Smycz i linka dla psa – temat rzeka :). Jakiej długości powinna być? A jak szeroka? Z rączką czy bez? 
Masa pytań, a odpowiedź jak zwykle w psim świecie – to zależy. Jak wiecie, już od dawna jesteśmy absolutnymi fankami smyczy, linek i obroży z biothane, robionych przez ACC DOG (przypominamy o rabacie dla naszych kursantów i absolwentów! Szczegóły u nas na priv). Dlaczego biothane – jak ktoś jeszcze nie wie, to odpowiedź znajdzie w naszym rankingu linek: Najlepsza linka dla psa. I to właśnie do tych akcesoriów dzisiaj się odnosimy :).

Zacznijmy od rzeczy teoretycznie najłatwiejszej – szerokość linki treningowej. Pierwsza sprawa, którą musimy wziąć pod uwagę, to docelowa waga naszego psiaka. Maltańczyk potrzebuje linki lekkiej i wąskiej, ale już na przykład dorosły dog niemiecki, w sytuacji pobudzenia czy ekscytacji, linkę o szerokości 9 mm może zwyczajnie zerwać. Dodatkowo dużo łatwiej będzie go zatrzymać, jeżeli linka stabilnie będzie leżeć w dłoni, więc w tym przypadku należałoby wybrać linkę 16, 19 mm lub szerszą. 
Jednocześnie sprawa szerokości linki nie zawsze jest super oczywista. Na własnym przykładzie – pies ważący 32 kg. Znający długą linkę od szczeniaka, potrafiący z niej korzystać, zatrzymujący się przy minimalnym napięciu. Spokojnie mógłby chodzić z linką 9 mm, która byłaby lżejsza, ale korzystamy z 13mm wyłącznie dla mojej wygody – zwyczajnie łatwiej mi się z taką linką pracuje.

Rączka? A może nie?

To zależy do czego Wam linka i jak będziecie jej używać. Jeśli linka często ciągnie się za psem, również w terenie zarośniętym, to znacznie lepiej i bezpieczniej dla pupila, żeby linka była zakończona na płasko. Tylko uwaga! Jeśli Twojemu psu zdarza się mocno podciągać mimo długiej linki, to na „mokrych” spacerach musisz dobrze kontrolować linkę, żeby nie wyślizgnęła Ci się z dłoni.
Jeśli zazwyczaj trzymasz linkę w ręce przynajmniej za końcówkę, bo Twój psiak miewa problemy z lękliwością i istnieje ryzyko ucieczki, lub towarzyszy Wam silna, nieprzepracowana łupowość, wynikająca np. dużego i niezaspokojonego popędu łowieckiego i każdy ptak, zając czy sarna, nawet w miejskim parku powoduje chęć pogoni, lub macie inne problemy spacerowe, wymagające zachowania większej kontroli czy po prostu czujesz się tak bezpieczniej – zdecydowanie polecam linkę zakończoną rączką.

Jaka długość?

To jak zwykle zależy. Do treningu posłuszeństwa, czy pracy w nosework wystarczy 5-8 metrów. W pracy komunikacyjnej (czyli np. pracy z psiakiem ciągnącym do każdego napotkanego psa, oszczekującym inne psy lub ludzi) minimum to 10 metrów, niektóre psiaki potrzebują na początku pracy na 15 metrach, bo stopień wyjściowego pobudzenia jest zbyt silny, żeby na 10 metrach dało się zbudować rezygnację.
Na szybkie siku w mieście czy na spacerze fizjologocznym, minimalna sensowna długość smyczy czy linki to 3 metry. To minimum pozwalające psu powąchać zapachy po innych psach, zbudować jakiś mały łuk, żeby swobodnie minąć się z drugim psem etc. A już w pracy węchowej, w trakcie tropienia użytkowego czy mantrailingu, niektóre psy będą potrzebowały nawet 20 metrów linki. 

Podsumowując – wybierając linkę dla Twojego psa odpowiedz sobie na podstawowe pytania:

  • Do czego potrzebujecie linki?
  • Jaki jest Twój pies? 
  • Czy psiak przejawia problemy spacerowe, nad którymi chcecie popracować?
  • Jak wyglądają Wasze spacery? W jakim terenie spacerujecie, co robicie w trakcie tych spacerów?

Pamiętaj, że nawet najlepsze narzędzie, aby zadziałało w odpowiedni sposób, musi być właściwie stosowane ;). Jeśli ma pomóc w radzeniu sobie z dowolnym problemem spacerowym, musisz dobrze nauczyć się z nim pracować.

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ