Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, czy istnieje drugi gatunek tak bardzo zróżnicowany jak psy. No bo weźmy takiego doga niemieckiego i chihuahua. Dzieli ich jakieś 60 kg i 60 cm. I choć, to faktycznie nie robi takiego wrażenia, to podam to w innych liczbach. Dog niemiecki jest jakieś 20 razy cięższy i 4 razy wyższy od chihuahua.

Leżący Golden RetriverWłaśnie ze względu na takie zróżnicowanie rasowe, trzeba mocno zastanowić się jaka rasa jest odpowiednia. Jako że mamy do wyboru ponad 400 ras (oficjalnie uznanych przez FCI, a gdzie cała reszta), to wybór jest niemały. Ale spokojnie… Dziś pomogę ci przebrnąć przez ten trudny wybór. Rzecz jasna, nie opiszę wszystkich, bo to graniczy z cudem, ale podpowiem co zrobić. No to, do dzieła!

Pamiętaj o tym, że wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy. Oczywiście, zgadzam się z tym, że pies musi Ci się po prostu podobać i to też bierz pod uwagę. Jednak usposobienie jest sprawą nadrzędną. Historia zna przypadki, gdzie przez źle dobraną rasę psy trafiają do schronisk, albo z powrotem do hodowcy, lub co gorsza zostają przywiązane gdzieś do drzewa, gdzie ich życie kończy się tragicznie.

Żeby wybrać dobrą rasę skonkretyzuj co chcesz robić z psem. Ma być kanapowcem, czy sportowcem? Ma stróżować w domu, czy wylegiwać się z dziećmi na dywanie? To naprawdę bardzo ważne, predyspozycje rasowe psa do wykonywania danej pracy mają kluczowe znaczenie. Powinno się wybierać takiego psa, który pasuje do twojej osobowości, do twojego trybu życia.

Najczęściej popełniany błąd przy wyborze rasy, to wybieranie spośród tych, które są powszechnie znane. Labradory, Owczarki, Goldeny, Yorki, Amstaffy… Nie ograniczaj się tylko do tych, które znasz. Proponuje odwiedzić oficjalną stronę FCI, na której w zakładce „Rasy” jest 10 grup, na które federacja podzieliła psy. Strona jest co prawda po angielsku, ale portal psy.pl zrobił polską wersję. Jest dostępna tutaj: https://www.psy.pl/rasy-psow/. Przejrzyj rasy, które Cię interesują, zrób porządny research i wypisz kilka, które najbardziej Ci odpowiadają.

Mamy listę ras, którymi potencjalnie jesteśmy zainteresowani. Teraz czas na rozmowy z hodowcami. Trzeba znaleźć kilka hodowli danej rasy (wujek Google na pewno Ci w tym pomoże), zadzwonić do hodowcy i porozmawiać z nim. Powiedz mu, że szukasz rasy idealnej dla siebie i zapytaj go co może powiedzieć Ci ze swojego doświadczenia o tych psach. Dlaczego zadzwonić do kilku hodowli z tej samej rasy? Dlatego, że każdy ma inne spojrzenie na rasę. Słuchając opinii kilku osób, z pewnością znajdziesz wspólny mianownik, ale od każdego możesz dowiedzieć się czegoś nowego.Dog argentyński na spacerze

Kolejny krok to poznanie właścicieli tejże rasy. Czasami może to być trudne, ale tu z pomocą przychodzi nam Facebook. Taak, moc mediów społecznościowych jest tutaj nieoceniona. Grupa miłośników Owczarków Szwajcarskich, Posokowiec Bawarski, Border Collie Polska…. I tak dalej, i tak dalej. Poszukaj grupy z twoją rasą, nawet jeśli będzie to bardzo wąskie grono osób, to zawsze każda opinia jest warta uwagi. Na tych grupach ludzie wymieniają się doświadczeniami, zadają pytania, szukają odpowiedzi. Może uda Ci się znaleźć kogoś z Twojej okolicy i spotkać się z nim osobiście? Podczas wspólnego spaceru poznasz te psiaki, ich temperament, nastawienie.

Dobrym rozwiązaniem jest też pojechać na wystawę i tam zobaczyć psiaki i porozmawiać z właścicielami czy nawet hodowcami. Na stronie Związku Kynologicznego w Polsce znajdziesz terminy wystaw z dużym wyprzedzeniem. Pewnie uda znaleźć się coś blisko miejsca, w którym mieszkasz.

Wybór rasy to nie jest łatwa sprawa, trzeba się nad tym naprawdę dobrze zastanowić. Jeśli trafisz do dobrego hodowcy, któremu nie zależy wyłącznie na sprzedaniu psa, a również na tym, żeby warunki w nowym domu były odpowiednie, to nie dostaniesz szczenięcia, które nie pasuje do Twojego trybu życia. Ale o tym, jak wybrać odpowiedzialnego hodowcę, dowiesz się już za tydzień.