Pojawienie się w naszym życiu nowego członka rodziny, wprawia w wir ekscytacji oraz zakupowego szaleństwa. Zupełnie tak samo jest w przypadku, gdy tenże członek rodziny ma cztery łapy i ogon. Rynek pełen jest kolorowych akcesoriów w postaci szelek, obroży, misek, smaczków, legowisk, zabawek i miliona innych akcesoriów.. Każdy psiak ma podobne potrzeby bazowe, dlatego wyprawka szczeniaka, dorosłego, czy adopciaka będzie bardzo zbliżona. W tym poście postaram się zwrócić uwagę na najistotniejsze elementy. Będzie też trochę o tym jak wybrać dobre produkty i przy tym nie zbankrutować.

Leżący pies


Szczeniak

Jak wiadomo szczeniaki to turbo energia, która niejednokrotnie wywraca nasze życie do góry nogami. W tej opcji wyprawka będzie gabarytowo największa.

Zacznijmy od fizjologii – Temat zasadniczo jest mocno zależny od naszego miejsca zamieszkania. Szczeniaki zdecydowanie częściej potrzebują załatwić swoje potrzeby fizjologiczne niż dorosłe psy. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem to zalecam bezpośrednie wyjścia w celach fizjologicznych na ogród. Aby wzmocnić pozytywne skojarzenie psa – siku/trawnik przyda nam się odrobina zdrowych smaczków. Starajmy się nagradzać psa za każde siku w miejscu przez nas pożądanym. Sytuacja nieco inaczej może wyglądać w bloku, zwłaszcza na wysokich piętrach i zimą, gdzie ciężko jest zdążyć zanim psiak się załatwi. Tutaj w fazie mocno początkowej można wspomóc się podkładami dla szczeniąt. Jednak, mimo wszystko staramy się obserwować naszego psa i wychodzić z nim jak najczęściej. Tak, to może być nawet częściej niż raz na godzinę w fazie aktywności szczeniaka. Oczywiście w tym przypadku również niezmiennie nagradzamy załatwianie się na dworze.

Obroża – Na rynku mamy wysyp wszelkiego rodzaju rozwiązań. Ja mimo wszystko od szczenięcych lat zalecam przyzwyczajanie psiaka do obroży. Na szelki przyjdzie jeszcze czas. Nie musicie od razu kupować najdroższej i najbardziej fancy obroży na rynku. Za kilka miesięcy będzie do oddania, psiak rośnie szybciej niż nam się wydaje ;).

Smycz – szczeniaczki szczególnie te turbo małe, warto na wstępie objąć specjalnym traktowaniem. Do dwunastego tygodnia życia mamy bardzo istotny okres w życiu psa, czyli okres socjalizacji. W tym czasie szczególnie ważnym jest to, by psiak poznawał świat i istniejące na nim szeroko pojęte bodźce. Mimo wszystko w tym okresie zalecam smycze treningowe, czyli przepinane. Dają one możliwość odpowiedniej eksploracji otoczenia, ale też pozwalają nam na większą kontrolę i panowanie nad pomysłami tego uroczego, ciekawego świata gamonia. Jest to szczególnie ważne w okresie szczepiennym, kiedy musimy mocno uważać, by psiak nie złapał jakiegoś świństwa.

Poza smyczą, od początku pracy z psem przyda nam się też linka treningowa, dzięki której nasz szczeniak ma możliwość swobodnej eksploracji terenu, a my wciąż możemy reagować w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Najlepiej sprawdzają się smycze z materiału biothane, które znajdziecie np. tu https://www.accdog.pl

A więcej o tym jak wybrać linkę treningową, znajdziesz w tym wpisie: https://www.passionblog.com.pl/jak-wybrac-linke-treningowa/

Miska – warto by na wstępie zaznaczać skąd w życiu psa bierze się jedzenie 😛 Na wstępie potrzebne nam będą minimum dwie sztuki, tak aby w jednej dostarczyć psiakowi stale dostępną wodę, a w drugiej wydawać posiłki. Pamiętajmy że miska z jedzeniem nie może stać pełna non stop. Szczeniaczki jedzą dość często, nawet 5 razy na dobę. Potem z czasem, zmniejszamy ilość posiłków.

Kolejnym istotnym elementem są zabawki i gryzaki. U sporej części moich kursantów nie istnieje odpowiednie rozgraniczenie między tymi dwoma elementami. Musimy pamiętać że zabawka i gryzak służą do zapewnienia dwóch totalnie różnych potrzeb.

Zabawka – Zabawka daje nam możliwości treningowe, pozwala rozładować sporą dozę energii fizycznej u psa, ale co najważniejsze pomaga nam w zaspokojeniu potrzeby polowania. Jako zabawki polecam wszelkiego rodzaju szarpaki – im dłuższe tym lepsze. Długi szarpak pozwala nam na eliminacje skojarzenia zabawki z dłonią ? Oczywiście zabawek na rynku jest bez liku. Nie ma sensu kupować wszystkiego co wpadnie nam w ręce. Na początek dwa dobrej jakości szarpaki wystarczą. A można też zrobić je samodzielnie.

Tu trochę szerzej o tym jakie zabawki wybrać: https://www.passionblog.com.pl/zabawki-dla-psa/

Gryzak – Potrzebą psiaka w każdym wieku, a już szczególnie szczenięcym, jest gryzienie żucie i lizanie. Ta czynność, w dużym skrócie, sprawia że psiak się relaksuje. Jest to dla nas także dobre narzędzie, aby nie używać wiecznie mało skutecznego “nie wolno”, ale przekierować psiaka z domowych niepożądanych zachowań, na tę czynność. Do zaspokojenia tej potrzeby możecie wykorzystać gryzaki naturalne, jak i wszelkiego rodzaju maty do wylizywania, na które można wycisnąć pasty, lub podać na nich blendowane owoce czy warzywa.

Więcej o:

Legowisko – Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych elementów, rynek zasypany jest masą pięknych, kolorowych, przybierających przeróżne kształty legowisk. Często jednak zapominamy do czego powinno ono służyć. Legowisko jest jedynie wygodnym uzupełnieniem kąta przeznaczonego dla naszego psiaka. Musimy jednak pamiętać, że to miejsce należy odpowiednio zbudować i zapewnić w ten sposób psiakowi komfort i własną przestrzeń. Ważnym jest by nasz psiak w tym miejscu wypoczywał. Należy zapewnić mu tam spokój. Z pomocą przychodzą nam także klatki kennelowe i transportery dzięki którym potrafimy skutecznie nauczyć odpoczynku psiaki, które mają z tym problem. Odpowiednia ilość odpoczynku i snu jest tak samo ważna jak zapewnienie psiakowi ruchu i innych potrzeb.

A o klatce kennelowej jest tu: https://www.passionblog.com.pl/klatka-kennelowa-dla-psa/

Środki i narzędzia pielęgnacyjne – Tutaj wiele zależy od rasy i potrzeb psiaka. Każdy psiak wymaga pielęgnacji, jednak jest ona mocno zróżnicowana. Mimo to, warto od małego przyzwyczajać psiaka do narzędzi oraz zabiegów pielęgnacyjnych (czesanie, zaglądanie do uszu i pyszczka, kąpiel, przecieranie oczu czy obcinanie pazurów).

Szczęśliwy pies


Dorosły pies

Tutaj oczywiście zapewniamy dokładnie te same elementy co w życiu szczeniaczka. Potrzeby są zupełnie identyczne. Jedyne zróżnicowanie polega na ich ilości. Wiadomym jest że dorosły i stabilny pies, zdecydowanie mniej psoci i bardziej szanuje swój odpoczynek i przestrzeń.

Kaganiec – Prócz psów, w przypadku których istnieje oczywista potrzeba używania kagańca, zalecam przyzwyczajenie do niego każdego psiaka. Czasami jest to jedyny element, który ogranicza nas do zabrania ze sobą psa na wakacje, bądź kiedy nagle zaistnieje potrzeba podróży komunikacją miejską. Zazwyczaj takie potrzeby przychodzą z zaskoczenia. Musimy pamiętać, że wprowadzenie kagańca jest czasochłonne. Nie dajcie się zaskoczyć ;P

Jak dobrać kaganiec znajdziesz tu: https://www.passionblog.com.pl/mojemu-psu-to-niepotrzebne-kilka-slow-o-kagancu/

Szelki – nie każdy pies musi chodzić w szelkach. Na codzienne spacery możecie spokojnie chodzić w obroży. Jednak, kiedy decydujecie się na wypad w góry czy trenowanie canicrossu, to szelki będą czymś niezbędnym. Do codziennych wędrówek dobrze sprawdzą się szelki typu guard. Jeśli planujecie biegać, to warto pomyśleć o sledach.

Pies na podwórku

Kiedy do naszego domu przybywa pies, warto zaopiekować się też jego wychowaniem i dobrostanem. W tym celu najlepiej udać się do trenera/behawiorysty i popracować nad wspólną relacją.

Łapa!