W tym wpisie znajdziecie wskazówki do tego jak nauczyć sztuczek:
RĄCZKI
ZAWIJANIE W KOCYK
PRZESKOK PRZEZ RĘCE

Opisane poniżej sztuczki, szczególnie te ze skokami, nie są przeznaczone dla młodziutkich psiaków. Psiaki, które mają problem z bliskością, również będą potrzebowały dodatkowych ćwiczeń, które zbudują ich pewność siebie w bliskim kontakcie z człowiekiem.

1. SKOK NA RĄCZKI

Na początek dobrze, by pies znał hasło, które oznacza: wejdź wszystkimi czterema łapkami na coś (np. na podeścik). Hasło to może brzmieć różnie np. hop, góra, jump.

 • Jak psiak to potrafi, następnie:
  usiądź na czymś stosunkowo niskim np. podeścik, ławeczka, kanapa. Ustaw psa po prawej lub lewej stronie i zachęć go hasłem do skoku na nogi. Psiak wskoczył, dostaje nagrodę.
 • Jedna ręka nagradza, druga wykonuje chwyt za zad psa (obejmujemy psa, docelowo będzie w ten sposób złapany w locie). \
  Nagradzamy kilka razy z rzędu, po każdym wydanym smaku, ręka wykonuje ruch objęcia psa od przodu, czyli od strony klatki piersiowej i znowu wydajemy smaka.
 • W kolejnym etapie zabieramy ławeczkę, krzesło itd. Opieramy się o ścianę, wciąż ze zgiętymi nogami. Jeszcze wykorzystujemy stare hasło, które oznacza wskocz na … .
 • Stopniowo coraz bardziej się pionizujemy, pamiętamy o odpowiednim ułożeniu rąk oraz nagradzaniu psa.
 • Im wyżej psiak musi doskoczyć, tym dalej od nas powinniśmy go ustawiać.
 • Jak psiak w pełni rozumie o co chodzi w nowym ćwiczeniu, podkładamy nowe hasło np. rączki 😉

2. ZAWIJANIE W KOCYK

Podstawą do wykonania tej sztuczki są umiejętności:

Leżeć
Trzymaj
Turlaj się

 • W pierwszej kolejności można zrobić z psiakiem kilka powtórek TRZYMAJ kocyk, czyli bierzemy róg kocysia i pokazujemy psu, że to też da się trzymać w pyszczku.
 • Ułóż psiaka w pozycji “leżeć” na skraju koca, tak aby turlanie się było w stronę, gdzie kocyk jest rozwinięty.
 • Pokaż/ podnieś róg kocyka z hasłem TRZYMAJ, nagradzamy psiaka. Docelowo chcemy, aby psiak sam oferował chwytanie kocyka, gdy dojedziemy do tego etapu następnie…
 • łączymy to z hasłem TURLAJ SIĘ.

*Początkowo psiak może wypluwać kocyk z pyszczka, ale nie zniechęcamy się, to się dość często zdarza 😉
Po wykonaniu udanej powtórki, warto zaznaczyć to mega nagrodą!!

➞ Ćwiczenie można dodatkowo zakończyć odłożeniem główki na ziemię, czyli naprowadzamy psiaka smaczkiem w taki sposób, by odłożył głowę i nagradzamy 😉

3. SKOK PRZEZ RĘCE

Nauka skoku przez ręce w wersji, którą opiszę wymaga umiejętności pracy z nagrodą odłożoną w misce.
Hop
Wejście między nogi

 • Ustawiamy psiaka w pozycji siad, ustawiamy się tyłem do psiaka w pozycji rozkrocznej, miska ustawiona jest przed nami, wrzucamy tam nagrodę. Następnie, między nogami, układamy z rąk obręcz, bardzo nisko przy ziemi. Wykorzystujemy hasło do wejścia między nogi oraz hop. Zwalniamy psiaka do nagrody.
  * Początkowo psiak jest tuż za naszymi nogami, miska może być troszkę dalej. Ułożenie w linii jest następujące: miska z nagrodą, człowiek, psiak.
 • Jeśli psiak pewnie przeskakuje przez nasze ręce ułożone w obręcz między nogami, kolejno utrudniamy ćwiczenie, przez zwiększenie odległości psa od nas.
  Zawsze w schemacie zwolnienia do miski z nagrodą.
  Jeszcze możemy posiłkować się znanymi umiejętnościami: wejścia między nogi, oraz hop. Podstawiamy już nowe hasło np. OBRĘCZ, JUMP
 • Kolejnym etapem, jest zmiana naszej pozycji, ręce złożone w obręcz, ale już nie między nogami, a ustawiamy się bokiem. Obręcz z rąk nisko przy ziemi. Kolejnym utrudnieniem jest zmiana wysokości na której trzymamy ręce.
  W tych powtórkach również wysyłamy psiaka do miski z nagrodą.
  * Jeśli psiak ma lepszą motywację na zabawkę, zamiast jedzonka, możemy wykorzystać odłożoną nagrodę z zabawką.

 

Praca nad nowymi elementami wymaga czasu, rozkładania czasem na czynniki pierwsze. Bardzo ważne jest, aby psiak czuł się dobrze w zadaniach, które mu proponujemy. Różnych sztuczek możemy nauczyć na różne sposoby, wszystko zależy od naszego psa, najważniejsze to czytelne wskazówki dla psiaka!

Powodzenia!