Target, co to?

Targetem w szkoleniu psa może być nasza część ciała bądź przedmiot np. podest, czy wskaźnik.  Praca z targetem polega na zaznaczeniu przez wejście, dotknięcie, skupienie się  przez psa na konkretnym celu.

Targety:

  • skrzynka/ogranicznik do zmiany pozycji względem ciała
  • podest
  • dłoń
  • posłanie/ legowisko

I wszelkie rzeczy, które nauczymy psa targetować 😉

Target może być krótki, jako zaznaczenie przez dotknięcie, albo przedłużony, w którym pies utrzymuje pozycję dotykając targetu.

Po co uczyć psa targowania?

Umiejętność targetowania może ułatwić psu zrozumienie zadania, a także usprawnić nasz trening. Dzięki targetom możemy dopieszczać szczegóły w budowaniu zachowań, przez wyraźne wskazówki (targety).

Target do dłoni może być bardzo przydatny  w dalszym nauczaniu tzn. jeśli psiak potrafi już target do dłoni, to następnie możemy go wykorzystać do nauki chodzenia przy nodze, czy zmianie pozycji, naprowadzaniu na ułożenie względem naszego ciała. Dobrze wypracowany target wykorzystywany do naprowadzania daje nam przewagę w postaci braku naprowadzania jedzeniem, a ręką.  (brak obiecanej nagrody przed pyskiem, brak trudności wycofania jedzenia w naprowadzaniu)

Kolejna przydatność umiejętności targetowania daje nam możliwość zatrzymania psiaka, bądź wykorzystania tego w trudnej sytuacji. Np. Jesteśmy na polance, psiak właśnie skończył bawić się ulubioną zabawką i chcemy przejść do części treningowej, więc postawienie psu targetu np. podeścik będzie ogromną pomocą, gdyż psiak rozumie kontekst używania danego przedmiotu i jest duże prawdopodobieństwo, że szybciej zaangażuje się do ćwiczeń po wysokim pobudzeniu, szybciej będziemy mogli go zatrzymać po hasaniu 😉

Kolejny przykład to np. mało miejsca, wokół wiele się dzieje.  Wielu psom będzie łatwiej przetrwać tą sytuację, gdy opiekun wskaże, co może w tym momencie zrobić, a target to kolejne ułatwienie, dzięki któremu będzie psu jeszcze łatwiej skupić się na zadaniu np. oparcie łapek o murek/ drzewko, a nawet o nasze ciało.

Target do dłoni/kocyka  bardzo często wykorzystywany jest w treningu kooperacyjnym, w którym odłożona głowa oznacza akceptację czynności wykonywanych wokół psiaka, zerwanie ćwiczenia oznacza brak gotowości/ przerwę.

Dzięki targetom możemy budować złożone ćwiczenia, wykorzystywać je  w treningu fintess, nauce sztuczek, pozwalają wyizolować część ciała w zależności od naszych potrzeb treningowych.

Ogólnie rzecz ujmując z targetami można zdziałać cuda!

Pomocna można być również wiedza na temat tego, że często psiaki konkretny przedmiot kojarzą z konkretnym zadaniem tzn. mały podest służył do nauki wchodzenia na niego przednimi łapkami, więc użycie tego podestu do nauki zupełnie innego zadania w tych samych warunkach może być mylące dla psa, ponieważ będzie wracał do pierwszego nauczonego, co finalnie prowadzi do frustracji, nieefektywnej sesji szkoleniowej.

Zatem sposób wykorzystania i budowania haseł musi być klarowny i powtarzalny, aby pies wdrukował sobie dane zachowanie. W zasadzie można powiedzieć, ze w momencie, gdy psiak sam wykonuje zadanie dopiero je w pełni rozumie i powolutku możemy zabierać z treningu pomoce dodatkowe.

Należy pamiętać o tym, że jest to duża pomoc dla psiaka, zatem ile tej pomocy dołożymy do treningu tyle potem jej będziemy musieli zabrać, jeśli chcemy działać bez targetów.

To co ,od dziś budujemy targety?