Dobór odpowiedniego miejsca treningowego jest bardzo ważny. Planując trening z psem, zawsze powinniśmy brać pod uwagę możliwości naszego czworonoga. Pies w treningu powinien skupić się na zadaniu. Bodźce otaczające nie powinny być na tyle rozpraszające, że psiak nie potrafi wykonać zadania. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ćwiczeniami zacznijmy od miejsc, gdzie dookoła nie dzieje się zbyt wiele i stopniowo dokładamy rozpraszaczy, by podnosić poziom trudności treningu.

Pamiętajmy, o tym że psy nie uczą się na błędach, więc po naszej stronie leży zarządzanie środowiskiem i ćwiczeniami tak, by pies odnosił sukces.

Miejsca treningowe w Gliwicach.

Miejsce na trening z psem w Gliwicach


Łąka Igrowa

Łąka Igrowa z pewnością sprawdzi się dla początkujących psiaków. Duża polana, gdzie jest stosunkowo mało bodźców. Jeśli się pojawiają to w oddali, a miejsca mamy na tyle dużo, że zawsze możemy zwiększyć odległość. To dobre miejsce, by wprowadzać nowe umiejętności, bo psiak w pełni może się skupić na nas i na zadaniu, które wprowadzamy. Otaczające środowisko jest istotnym elementem treningu, wprowadzając nowe ćwiczenia, środowisko nie powinno być zbyt trudne dla psiaka.


Park Chrobrego

Park znajduje się tuż przy Łące Igrowej, dzieje się tam zdecydowanie więcej, a infrastrukturę parku świetnie można wykorzystać w treningu.

W parku często jest wiele ludzi, psiaków, dzieci bawiących się na placu zabaw. Jest to dobre miejsce na budowanie rezygnacji, bo przestrzeni mamy na tyle, że zawsze można zejść by zwiększyć odległość od bodźca.

Trening posłuszeństwa wśród tylu rozproszeń będzie wyzwaniem dla psiaka! To miejsce dla psów, które już potrafią się skupić. W zależności od tego, które miejsce w parku wybierzemy pracujemy z innym rozproszeniem.

Okolica placu zabaw- możemy z bawiących się dzieci zrobić tło treningu. Piski, krzyki, śmiech, płacz, biegające, skaczące dzieci są trudnymi warunkami treningu. W takie miejsce wybieramy sie tylko wtedy, gdy wiemy że nasz pies to udźwignie.

Siłownie na wolnym powietrzu – w parku znajdują się dwie, na siłowni ludzie wykonują niestandardowe ruchy dla psów, co będzie dodatkowym rozproszeniem. Siłownie można wykorzystać jeszcze do urozmaicenia treningu np. wejście łapkami na przyrząd do ćwiczeń. Niektóre mają ruchome elementy, dla tych bardziej zaawansowanych psiaków.

Pies na spacerze w Gliwicach


Gliwicki Rynek

Gliwicki rynek bywa bardzo gwarny. Restauracje, z których wydobywają się zapachy, przechodzący różni ludzie, muzyka dobiegająca z knajp. Warunki treningowe trudne, ale w zależności od pory dnia. Jeśli na rynek wybierzemy się rano, jest spokojnie można to wykorzystać i wybrać się z psiakiem, który stawia pierwsze kroki w takich miejscach. Po południu jest już zdecydowanie bardziej tłoczno i wyzwanie dla psa będzie znacznie większe.

Na rynku w Gliwicach są knajpy, gdzie możemy wybrać się z psem, czyli popijając kawkę uczymy czworonoga odpoczywania w miejscu publicznym.

https://www.passionblog.com.pl/trening-w-miescie-dla-kogo-i-po-co/ – tutaj dowiesz się jak bardzo wymagające dla naszego psiaka jest przebywanie w miejskim zgiełku.


Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach

Tutaj spotkacie sporo psów i ludzi. Świetne miejsce na połączenie spaceru z rezygnacją. W okolicach tężni solankowej jest polanka, gdzie można się zatrzymać i popracować lub pobawić z psiakiem.

Park jest całkiem spory, więc poza dobrym miejscem treningowym, mamy możliwość zrobić dłuższy spacerek z psem.

Rynek w Gliwicach


Las Łabędzki

Cisza, spokój daleko od miejskiego zgiełku. Miejsce na trening z psem, który szybko się podkręca bodźcami i ma problem z wyciszeniem. Dla tego typu psiaka to będzie odpowiednie miejsce. Czasami lepiej zacząć w banalnie prostych warunkach i dopiero stopniowo dodawać bodźców, niż wrzucić psiaka w warunki, w których sobie nie radzi.

W lesie możemy również wykorzystać naturalne przeszkody w ramach urozmaicenia ćwiczeń np. ominięcie drzewa, wejście na powalony konar drzewa, skok przez belę drzewa itd.

Trening z psiakiem rządzi się pewnymi prawami, przede wszystkim to my jesteśmy odpowiedzialni za sukcesy naszych pupili. Jakie ćwiczenia, sposób wprowadzenia, odpowiednie nagradzanie, metoda pracy, ale również i miejsce ma ogromny wpływ na sukces treningu!

A jeśli chcecie zaplanować jakiś spacerek, w okolicy Gliwic to tutaj kilka propozycji z krótkim opisem.