Bardzo chętnie spędzamy czas ze swoimi pupilami. Towarzyszą nam każdego dnia przy wielu różnych czynnościach. Niejednokrotnie zabieramy je do kawiarni, pracy, czy też w odwiedziny do bliskich nam osób. Właśnie to ostatnie zagadnienie dziś omówimy. Uważam, że to bardzo istotny temat, który często jest traktowany mało od psiej strony. Zabieranie psiaka do znajomych, czy rodziny rządzi się swoimi prawami.

Czy nasz pies jest gotowy i będzie się dobrze czuł w nowym środowisku?

Nie możemy wymagać od psa czegoś, czego go nie nauczyliśmy. Bardzo ważne jest to, by nauczyć naszego psiaka wspólnych wypraw do obcych domów/ hoteli. Dlaczego? Bo jeśli nasz psiak nie będzie umiał sobie poradzić, nie będzie czuł się swobodnie i komfortowo zwyczajnie nie powinniśmy go zabierać ze sobą. Tak będzie lepiej dla psa.

 

 

Wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc swojemu psu i pracować nad jego dobrym samopoczuciem w gościach:

• Pierwsze wspólne wyjścia raczej powinny być krótkie, najlepiej żebyśmy mieli czas i możliwość zwracać uwagę na naszego psa, by reagować w momencie gdy zajdzie potrzeba.

• Pomocne będzie zabranie ze sobą kocyka/legowiska, a nawet kennelka, jeśli pobyt będzie dłuższy. Super by było, gdyby psiak znał hasło “na miejsce” i umiał korzystać ze swojego kocyka/legowiska/klatki, bo tylko wtedy ma to sens ;P

• Gryzak, kong, lickymata może zdziałać cuda! Gryzienie, przeżuwanie, wylizywanie działa relaksująco, pomaga psiakom się wyciszyć.

• Bardzo ważne jest to, by nasz psiak w gości szedł z zaspokojonymi potrzebami, jak spacer, potrzeby fizjologiczne itd., ponieważ jest duża szansa, że będzie mu łatwiej odpocząć i poradzić sobie z nowym otoczeniem

Pamiętajmy o tym, że psiak w gościach może czuć się niepewnie i może odczuwać całą gamę różnych emocji. Nie każdy psiak nadaje się do tego, by chodzić w gości. Czasami naprawdę dużo lepiej będzie dla psiaka, gdy zostanie w domu i będzie smacznie spał, niż stresował się otoczeniem.

 

Do kogo idziemy z psem?

Po pierwsze nie każdy lubi psy, więc należy się zastanowić nad tym, czy nasz pies będzie mile widziany. To banał, ale myślę że bardzo istotny!

Gdy mamy już pewność, że osoby których odwiedzimy z naszym psiakiem nie mają nic przeciwko, to kolejną kwestią do przemyślenia jest to, czy mieszkają tam inne zwierzęta?
Jeśli tak, to czy zarówno nasz pies, jak i zwierzęta gospodarze będą się dobrze ze sobą czuły, czy w razie konieczności będzie możliwość izolacji?
Dobrze wiemy, że to nie jest tak, że wszystkie psiaki się kochają i zawsze chętnie ze sobą spędzają czas. Prawda jest taka, że sukcesem będzie jeśli będą się tolerowały i umiały być wobec siebie po psiemu miłe 😉

W domach naszych znajomych mogą być jeszcze inne zwierzęta: koty, wolno biegające króliki, fretki i cała masa innych pupili, więc to również może być coś, co będzie problematyczne dla naszego psa.

Patrząc okiem psa trudność mogą stanowić również dzieci. Dla psa, który nie ma obycia z dziećmi, to może być ogromne wyzwanie. W przypadku dzieci duże znaczenie będzie miał wiek. Mały człowiek, który czworakuje, chodzi chwiejnym krokiem, wydobywa z siebie różne dźwięki, wypadają mu z rąk zabawki itd. może spowodować, że pies poczuje się niepewnie i będzie mu bardzo ciężko w takich okolicznościach wyluzować.

Z dziećmi należy zachować szczególną ostrożność, oczywiście nie pozwalamy na nachalne zachowanie ze strony dziecka, jak i psiaka. Podstawą jest to, aby każdy czuł się w swoim towarzystwie dobrze i komfortowo.

Pamiętajmy o tym, że psiak potrzebuje przestrzeni i zawsze musi mieć możliwość odejścia, gdy dzieje się za dużo, czasami może to być nawet powrót z psem do domu, gdy sytuacja psa przerośnie.

Więcej o tym przeczytasz w książce Kornelii: https://www.empik.com/rodzicielstwo-pieskosci-jak-wychowac-dziecko-z-psem-kornelia-zielinska,p1324632382,ksiazka-p

 

Czy Twój psiak nie będzie uciążliwy dla gospodarzy?

Prościej mówiąc, czy zachowanie naszego psa nie będzie przeszkadzało osobom, które odwiedzamy? Może nasz pies szczeka, gdy usłyszy jakiś dźwięk, albo żebrze przy stole i dla nas nie stanowi to problemu, ale niekoniecznie każdy będzie miał takie samo nastawienie, powinniśmy to wziąć pod uwagę!
Alarmem oczywiście będzie, jeśli w gościach nasz psiak zachowuje się zupełnie inaczej, niż na co dzień np. chodzi cały czas pod drzwi, popiskuje, kręci się nerwowo itp. Prawdopodobnie naszemu psu jest trudno i stąd te zmiany w zachowaniu.

Temat ugryziony mocno od psiej strony, bo czasem nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak niektóre kwestie mogą być trudne dla naszego czworonoga. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze jego dobro, więc w gościach obserwujemy naszego psiaka i reagujemy na jego potrzeby. Najlepiej wspólne wyjścia w gości wprowadzać stopniowo tak, by psiak miał szansę nauczyć się jak być grzecznym pieskiem 😉 Póki tego nie nauczymy, nie wrzucamy psa w zbyt trudne sytuacje!