Ćwiczenia z psiakiem mogą przybierać przeróżną formę. Z psem ćwiczyć możemy proste elementy, oraz złożone sekwencje komend. Uczenie psa sztuczek, to nie tylko dodatkowe umiejętności, którymi można się pochwalić. To wspólna nauka, nowe wyzwania dla psiaka i dla Was! To budowanie i wzmacnianie, nie tylko od strony fizycznej, ale również dobrze wpływające na psią głowę. Znajdziesz tutaj ważne informacje, o tym jak rozpocząć naukę oraz na co zwracać uwagę podczas treningu.


Od czego zacząć?

Przede wszystkim psiak musi mieć MOTYWACJĘ do pracy z Tobą. Bez tego ani rusz!

Wybierz zadanie, którego naukę chcesz rozpocząć. Dobierz je zgodnie z możliwościami psiaka. Gdy już masz wybraną sztuczkę, czas pomyśleć jak ją wprowadzić. Zastanów się, jak chcesz nauczyć psiaka tego zachowania. Niektóre elementy nie wymagają rozłożenia nauczania na kilka części, bo możemy jednym ruchem pokazać o co chodzi np. obrót jest prosty i naprawdę nie trzeba tego rozkładać.

Sztuczka np. turlaj się może być już wyzwaniem dla niektórych psiaków i konieczne będzie podzielenie jej na części.

Bardzo ważne, by mieć w głowie poukładane co chcę osiągnąć na sesji treningowej. Dzięki temu nie gubimy się w treningu, dla psiaka sytuacja jest czysta i skupiamy się na obranym celu.

Pies z biało czarną sierścią


Rozgrzewka

Zanim przystąpisz do różnych, czasem pewnie skomplikowanych ćwiczeń i ruchów, rozgrzej swojego psa. Przygotuj jego ciało do aktywności. Rozgrzewka powinna składać się z ćwiczeń o narastającej intensywności.

Dlaczego rozgrzewka jest koniecznością?

 • wprowadzamy w stan pobudzenia układ nerwowy, krążenia, oddechowy
 • Wzrasta temperatura ciała
 • Wzrasta elastyczność tkanki łącznej, która ma wpływ na bezpieczeństwo. Im bardziej tkanka jest elastyczna, tym mniejsze ryzyko kontuzji
Więcej o rozgrzewce możecie znaleźć w naszym webinarze!


Akcesoria do treningu?

Nie jest to coś, czego koniecznie potrzebujemy. Będzie to zależne od elementu, którego nauczamy, albo od sekwencji łączenia różnych sztuczek.

Bardzo wiele sztuczek wymaga tylko psiaka, jedzenia, zabawki 😉

Dodatkowe przedmioty, które sprawdzą się w treningu do nauczania sztuczek to np. podest do budowania targetu na przednie i tylne łapy. Na początku proponuję, by były dwa różne podesty na przód i tył, psu będzie znacznie łatwiej skojarzyć przedmiot z zadaniem, a potem można to wykorzystać w kolejnych zadaniach.

Tyczka/ pachołek do omijania, które również dobrze jest wprowadzić na prawą i lewą stronę. Świetnie się sprawdzi w połączeniu ćwiczeń w sekwencje.

To czego potrzebujemy, będzie bardzo mocno zależało od tego co chcemy zrobić z psem. Ja bardzo często wykorzystuje rzeczy, które często mamy w domu np.:

 • kostka do jogi → wchodzenie przednimi łapami na mniejsze powierzchnie,
 • kij od miotły → służy jako pachołek do omijania,
 • podkładki pod kubek → targetowanie łapką

Te i wiele innych przedmiotów z domu wykorzystuję do treningu z psiakiem 😉

Pies w szelkach podczas treningu


Umiejętności psio-ludzkie

Sztuczki, których się uczycie muszą być dostosowane do psiaka, ale również i do Was.

Zawsze musimy brać pod uwagę:

 • wiek psa,
 • typ budowy,
 • kondycję fizyczną psa,
 • dostosowanie poziomu trudności sztuczki do psa

Rozważnie dobieramy sztuczkę do psa. Jeśli nasz psiak nie jest w dobrej formie, ma troszkę za dużo ciałka, to nie wybierajmy skoków, bo zwyczajnie może to być dla niego zbyt duże obciążenie.

Twój pies jest wrażliwy i niechętnie przebywa blisko, to raczej jako sztuczki na początek nie wybrałabym np. skoku na ręce.

Psiak uwielbia trzymać coś w pysku? Zdecydowanie aport, będzie strzałem w 10!

Opiekun psa musi przede wszystkim mieć dobry timing wydawania nagrody. To jest bardzo, bardzo ważne. Istotnym elementem jest obserwacja psiaka i progresowanie zachowania. Chodzi o to, by w zadaniu które rozłożymy na części nie zatrzymywać się zbyt długo na jednym etapie, tylko sukcesywnie podnosić poprzeczkę. Dzięki temu jesteśmy w stanie przedłużać zachowania i uczyć tych złożonych.

Pies podający łapę


Cooldown

Ćwiczenia wyciszające na koniec treningu. Ćwiczenia o niskiej intensywności mające na celu uspokoić organizm. Dzięki stopniowemu wyprowadzeniu psiaka z wyższej aktywności do niższej, zyskujemy mniejsze zmęczenie potreningowe, zapobiegamy obrzękom, wpływamy na poprawę regeneracji psiaka.

O cooldownie też jest w tym webie z rozgrzewką 😀


Zalety ćwiczeń nowych umiejętności z psem:

 1. Ruch ma wpływ na mózg naszego psiaka, dzięki temu jest bardziej podatny na zmiany.
 2. W czasie uczenia się nowych zadań ruchowych, tworzą się nowe połączenia synaptyczne
 3. Ruch wpływa na świadomości ciała, spowalnia degenerację układu nerwowego i podtrzymuje zdolności poznawcze.
 4. Budowanie więzi i relacji z psiakiem. Poznawanie psa coraz lepiej, coraz lepsza komunikacja.
 5. Ćwiczenia wzmacniają, budują pewność siebie psiaka
 6. Wiele sztuczek wymaga niecodziennej pracy ciałem, przez co rozwijamy koordynację ruchową psa