Bawić się z psiakiem można na wiele sposobów. Wyróżniamy różne typy zabaw i aktywności, którymi możemy urozmaicić czas czworonoga. W zależności od zabawki możemy uzyskać inny efekt, bo w trakcie szarpanka z psem, a rozpracowania zabawki ,,na inteligencję’’, aktywowane są inne obszary mózgu psa ;).
Zabawki warto wybierać zgodnie z preferencjami czworonoga, ale warto również poszerzać wachlarz zainteresowań psiaka, wprowadzając nowe formy zabawy.

Rodzaje zabawek:

Szarpak

Ta zabawka ma sens, jeśli nieco ją ,,ożywimy’’. Samotnie dyndający sznurek raczej nie będzie interesował psiaka, ale jeśli tchniemy w niego życie, uciekając nim po ziemi, z pewnością zachęcimy psa do pogoni. Warto się chwilę poszarpać i dać psu ,,wygrać’’ zabawkę. Różne mity krążą o tym, że pies nie może wygrywać w zabawie, bo to przewodnik musi być ,,najsilniejszy’’. Nic z tych rzeczy! Zabierając ciągle zabawkę, demotywujemy naszego czworołapa do dalszej zabawy. Zabawa z przewodnikiem może opierać się o nutkę rywalizacji, dla wielu psiaków będzie to baardzo atrakcyjne, jednak ważny jest w tym wszystkim zdrowy rozsądek i umiar 😉

Piłeczki, dyski, ringo

Wyżej wymienione zabawki często służą do rzucania. Jest to też bardzo kontrowersyjny temat. Jak to jest? Można rzucać, czy nie można rzucać?
Zabawy w rzucanie psu przedmiotu, po który pobiegnie, nie jest z gruntu złe. Jednak trzeba zwrócić uwagę na:

  • ILOŚĆ – jeśli rzucamy psu piłkę X razy i psiak zasuwa po nią bez końca, to nie jest to dobry sposób na zabawę. Ba! To nawet nie jest zabawa. Ten rodzaj aktywności funduje psu wysokie emocje i zwykle bardzo duże pobudzenie. Nie pomaga to szczególnie wtedy, gdy pies ma tendencje do szybkiego podkręcania się. To jest obsesja/fiksacja o której dużo się mówi, bo o ile fizycznie pies może się zmęczyć, o tyle nie ma to nic wspólnego z zabawą i budowaniem relacji, a dodatkowo często powoduje problemy z wyciszeniem.
  • WIEK– jeśli masz szczeniaczka, lub starszego psa to nie jest wskazane, by biegał za piłka jak szalony. Jeśli pies reaguje intensywnie na rzuconą zabawkę, to zwykle wiąże się z tym nagły zryw, zahamowanie, zwrot, a każda z tych rzeczy może znacznie obciążać stawy.

Aport jest doskonałym sposobem na urozmaicenie treningu, rzucenie psu zabawki kilka razy w ciągu spaceru również nie jest niczym złym. Czasami nawet bardzo wskazane jest, by psiak mógł na chwilę oddalić się od przewodnika. Wszystko będzie zależało od sytuacji, sposobu i celu jaki w tym mamy.
Jedno jest pewne – gdy pies nie widzi świata poza piłeczką, ringo, czy innym rzucanym przedmiotem, to nie ma możliwości na dobrą zabawę. Tak naprawdę sam opiekun staje się bardziej wyrzutnią, niż realnie bierze udział w zabawie.

Pies z zabawką węchową

Zabawki na inteligencję

To wszystkie te, w których psiak by zdobyć jedzenie musi rozszyfrować zagadkę np. przesunąć klapkę, albo wyciągnąć szufladkę itp. Na rynku mamy ich od koloru do wyboru, jednak zawsze powinniśmy kierować się możliwościami naszego psa. Zabawki mają być stymulujące, a nie frustrujące. Stopień trudności to kluczowy wyznacznik zabawki. Podczas zdobywania jedzenia obserwujemy psiaka, jeśli trzeba to oczywiście pomagamy mu, z każdą kolejną próbą będzie lepiej ;). Jednak uwaga, bo z czasem psiak uczy się na pamięć sposobów rozpracowania zabawki. Wówczas zabawa nią nie wywoła już zmęczenia psychicznego u psiaka.

Nie musimy lecieć do sklepu, by nasz psiak mógł ruszyć głowa, bo sami możemy stworzyć dla niego zabawkę-zagadkę. Poniżej w linku znajdziecie pomysły na zabawki wykonane własnoręcznie: https://www.passionblog.com.pl/wlasnoreczne-zabawki-dla-psa/

Zabawki węchowe

Węszenie jest dla psów baaardzo naturalne, więc też ten rodzaj aktywności zwykle jest dla nich mega przyjemny i wiele psów po prostu to lubi 😉 Tutaj klasycznie, najbardziej popularna jest mata węchowa, do której wkładamy jedzonko.
Maty węchowe mogą mieć różną postać, może być w standardowej formie ,,frędzelków’’, albo pomponika, ale również są takie, które mają dodatkowe elementy, takie jak: kieszonki czy zakładki i zdobycie smakołyka bywa nieco trudniejsze.
Prawdę mówiąc – trawa to nic innego jak jedna wielka mata węchowa, więc również dobrym sposobem będzie rzucenie jedzonka w trawę w trakcie spaceru, wydając komendę “szukaj”, a psiak uruchomi nos by zlokalizować smaczki 😉

GRYZAKI

Gumowe gryzaczki dla psiaków, często są zbawienne przy szczeniaczkach, które z zamiłowania wszystko gryzą, więc w taką zabawkę warto się wyposażyć, bo może dać kilka minut wytchnienia od małej piranii 😀
Gumowe gryzaki psy mogą ciumkać/ gryźć i to pomaga im się zrelaksować i wyciszyć. Bardziej atrakcyjne będą te nasączone zapachem. Ten rodzaj zabawki trzeba odpowiednio dopasować do psa, bo jeśli nasz psiak rozerwie zabawkę na strzępy, to istnieje ryzyko, że część zje. W najlepszym wypadku skończy się to na kolorowej kupie z kawałkami plastiku, ale może też wywołać poważne konsekwencje zdrowotne.

KONG, LICKIMATA

Wypełnione jedzeniem, mogą być świetnym sposobem na wyciszenie psiaka. Uważam, że każdy psiak powinien choć spróbować 😀
Kong czy Lickimata mogą być sposobem na podanie psu posiłku, np. jeśli nasz psiak zjada z prędkością światła, lub po prostu chcemy wydać w aktywnej formie posiłek. Bo przecież dla psa zdobycie pożywienia jest baaardzo naturalne 😉
Pomysły czym wypchać konga/lickimate znajdziecie tutaj: https://www.passionblog.com.pl/czym-wypchac-konga/

Pies z piłeczką w pyszczku

Zabawek, które możemy wykorzystać jest wiele, każda może mieć zupełnie inny cel i działać na psa w inny sposób. Warto mieć kilka możliwości zabawy z psem, bo w zależności od dyspozycji naszej czy psa możemy manewrować i dobierać rodzaj aktywności 😉

Zabawa to naturalna psia potrzeba i powinniśmy ją zaspokajać, bo niesie za sobą wiele dobrego. Dzięki niej budujemy więź i relację z przewodnikiem, może pomóc w rozładowaniu psich emocji, ale również przeciw warunkowaniu. Podczas zabawy pies porusza się w zupełnie inny sposób, zatem aktywuje inne partie mięśniowe niż w trakcie zwykłego spaceru, co dobrze wpływa na jego układ ruchu. Odpowiednia zabawa zaspokaja również naturalne instynkty łowieckie.

Jeśli chcecie jeszcze więcej dowiedzieć się o zabawie z psem, wszystko znajdziecie w linkach poniżej:

https://www.passionblog.com.pl/jak-bawic-sie-z-psem/ lub https://www.passionblog.com.pl/jak-nie-bawic-sie-z-psem/