Moje psy są nieco jak ogień i woda. Jeden kocha jeść, a drugi jest bardziej wybredny co do tego. Specjalnie dla Was ze stoperem w ręku mierzone zostały czasy jedzenia gryzaków.
Podczas mierzenia czasu dużo zależało od wielkości gryzaka. Często zjedzenie większe kawałków trwało naprawdę bardzo długo, a nieco cieńsze kawałki szły bardzo szybciutko.
Przy podawaniu gryzaków warto pamiętać że w przypadku kiedy pies ma nietolerancje pokarmowe po jakimś gatunku mięsa, warto to uwzględnić podczas kupowania gryzaków i kupić inne, które będa bezpieczne. Tak samo w przypadku biegunek, jeśli by się takie pojawiły, warto zdecydować się na coś innego.
Z racji posiadania wybrzydzacza i niejadka, kiedy nie wiemy co naszemu psu smakuje, warto kupić gryzaki w mniejszych ilościach.
Co jeśli nasz pies kompletnie nie jest zainteresowany gryzakami?
Może to oznaczać że ma dużo jedzenia na co dzień, a gryzaki nie są dla niego aż tak apetyczne.
W takim przypadku warto aby nauczyć psa gryzienia wybrać te miększe gryzaki, których czas jedzenia będzie krótszy. Można rozważyć delikatne zmniejszenie jego dziennej porcji karmy, zwłaszcza jeśli zdarza mu się niedojadać jego własnego jedzenia, lub kiedy odchodzi bez zainteresowania.
Pamiętajcie że każdy psiak jest różny i porady nie muszą być dobrane do akurat Waszego psa, jeśli macie problemy z psiakiem warto udać się do trenera/behawiorysty i przegadać Wasz problem! Oczywiście warto też wykluczyć kwestie zdrowotne – w tym celu skonsultuj się z weterynarzem.
Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć na temat po co właściwie te gryzaki wpadajcie poczytać nasze posty na temat potrzeby gryzienia u psów:
https://www.passionblog.com.pl/psi-relaks-daj-gryzc/ oraz https://www.passionblog.com.pl/po-co-dawac-psu-naturalne-gryzaki/
No to zaczynamy!
Przedstawiam Wam testerów:
Bjorn 3 letni border collie, pytany co kocha w swoim życiu robić najbardziej odpowiada że jeść.
Amol 8 letni mieszaniec w typie ras północnych, który miał w życiu epizody odmawiania jedzenia, gryzaków i posiadający ewidentny limit ilości jedzenia.
Skóra jelenia (drobne kawałki)
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 20min (Amol), 3min (Bjorn)
W tego typu gryzakach na pewno ważna jest wielkość gryzaka, czy małym kawałku znika od razu, większy starcza na dobrą chwilę
Skóra dzika (duży płat skóry)
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 1h (Amol)
Ucho dzika
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia małe ucho 7min (Bjorn), duże ucho 37min (Amol)
Zazwyczaj w ramach gryzaków decydowaliśmy się na uszy wołowe, tym razem wybór padł na ucho dzika i myślę że był to strzał w dziesiątkę
Tchawica wołowa
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 1h10min (Amol), 30min Bjorn
Penis wołowy 20cm
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 26min (Amol), 17min (Bjorn). Drugie podejście 26min obydwa psy
Skóra wołowa płat
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 1h 20min (Amol- nie zjadł w całości wymiękł i reszta została schowana), 1h 20min (Bjorn- zjadł w całości ale miał mniejszy kawałek)
Gryzak puppy Baltica kość dorsz https://balticapets.pl/pl/przysmaki-i-kosci-/696-baltica-kosc-dla-juniora-z-dorszem-5904870034606.html
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 6min (Amol), 9min (Bjorn)
Ścięgno wołowe
- zainteresowanie 10/10
- czas gryzienia 11min (Amol- większy kawałek), 7min (Bjorn- mniejszy kawałek)
Skóra owcy
- zainteresowanie 2/10 Bjorn wziął się od razu, gryzak praktycznie bez żadnego zapachu i suchy z Amolem trzeba było bawić się w podchody żeby się zainteresował. Zazwyczaj w tej sytuacji daje mu coś miękkiego jako “przystawkę” w tym przypadku skórę jelenia mały kawałek i jak już zacznie jeść to zjada ten “gorszy” gryzak.
- czas gryzienia 34min (Amol), 20min (Bjorn)