Planując urlop ze swoim psiakiem, powinniśmy wyjazd odpowiednio zorganizować i przygotować się do tego. Dokumentacja naszych pupili jest ważnym elementem. W zależności od tego gdzie się wybieramy, potrzebujemy stosownych papierów. Planując podróż w obrębie kraju zabieramy książeczkę zdrowia, ale jeśli planujemy odpoczynek za granicą, każdy pies musi posiadać swój paszport.
Paszport psa to dokument identyfikacyjny potrzebny do podróżowania poza granicami Polski, w obrębie Europy. Mowa o podróżowaniu z psem w celach niehandlowych.

Kobieta jedząca loda, obok leżący pies


Kto wydaje paszport?

Tylko i wyłącznie lekarz weterynarii mający uprawnienia do wydawania paszportu oraz dokonywania w nim wpisów. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej.

W obowiązku uprawnionego lekarza weterynarii jest wprowadzenie do programu WETSystem każdego wpisu do paszportu.

Bez tego nie wyrobisz paszportu

Oznakowanie, czyli transponder, potocznie chip służy do identyfikacji zwierzęcia. Jest to aktualnie jedyny dopuszczalny sposób oznaczania psów.

 • zgodne z normą ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B;
 • możliwe do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785.

Wcześniej psy oznaczane były tatuażem. Psy, które posiadają tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 roku mogą być na jego podstawie identyfikowane, jeśli tatuaż jest czytelny.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie, w Polsce każdy pies po ukończeniu 3 miesięcy i nie później, niż przed ukończeniem 4 miesięcy powinien mieć wykonane obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli chcemy przemieszczać się z psem poza granice kraju, szczepienie jest uznawane za ważne po upływie 21 dni od momentu wykonania szczepienia.

Każde kolejne szczepienie powinno być wykonane zgodnie z wytycznymi wpisanymi w paszport. Jeśli kolejne szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonamy później, niż dokładnie wyznaczona data w paszporcie, będzie ono ważne po upływie 21 dni.

Obie czynności można wykonać jednego dnia, ale najpierw oznakowanie, potem szczepienie.

Pies stojący przy urwisku, w tle morze


Jakie dane znajdują się w paszporcie?

 • informacje o transponderze/ tatuażu
 • opis zwierzęcia
 • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;
 • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;
 • podpis właściciela;
 • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
 • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
 • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;
 • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

Koszty paszportu

Lekarz weterynarii pobiera opłatę w wysokości 100 zł.

To też musisz wiedzieć:

 • bez paszportu nie przekroczysz granicy
 • jeśli podróżujesz z nie swoim psem, musisz mieć upoważnienie właściciela
 • zabranie ze sobą więcej niż pięciu psów wymaga świadectwa zdrowia. Przekroczyć granicę z powyżej pięcioma psami możesz tylko i wyłącznie w celu uczestnictwa w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych itp. Psy muszą mieć ukończone 6 miesięcy. Wymagana jest dokumentacja potwierdzającą udział w wydarzeniu.
Pies i właściciel siedzący przy urwisku nad morzem o zachodzie słońca


Czy mając paszport dla psa mogę podróżować po całym świecie?

Paszport oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie pozwala nam podróżować w obrębie Unii Europejskiej. Jeśli chcemy wybrać się poza granicę UE będa potrzebne dodatkowe dokumenty.

Zawsze przed wyjazdem za granicę, sprawdź jakie wymagania ma dany kraj, nawet jeśli należy do UE

Brak paszportu, niezgodność danych

Odstępstwa w paszporcie od obowiązujących przepisów w czasie kontroli uprawniają do:

 • zawrócenia zwierzęcia do państwa, z którego wyjechało
 • poddania kwarantannie do czasu uzupełnienia i spełnienia obowiązujących wymogów
 • gdy powyższe rozwiązania nie są możliwie, zwierzę może zostać poddane eutanazji

Każda z czynności odbywa się na koszt opiekuna.

Zawsze wcześniej zaplanuj wyjazd z psem, szczególnie za granicę. Trzymanie się dat oraz zgodność dokumentów jest bardzo ważna, dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych zmartwień i nerwów.

Udany wyjazd to nie tylko dokumenty, ale cała organizacja i logistyka. Pod lupę trzeba brać znacznie więcej aspektów. By mieć pewność, że o wszystkim pamiętasz zerknij tutaj: https://www.passionblog.com.pl/jak-przygotowac-sie-na-wakacje-z-psem/