Ostatnio na naszej Facebookowej tablicy pojawił się krótki post dotyczący połączenia aktywności rowerowej z aktywnością psa. Mamy przeróżne techniki jazdy na rowerze z psem, tylko czy na pewno wszystkie są bezpieczne i czy przygotowujemy sie do tego odpowiednio? O tym poniżej.
Jazda z psem przy rowerze to w sumie żadna nowość, od lat widujemy takie przypadki na ścieżkach spacerowych. Większość jednak wybiera opcję psa towarzyszącego, czyli biegnącego przy rowerze. Na rynku są już dostępne przeróżne uchwyty i wysięgniki, które eliminują nam tak kategoryczny błąd jak trzymanie smyczy w ręku podczas jazdy. Oczywiście wybierając jakikolwiek sport, czy aktywność z psem, warto jest naszego towarzysza do tego przygotować i sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań do korzystania z wybranej przez nas aktywności. Warto także poprosić o radę kogoś, kto miał już z tym styczność lub zapoznać się z dobrze wyselekcjonowaną wiedzą choćby w Internecie.
Tam gdzie kończy się towarzyszące bieganie przy rowerze, tam zaczyna się Bikejoring.
Aby post nie opierał się tylko na mojej wiedzy, skontaktowałem się z topową polską zawodniczką Pauliną Frelich. Paulina jest świetnym zawodnikiem i sportowcem, wraz ze swoimi psami tworzy niesamowity team i pnie się coraz wyżej. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować za współprace podczas tworzenia tego tekstu.
Czym jest Bikejoring?
Bikejoring (wymawiane baik-jawr-ing) to sport zaprzęgowy zaliczany do ekstremalnych. Jeden pies lub drużyna biegnie przed rowerem- ciągnąc, a osoba na rowerze stara się za wszelką cenę zmniejszać opór psa, używając siły swoich nóg. Bikejoring ma swoje korzenie w mushingu, gdzie psy ciągną maszera na saniach. Podczas przejazdów pies jest połączony z rowerem liną amortyzowaną. Dzięki zastosowaniu dodatkowej anteny rowerowej, która zapobiega wplątaniu się linki w przednie koło, pies jest od niego oddalony w bezpiecznej odległości. Pozwala to nam na odpowiednio szybkie reakcje (taką antene mozna zakupić w sklepie Pauliny – gorąco polecam https://happy-zoo.pl/pl/p/SRT-Bike-Antena-wysiegnik-do-roweru-%2C-hulajnogi/856) . Pies powinien mieć na sobie specjalnie zaprojektowane ergonomiczne szelki, które pozwolą mu swobodnie się poruszać i oddychać nawet podczas ciągnięcia.
Bikejoring można uprawiać zarówno jako hobby, jak i wyczynowo. Jeśli widziałeś zdjęcia lub filmy z zawodów bikejoringowych, wiesz, że w grę wchodzą duże prędkości. Bikejoring odbywa się na dystansach sprinterskich- te zależą od temperatury i pory roku. Dystans na treningach to między 2 a 8 km (inaczej jest w przypadku zawodów). Najszybsze psy w bikejoringu mogą osiągnąć prędkość do 50 kilometrów na godzinę! Jeśli ty nie lubisz albo nie masz kondycji aby samodzielnie biegać, ale nadal chcesz, aby Twój pies czerpał przyjemność z biegania, bikejoring to świetna aktywność!
Czy twój pies może uprawiać Bikejoring?
Zarówno duże jak i małe psy mogą uprawiać ten sport, o ile są zdrowe. Należy jednak zawsze dostosować tempo do możliwości psa i pozwolić mu decydować o szybkości. Szczenięta i młode psy nie powinny ciągnąć roweru dopóki ich ciała nie będą w pełni rozwinięte.
Bikejoring zwykle odbywa się z jednym lub dwoma psami*(*w naszym kraju na zawodach można brać udział tylko z jednym psem. Podczas jazdy na rowerze z dwoma psami możesz użyć smyczy typu „Y”, a także liny na szyję, która pomoże utrzymać Twoje psy razem).
Najlepsze psy do bikejoringu to zazwyczaj rasy urodzone z instynktem ciągnięcia, takie jak husky, samoyed lub alaskan malamute. Na poziomie elitarnym najczęstszymi rasami są wyżły niemieckie krótkowłose i rasy mieszane, takie jak greystery lub eurodogi. Te psy są szybkie, silne i uwielbiają biegać!
Jak zacząć?
Po zapoznaniu się z podstawami bikejoringu nadszedł czas, aby wyjść i spróbować tego wspaniałego sportu!
W większości krajów istnieją kluby, które mogą pomóc w rozpoczęciu treningu bikejoringowego. Jeśli nie masz możliwości dołączyć do lekcji jazdy na rowerze, istnieje wiele poradników online. Możesz także szukać pomocy na grupach na Facebooku i innych forach. Społeczność może również pomóc Ci znaleźć ładne trasy rowerowe w Twojej okolicy.
Zanim rozpoczniesz trening bikejoringu, upewnij się, że Twój pies jest zdrowy i wystarczająco dorosły, by ciągnąć. Jako przygotowanie do jazdy na rowerze powinieneś nauczyć swojego psa komend kierunkowych, takich jak „gee” (po prawej) i „haw” (po lewej) . Polecenia głosowe ułatwiają poruszanie się po zakrętach i na skrzyżowaniach. Powinieneś także nauczyć psa poleceń, aby ruszać, zatrzymywać się lub zwalniać. Pamiętaj, że komunikacja znacznie wpływa na bezpieczeństwo.
Zakochałem się BJ od pierwszego GO!GO!GO! Adrenalina, szybkość i współpraca. Nigdy nie będę zawodowcem. ale uwielbiam te przejazdy. Dają nam mnóstwo radości, a pobijanie własnych rekordów sprawia, że czuję w tym nutkę rywalizacji choćby z samym sobą 😛
Jak wyglądają zawody?
Tak opisuje to Paulina:
„Na wyścigu bikejoringowym spotkasz wiele innych psów i właścicieli, którzy są tak samo podekscytowani tym sportem jak Ty. Poziom energii jest znacznie wyższy niż we własnym, spokojnym lesie, dlatego warto trenować bikejoring z innymi psami przed zapisaniem się na pierwsze zawody. Ćwiczenie rutyn na starcie, wyprzedzanie i przekraczanie linii mety z wyprzedzeniem sprawi, że wrażenia będą jeszcze lepsze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa.
Przed rozpoczęciem wyścigu upewnij się, że znasz zasady bikejoringu obowiązujące w Twoim kraju i organizacji. Jeśli nie masz pewności, gdzie znaleźć aktualne zasady, poproś o pomoc organizatorów.
W bikejoringu rywalizujesz z jednym psem w klasach wiekowych zależnych od wieku jeźdźca. Zabronione jest wyprzedzanie psa – zawsze należy trzymać się za nim. Dystans w zawodach bikejoringowych to maksymalnie 8 kilometrów.„
Polecamy ten ekstremalny sport wszystkim, którzy chcą pogłębić swoją więź z psem, a także poczuć sporą dawkę adrenaliny. Gwarantuje, Bikejoring uzależnia.
Łapa!