaniu. Dokładnie taki sam efekt powoduje stosowanie zabawek brainworkowych bez wytłumaczenia psu jak to działa.

Motywacja lvl hard 😀


Mam takiego psa, dla którego jedzenie to rzecz święta. Święta na tyle, że dla wywąchania schowanego żarcia, dałby się pewnie pokroić. I na tyle, że wkurza się niemiłosiernie, jeśli zadanie jest… zbyt proste i szybkie do wykonania, nagroda mocno atrakcyjna. Po prostu natychmiast po zakończeniu chciałby jeszcze :). No, a że hakerzasty nos jest naprawdę świetny, to właściwie każde podstawowe zadanie, które mogę wymyślić, jest dla niego zbyt proste. Dopóki w przeszukaniach używałam lepszych smakołyków, a jeszcze robiłam to przed porą posiłku, dopóty mój pies po skończonej zabawie wariował i chciał koniecznie więcej. Jak zaczęłam bawić się w szukanie porcji zwykłego psiego jedzenia, wydając wcześniej jej połowę w postaci standardowego posiłku, lub po przeszukaniu część jedzenia namaczałam i wkładałam do konga, Haker był znacznie spokojniejszy i przestał wymuszać kolejną aktywność.

Brak skupienia.


Jeśli Twój psiak nie potrafi się skoncentrować nawet na moment, to nie będzie w stanie wywąchiwać niczego! A co dopiero zająć się tymi skomplikowanymi zabawkami, czy właśnie matą węchową. I to już samo w sobie wywoła wspomnianą wcześniej frustrację…
Ale po kolei. Jeżeli Twój psiak jest takim garnkiem z wrzącą wodą, to najpierw trzeba zaproponować mu zadanie, któremu podoła i które będzie dla niego atrakcyjne.
Ma rozwinięty popęd łupu? Świetnie! Przyzwyczaj go do wydawania jednego posiłku w formie rozrzucanych na podłodze kuleczek. A później odkładaj je poza zasięgiem psiego wzroku, aż finalnie zacznij je chować w pomieszczeniu :).
Zbyt mała atrakcyjność nagrody też może być problemem. Więc jeśli psiak nie do końca jest przekonany do szukania własnej karmy, to na początkowym etapie chowaj w jednym miejscu 3 kulki karmy z 1 kawałkiem jakiegoś super fajnego smakołyka ;).

Jak zacząć?


Skoro już wiesz, co może stać na przeszkodzie do pozytywnych efektów zabaw węchowych, opowiedzmy sobie o tym jak je budować :).

Zaczynasz od rzeczy najprostszych ;). Po pierwsze zaczynasz uczyć psiaka, że pora posiłku = zabawa w polowanie, a nie jedzenie podane na tacy. Na początek po prostu rozsypujesz smaki do zjedzenia z podłogi (zawsze z komendą szukaj). Następnie zaczynasz robić to samo na powierzniach nieco trudniejszych. Trawa na spacerze lub w ogródku? Jesienne liście? W domu mata węchowa ;). Nie ukrywasz smaków, jedynie rozsypujesz po wierzchu.

Kolejnym krokiem może być właśnie chowanie smakołyków w mieszkaniu – za nogą stołu, na kanapie (jeśli oczywiście czworonóg może na nią wejść), pod stołem czy biurkiem, za zasłoną. Ważne jest to, żebyś zaczynał od podłogi i stopniowo, powoli umieszczał smakołyki coraz wyżej, w miejscach dostępnych dla psa.
A jeśli to już opanowaliście, to następnym krokiem mogą być wszelkiego rodzaju samodzielnie wykonane zabawki węchowe. O nich przygotuję dla Was niebawem kolejny post :). 

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ