W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o problemach behawioralnych. Skupiamy się nad ich rozwiązaniem stodując się do tzw. porad behawioralnych. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale TRENING jest równie ważny.

Myślę, że każdy opiekun dąży do tego, by jak najlepiej rozumieć się ze swoim psem.

Każdy pies jest inny, każdy będzie potrzebował trochę innego podejścia, ale każdy psiak potrzebuje treningu. Nie tylko dlatego, że chcemy by nasz pies na słuchał. Trening zaspokaja wiele psich potrzeb.


Odpowiednia stymulacja

Zacznijmy od tego, że każdy chce mieć spokojnego psiaka… A żeby był spokojny ,,musimy go wybiegać’’. I oczywiście wiemy, że samo bieganie nie jest najlepszą formą na zmęczenie. Sama aktywność fizyczna może wręcz bardzo pobudzać. Zmęczenie psiej głowy, czyli ćwiczenia, w których stawiamy psom wyzwania, jest równie ważna. Możemy uczyć sztuczek, haseł z zakresu standardowego posłuszeństwa, czy proponować pracę węchową. Każda z tych aktywności umysłowych, w połączeniu z ruchem i eksplorowaniem, uszczęśliwi naszego psa.

Właściciele z dwoma psami w parku


Bezpieczeństwo i jakość życia

Kolejnym ważnym aspektem treningu jest zbudowanie haseł, dzięki którym możemy psu przekazać pewne informacje. Mam tutaj na myśli przywołanie, chodzenie przy nodze, spokojne czekanie, itd.
Psy nie rodzą się z tymi umiejętnościami, każda z nich musimy wypracować. Gwarantuję, że przyniesie to obopólną korzyść;)

Odpowiednio przeprowadzony trening, poprawia jakość życia naszego psa. Pies, który reaguje na przywołanie ma więcej swobody. Umiejętność chodzenia przy nodze pomaga w wąskich przejściach. Pies, który nie zjada z ziemi, albo potrafi oddać znalezisko, nie jest narażony na komplikacje zdrowotne. Umiejętność grzecznego czekania i nic nie robienia przyda się np. w pociągu, czy kolejce u weterynarza.
Nauczenie każdego z tych zachowań to proces. Psy słabo generalizują, więc aby dojść do etapu, w którym hasło działa wszędzie, musimy włożyć mnóstwo pracy w trening.
Zbudowanie solidnej podstawy zapewnia psom oraz otoczeniu bezpieczeństwo.

Psy bardzo lubią, kiedy zasady są jasno określone. Jest im wtedy znacznie łatwiej, bo występuje pewnego rodzaju przewidywalność, która również ma ogromny wpływ na spokój naszego psa.


Relacja i więź

Zacznijmy od tego, że pies musi CHCIEĆ z nami pracować. Będzie chciał, jeśli będziemy wiedzieć, co nasz pies lubi. Poznawanie swojego psa nie jest wcale takie proste! Wymaga od nas uważnego oka. Jedzenie i zabawki – jasne większość psiaków w to idzie, ale jakie inne aktywności lubi Twój psiak? Kopanie dziur, tarzanie się, brodzenie w wodzie? Warto to wiedzieć i jeśli środowisko sprzyja, dać psu możliwość wejścia w te naturalne dla niego zachowania, które poprawią jego samopoczucie.

Podczas ćwiczeń z psem uczymy się siebie wzajemnie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia będą budowały samodzielność i pewność siebie naszego psa. Wspólnie spędzony czas przekłada się na relację i więź, którą tworzymy z naszym pupilem. Im więcej razem osiągamy, tym bardziej się rozumiemy i sobie ufamy.

Trening z psem


Pomoc w problemach behawioralnych

Wyuczenie konkretnych reakcji i zachowań jest bardzo przydatne. Psy potrafią być bardzo schematyczne, przez co czasem o wiele łatwiej dla psa będzie nauczyć go określonego zachowania, w danej sytuacji. Mało tego! Są psy które wręcz wolą wejść w tryb pracy w sytuacjach dla nich trudnych i oczekują, że podpowiemy im co mają zrobić. I to jest ok!

Pies znajdujący się w trudnej sytuacji może zareagować bardzo wysokimi emocjami. Co za tym idzie? Może przejawiać zachowania, które dla nas, ludzi, nie są wygodne, wręcz bardzo trudne. Pies wiszący na smyczy, albo rzucający się na innego psa, to nic przyjemnego.
Dlaczego o tym piszę? Bo psiak, który używa głowy, ma dużą większą szansę na to, że w trudnej sytuacji najpierw pomyśli i z naszą pomocą wyjdzie z tej sytuacji, niż psiak który nie jest odpowiednio stymulowany.
Przy bardzo wysokich emocjach myślenie psa zostaje zablokowane, ale dzięki pracy umysłowej psa, jesteśmy w stanie rozwijać jego funkcje poznawcze, co później przekłada się na umiejętność radzenia sobie i myślenia również w trudnych sytuacjach.

Trening właściciela z psem

Reasumując: trening z psem to ZAUFANIE, BEZPIECZEŃSTWO, WIĘŹ, RELACJA, ROZWÓJ, POTRZEBA. Każdy z tych czynników można by opisać na osobnych stronach, ale wspólna praca z psem łączy i buduje każdy z tych elementów tworząc spójność i jedność psio-ludzkiego teamu.

Praca z psem to budowanie kompetencji, które nasz pies może wykorzystać w sytuacji kryzysowej.

Jeśli szukasz więcej informacji o tym jak zacząć trening z psem, możesz skorzystać z kursu Podstawy szkolenia psa, który znajdziesz pod tym linkiem:
https://www.passionblog.com.pl/sklep/webinary/kurs-online-podstawy-szkolenia-psa/