Spacery są nieodłącznym elementem życia z psem. Każdy psiarz z pewnością ma swoje trasy spacerowe, które przemierza ze swoim czworonogiem. Podczas spaceru psiak ma możliwości zdobywania nowych informacji za pomocą swojego nosa, węchu oraz wzroku. Wybierając się na spacer z psem warto wybierać miejsca, w których czuje się on dobrze i walory okolicy pozwalają na zdobywanie nowych doświadczeń. Podczas spaceru warto wpleść elementy ćwiczeń oraz zabawy, ale potrzebujemy do tego odpowiedniego miejsca. Musimy wziąć pod uwagę jakiego mamy psiaka i czy miejsce, w które się wybieramy to sprzyjające warunki dla naszego psa. Dobrze jest zmieniać trasy spacerowe i zabierać pupila w nowe miejsca. Podczas spaceru zaspokajamy potrzeby takie jakie jak potrzebę eksplorowania terenu, potrzebę ruchu, potrzeby fizjologiczne, dostarczamy nowe bodźce, budujemy naszą relację i więź z psiakiem.
Spacer nie musi być nudny ani dla psa, ani dla nas! Postaraj się wpleść w Wasze życie wspólne wycieczki. Na sam początek proponujemy kilka propozycji w Gliwicach i najbliższych miastach.

Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach

Jeśli jesteś z okolic Gliwic i szukasz miejsca, w którym wyspacerujesz psiaka, to ten park sprawdzi się idealnie. Park Kultury i Wypoczynku ma powierzchnię ponad 19 ha. Miejsca do spacerowania nie brakuje, a dodatkowym plusem jest leśny klimat parku.
W tym miejscu spotkasz wielu psiarzy, więc gdy potrzebujesz spokoju, albo Twój psiak jeszcze nie potrafi neutralnie minąć obcego psiaka proponuję zaplanować spacer w porach bardzo wczesnych, bo w stałych porach psiarzy jest ich tutaj naprawde sporo. Choć można zwiększyć odległość, zejść na łuk, to ilość pojawiających się psiaków jest naprawdę duża i nie każdy pies będzie się czuł w tym parku dobrze.

Psy na spacerze w Gliwicach


Szwajcaria Rachowicka

Na spacer wybieracie się wzdłuż ścieżki leśno dydaktycznej. Trasa nie jest zbyt długa (ok 2km, pętla), ale otaczająca przyroda, cisza i spokój zachęcają do odwiedzania tego miejsca! Obszar nie jest zbyt duży, ale trasę możesz wydłużyć wychodząc z lasu. Idąć za kierunkiem ścieżki po drodze zobaczysz tablice edukacyjne, z których możesz zaczerpnąć nieco wiedzy, ale znacznie bardziej uwagę przykuwają stare bardzo duże drzewa. Idąc ścieżką będziecie pokonywali drewniane pomosty, schodki, mostki które można wykorzystać i zrobić atrakcyjny trening z psem;)

Z uwagi na krótki odcinek trasy szczególnie polecam to miejsce dla psiaków, które z różnych względów nie mogą maszerować długich kilometrów. A jeśli szukacie miejsca na spacer z dzieckiem i psem, to tutaj odnajdziecie się idealnie!

Samochód można zostawić tutaj: https://goo.gl/maps/UDGJ4iXVcxe4ihqx5 – duży parking leśny.

Jezioro Chechło – Nakło

Super miejsce poza sezonem letnim. Jezioro Chechło -Nakło możesz obejść dookoła. Długość trasy to ok 5km, więc idealnie na spokojny spacerek. Właściwie w każdym momencie trasy możesz się zatrzymać i odpocząć. Czasem dobrze posiedzieć na łonie natury w towarzystwie swojego wiernego kompana na czterech łapach;)
Miejsce to otacza las, więc nawet jeśli przyjedziesz, ale będa zbyt duże tłumy dla Ciebie i Twojego psa wędrówkę wokół jeziora możecie zamienić na spacer po lesie.

Parking: https://goo.gl/maps/R4fKK37BLHsSnqe16
Z parkingu kieruj się wzdłuż drogi asfaltowej (ul. Rekreacyjna)

Księża Góra w Radzionkowie

Księża Góra to miejsce, gdzie bywa sporo ludzi. W zależności od pory roku, pogody, dnia. Pojawiają się kolarze, biegacze, psiarze, dzieci, ale powierzchnia i ukształtowanie terenu umożliwia nam w każdej chwili odejście, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni.
Przechadzając się po parku możesz przemieszczać się wedle wytyczonych ścieżek asfaltowych, właściwie o każdej porze, bo są świetnie oświetlone.
W sercu parku jest nieco większa polanka, którą możemy wykorzystać do zabawy z psiakiem, albo jako przestrzeń do ćwiczeń. Jednak jeśli wolicie warunki bardziej odludne, to z parku można się ewakuować na ,,dzikie’’ i niezagospodarowane tereny. Wędrując główną ścieżką, można zauważyć wydeptane dróżki prowadzące właśnie na pola.
Na Księżej Górze znajduje się również Śląski Ogród Botaniczny. Można wejść z psem, ale wyłącznie na smyczy! W Ogrodzie Botanicznym z pewnością odnajdziecie ciszę i spokój. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne i czynne od świtu do zmierzchu. Ogród botaniczny ma kilka bram, główne wejście znajduje się przy ul. Zejera. Wychodząc dodatkowymi bramami wejdziemy na pola o bardzo dużej powierzchni, dobre miejsce jeśli chcemy by psiak nieco pohasał, a my spokojnie możemy obserwować czy na horyzoncie nie pojawia się jakiś bodziec.
Park Księża Góra jest dobrym miejscem na długi spacer, jeśli obejdziemy wszystko dookoła mamy kilka kilometrów w łapach i nogach 😉
Parking ciągnie się wzdłuż parku, więc dojazd jest bardzo dogodny. Możemy zaparkować od wejścia głównego, jak również nieco dalej i wejść boczkiem parku.


Las w Świbiu

Świbie to wieś leżąca w gminie Wielowieś w powiecie gliwickim.
Jeśli potrzebujesz wyrwać się z miasta w miejsce, gdzie czas trochę zwalnia wybierz się na wycieczkę do lasu w Świbiu. W ciepły dzień, gdy szukasz schronienia przed ciepłymi promieniami słońca ulgę znajdziesz w lesie. Najlepiej zaplanować spacer wcześnie rano, gdy promienie słońca przebijają się przez koronę drzew. Z pewnością ujrzysz tam niejednego domownika w postaci sarny, wiewiórki czy zająca, dlatego dla bezpieczeństwa psa oraz mieszkańców lasu zapnij psu linkę, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Długość trasy dostosujesz pod potrzeby i możliwości psiaka oraz swoje, ponieważ lasy te zajmują ogromną powierzchnię.

Samochód możesz zostawić na parkingu, dokładnie tutaj: https://goo.gl/maps/ZDFrCMUqaY5M7BqN7

Jeśli masz ochotę na dłuższą wycieczkę, możesz wybrać się niebieskim szlakiem do miejscowości Dąbrówka. Trasa w dwie strony liczy ok 20 km, biegnie na granicy województwa śląskiego oraz opolskiego.

Pamiętajcie, że warto zabierać psa w nowe miejsca. By wycieczka była udana, lepiej ją wcześniej zaplanować oraz przygotować się do niej.