Zastanawiacie się ile na co dzień produkujemy śmieci? Jaki to ma wpływ na środowisko naturalne? Myślę, że warto zastanowić się nad tematem i w miarę możliwości ograniczyć produkcję śmieci dla dobra nas wszystkich.

Czy my psiarze możemy coś zrobić w myśl less waste? No pewnie!

Pies w szelkach na spacerze


10 SPOSOBÓW NA ŻYCIE Z PSEM W STYLU LESS WASTE

 • JEDZENIE, każdy psiak musi jeść, to oczywiste! Jeśli Twój pupil je suchą karmę, postaraj się kupować worki z karmą jak największych rozmiarów, by zamawiać jak najrzadziej. Worek po karmie wykorzystaj ponownie np. jako worek na śmieci.
 • WORKI NA KUPY, pierwsze najważniejsze: zbieramy kupy po naszych psiakach. To nasz obowiązek! Nieposprzątane psie odchody, mają właściwie same minusy. Nikt nie lubi wpaść w ,,niespodziankę’’, nie wygląda to estetycznie, a co ważniejsze w poruszonym temacie pozostawione odchody wnikają do gleby i zanieczyszczają wody podziemne. Woreczki na kupy są różne: zwykłe foliowe, biodegradowalne, papierowe, kompostowalne. Najbardziej sprzyjające środowisku są właśnie kompostowalne, bo ulegają naturalnej degradacji.
 • LOKALNI PRODUCENCI, w zależności od tego czego szukasz np. Twój psiak jest na barfie i musisz zaopatrzyć się w mięsko. Poszukaj czy w okolicy nie ma kogoś, kto je sprzedaje. W ten sposób ograniczamy konieczność transportu i zmniejszamy koszty, oraz wielkość pozostawionego śladu węglowego. Dobrym rozwiązaniem będzie również robienie dużych zapasów, by nie zamawiać często oraz zamawianie w grupie, dla większej ilości osób, a właściwie ich psiaków 😀
 • AKCESORIA PSA – bardzo lubimy, gdy nasz psiak wygląda modnie i stylowo. Wzory, kolory, różnego rodzaju typy akcesoriów wręcz zachęcają nas do kupienia kolejnej obroży, czy smyczy. Tylko, czy naprawdę potrzebujemy 15 obroży dla psiaka?
  Tak naprawdę możemy ograniczyć ilość rzeczy dla naszych psów. Lepiej iść w kierunku droższej, ale dobrej jakości, dzięki czemu każda z rzeczy posłuży nam dłużej.
  Są firmy, które tworzą akcesoria dla psów z tworzyw pochodzących z recyklingu czy np. ekologicznej i wegańskiej skóry z korka, również warto rozważyć taką opcję;)
 • ZABAWKI, wiele zabawek możemy zrobić samodzielnie w domu, Wykorzystując papier, pudełko po butach, wytłoczki po jajkach, czy opakowanie po herbacie. Jeśli chcecie poznać sposób w jaki powstają takie zabawki to zajrzyjcie tutaj: https://www.passionblog.com.pl/wlasnoreczne-zabawki-dla-psa/ i tutaj: https://www.passionblog.com.pl/najlatwiejsza-zabawka-wechowa-na-swiecie/
Pies je z miski
 • PRZEDMIOTY W DOMU, KTÓRE MOŻNA PODAROWAĆ PSU, wymieniasz materac w dziecięcym łóżku? Super, jeśli Twój pies potrzebuje posłania, to możesz go wykorzystać. Kocyk po dziecku? Twój pies może mieć z niego nowy szarpak! Jakby się zastanowić myślę, że wielu rzeczom w domu można dać drugie życie. Mata, na której mały Jaś uczył się raczkowania służy teraz Martynie do rehabilitacji zwierząt 🙂
 • Z DRUGIEJ RĘKI, kupowanie od innych osób, rzeczy które komuś zalegają, a u nas znajdą swoje miejsce i będą nam służyły, jest super. Odkupując od innych jest taniej, można kupić rzeczy, po których nawet nie widać, że były użytkowane. Jeśl u Ciebie w domu zalegają jakies rzeczy dla psiaka, z których ktoś może skorzystać, spróbuj je sprzedać, lub oddać do schroniska na pewno się przydadzą;)
  P.S w Psim Galopie w Katowicach działa teraz psi outlet, tam też można zanieść swoje rzeczy i zgarnąć trochę grosza.
 • WYCIECZKI, wyprawy z psiakiem są świetną sprawą! Fantastycznie, jeśli możemy zabrać naszego przyjaciela na 4 łapach ze sobą w góry, nad morze czy w inne ciekawe miejsce. Spakować się w samochód jest najwygodniej, ale jeśli masz możliwość wybrać się np. pociągiem z psiakiem, może będzie to Wasza kolejna przygoda? Rozumiem, nie każdy będzie w stanie, bo różne mamy psiaki i nie każdy pupil odnajdzie się w takich warunkach.
  Aleeee.. myślę, że na spacery też często dojeżdżamy samochodem, więc tutaj możemy czasem zamienić samochód na nogi i wybrać się na długi spacer zmniejszając ślad węglowy.
  A przy okazji wycieczek, zabierz ze sobą wodę z domu (np. w butelce ze stali nierdzewnej). Staraj się unikać kupowania wody w plastikowych butelkach na wycieczkach, spacerach z psiakiem;)
 • KOSMETYKI, staraj się szukać tych na bazie naturalnych składników, które nie są szkodliwe dla środowiska. Ba! Będą też lepsze dla naszego psiaka! Poza samym produktem zwróć uwagę na opakowanie produktu – im dalej od plastiku tym lepiej.
 • FOLIE, PLASTIKI unikaj tego rodzaju opakowań, gdy idziesz po smaczki na wagę, zaopatrz się w torbę papierową lub woreczek z naturalnych tworzyw, który jest wielokrotnego użytku. W domu do przechowywania smaczków czy innych psich kosteczek, wykorzystaj np. szklany słoik.
  Kupując różne potrzebne rzeczy, staraj się by opakowanie nie było toną plastiku i folii.
less waste

Nie każdy musi od razu rygorystycznie podchodzić do tematu i wyrzucić z domu wszystko co plastikowe. W zasadzie to nie byłoby zgodne ze stylem less waste, bo być może możemy nadać temu drugie życie i będzie długo jeszcze służyło. Co jest ważne?

Mieć świadomość tego, że powinniśmy myśleć o naszym środowisku naturalnym, bo przecież to my, nasza ludzka działalność zaśmieca i niszczy naturę. Nawet, jeśli nie jesteśmy w stanie w pełni żyć w tylu less waste, to każdy mały krok który poczynimy, by ratować i nie pogarszać sytuacji środowiska, będzie na wagę złota!

Zastanów się jak Ty możesz zadbać o naturalne zasoby naszej planety.