Przyznać się bez bicia! Z kim nie widziałam się na PassionTALK’u?
Na szczęście bicia nie będzie, za to kto nie był ma szanse trochę nadrobić czytając ten post!

Dzisiaj kilka słów na temat zoofizjoterapii. Dosłownie kilka bo jest to absolutnie fascynujący temat rzeka!

Co to jest fizjoterapia zwierzęca?
Zoofizjoterapia to dziedzina medycyny weterynaryjnej wykorzystująca fizjoterapię do poprawy działania organizmu zwierzęcia, ze szczególnym uwzględnieniem układu ruchu.
Po ludzku? Zoofizjoterapia zajmuje się  wykorzystywaniem rozmaitych technik i terapii aby uczynić życie Twojego zwierzaka bardziej komfortowym.

Dzięki fizjoterapii możemy poprawić jakość życia zwierzaków które przebyły operacje (także kastracja lub sterylizacja jest wskazaniem do wizyty u zoo fizjoterapeuty!).
Zoofizjoterapeuta może także przyczynić się do szybszej rekonwalescancji po różnego rodzaju kontuzjach, działania fizjoterapeutyczne zwiększają także szanse na powrót do pełnej prawności psa po urazie co ma szczególne znaczenie dla psów sportowych.

Terapia bólu jest bardzo istotnym elementem który może poprawić komfort życia psa cierpiącego na przewlekłe schorzenia neurologiczne lub ortopedyczne (np. zespół końskiego ogona lub przewlekłe zwyrodnienia stawów).

Mój pies jest zdrowy! Czy powinienem zgłosić się do fizjoterapeuty zwierzęcego?
Odpowiedź brzmi TAK!

Zoofizjoterapeuta to nie tylko rehabilitant!  Potrafi ocenić, czy Twój pies porusza się prawidłowo, czy żadna partia mięśniowa nie jest nadmiernie napięta lub osłabiona!
Dodatkowo fizjoterapeuta może dobrać dla Twojego psa ćwiczenia które zapewnią mu prawidłowy rozwój fizyczny.
Czy mam nadal wyliczać profity? 😀
Jednym z nich jest to, że fizjoterapeuta często zlokalizuje problem zanim pójdziesz z nim do weterynarza!

Przykład: wzmożone napięcie mięśni górnej linii ciała mogą prowadzić to powstania zwyrodnień kręgosłupa, czy nie lepiej wdrożyć ćwiczenia i kilka sesji z terapeutą aby uniknąć zwyrodnień, zamiast potem skazać psa na życie w dyskomforcie i leczenie objawowe skutków zwyrodnienia? )

Kontakt z fizjoterapeutą powinien też stanowić absolutny MUST HAVE każdej pary biorącej czynny udział w sportowych zmaganiach.
Konsultacje z fizjoterapeutą przyczynią się do zwiększenia wydolności sportowej psa, pomogą mu zregenerować się po wysiłku i zniwelować napięcia powstające na skutek dużych obciążeń jakim często poddajemy psy sportowe!

Sportowcy wśród ludzi mają opiekę lekarza, dietetyka, trenera, fizjoterapeuty! Dlaczego prawdziwy psi sportowiec nie ma mieć zapewnionego takiego samego zaplecza? Przecież to także żywy organizm o zbliżonej fizjologii do organizmu człowieka!

Dużo? Naukowy bełkot? Wcale nie! To naprawdę bardzo ważna kwestia która może pomóc utrzymać Twojego psa w dobrym zdrowiu przez długie lata!
Czy jest coś co cieszy przewodnika bardziej niż zdrowy, chętny do nowych wyzwań pies?