Jak już wiecie dzięki sztuczkom można fantastycznie pracować nad relacją z psem. Stałe stymulowanie psiego mózgu nauką nowych rzeczy, rozwijanie siły i gibkości, dostarcza masy radości i satysfakcji. 

Sztuczki ze skakaniem należą do tych trudniejszych dlatego pamiętajcie, żeby ćwiczenia poprzedzić rozgrzewką. Do niektórych przyda się dobrze zbudowana motywacja na jedzenie, a do innych lepsza będzie zabawka. 

Twój pies nie ma problemów ze zdrowiem i chętnie próbuje nowości? Do boju! ☺

Przeskakiwanie nad nogą

Przeskakiwanie nad noga należy do tych sztuczek, które trzeba sobie zbudować krok po kroku. Niektórym może pójść szybciej, inni będą musieli się dłużej zatrzymać przy poszczególnych etapach, ale nie zniechęcajcie się ☺

Etap pierwszy – przeskakiwanie przez przeszkodę.

Do tej części możecie użyć makaronu do pływania, tyczki, albo nawet kija z miotły. Oprzyj tyczkę o dostępne elementy lub poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu ich w formie przeszkody. 

 1. Przygotuj trochę smakołyków. Zachęć psa do przejścia przez tyczkę. Gdy pies spróbuje przejść przez tyczkę pochwal go Waszą komendą nagradzającą (super, dobry pies itp.) i nagródź smakiem. Powtórz kilka razy. 
 2. Postaraj się aby pies dynamicznie przeskakiwał przez przeszkodę. Zachęcaj go smaczkiem, a potem przerzuć smaczka za przeszkodę. Stopniowo zwiększaj wysokość. Gdy pies przeskoczy, nagródź go. Powtórz kilka razy.
 3. Jeśli Twój pies chętnie przeskakuje przeszkodę podłóż komendę. Może to być np. hop, up. Powtórz kilka razy.

Etap drugi – podmienienie przeszkody na nogę

Stań na jednej nodze, drugą unieś kawałek nad ziemią. Przyłóż tyczkę na równi z nogą, jako jej przedłużenie. I powtarzaj punkty etapu pierwszego.

 1. Zachęć psa do przeskakiwania przez Twoją nogę z tyczką, naprowadzając go smaczkiem. Chwal go i nagradzaj za każdą udaną próbę. Powtórz kilka razy.
 2. Stopniowo skracaj tyczkę (najpierw na długość nogi, potem do kolona…) tak, żeby pies przeskakiwał już przez nogę. Powtarzaj, aż psiak sobie utrwali i nagradzaj. 
 3. Jeśli pies swobodnie przeskakuje przez nogę, możesz odłożyć tyczkę i utrwalić ćwiczenie, nagradzając psa czasem smaczkiem, czasem zabawką.

Przeskakiwanie przez ręce

Kolejna sztuczka nie należąca do najłatwiejszych, między innymi dlatego, że Twój pies musi mieć najpierw wypracowane zarówno zostawanie na miejscu, jak i zwolnienie do zabawki lub aportu. Najlepiej też podzielić sobie naukę kolejnych etapów na kilka dni, by pies na spokojnie je sobie utrwalił i nie szukał drogi na skróty. 

 1. Poproś psa o siad, niech zostanie i czeka na komendę zwalniającą, tym czasem Ty, ustaw się tyłem, krok lub dwa przed nim w rozkroku, rzuć zabawkę kilka metrów przed siebie i zwolnij go do niej tak, aby pies przebiegł między Twoimi nogami. Gdy mu się to uda, oczywiście nagródź go zabawą i radosnymi okrzykami. Powtórz kilka razy.
 2. Powtórz wszystkie elementy z punktu pierwszego, tylko tym razem między nogami zrób obręcz z rąk nad samą ziemią, żeby pies przebiegając mógł przez nią przeskoczyć. Nagródź psa zabawą i powtórz kilka razy, bardzo stopniowo zwiększając wysokość rąk nad ziemią.
 3. Jeśli pies już swobodnie przeskakuje, ustaw obręcz z rąk obok siebie z wybranej strony i zachęć psa do przeskoczenia przez nią tak jak wcześniej. Jeśli tylko mu się powiedzie, nagródź go super zabawą. Powtarzaj zwiększając odległość od psa i wysokość nad ziemią.
 4. Podłóż komendę docelową do sztuczki i utrwal powtarzając ćwiczenie w różnych miejscach, cały czas nagradzając psa.

Wskazówka : Jeśli na którymś etapie pies będzie próbował Cię ominąć, wróć do poprzedniego lub zmniejsz odległość od psa. Możesz też poprosić kogoś, aby Ci pomógł zagradzając niewłaściwą drogę.

Wskakiwanie na kolano

Ćwiczenie, które zakończone sukcesem dla nieśmiałych psiaków będzie fantastycznie wspierać ich pewność siebie. Do nauki przydadzą Ci się smaczki. Bardzo pomocna będzie też umiejętność wskakiwania na różne przedmioty.

 1. Klęknij na jednym kolanie, naprowadź psa smaczkami zachęcając go do wejścia na Twoje kolano przednimi łapami. Pochwal i nagródź go. 
 2. Naprowadzając psa ręką wyżej i dalej nad kolanem zachęć go do wskoczenia na nie, pomóż sobie komendą, której używasz do wskakiwania na różne przedmioty. Pomóż psu utrzymać się na kolanie, podtrzymując go rękami i nagradzaj stopniowo smaczek po smaczku za pozostanie w pozycji.
 3. Stopniowo zwiększaj czas stania psa na kolanie i przestawaj go podtrzymywać. Nagradzaj i chwal bardzo mocno. Możesz zmieniać sposób nagrody, czasem niech to będzie zabawka, czasem skarmianie z ręki, a czasem odrzucenie smaczka.
 4. Podłóż komendę docelową do sztuczki i utrwal powtarzając ćwiczenie w różnych miejscach, cały czas nagradzając psa.

Przy nauce nowych rzeczy zawsze pamiętaj nagradzać psa Waszą komendą nagradzającą np. super, dobry pies, oraz smaczkiem lub zabawką. Stopniowo zwiększaj stopień trudności i bądź cierpliwy –  nauka nowych sztuczek może potrwać dzień, tydzień lub nawet dłużej wszystko zależy, od tego jak trudne będą dla Twojego psa. 

*Uwaga: Sztuczki ze skakaniem są dla dorosłych psów, które nie mają problemów zdrowotnych, przede wszystkim ze stawami.