Pielęgnacja psów i dbanie o ich higienę jest nieodłącznym elementem i obowiązkiem każdego opiekuna. Oczywiście nie każdy pies lubi te czynności. Są psiaki, które będą próbowały na różny sposób odsunąć konieczność kąpieli np. uciekając po mieszkaniu, chowając się w zakamarku czy jasnym komunikatem będą nas od siebie odsuwały. Pies, który zastyga na czas kąpieli też nie jest w pełni zrelaksowany, wręcz przeciwnie odczuwa strach tak samo jak ten uciekający, tylko wybrał inną strategię przetrwania trudnej sytuacji. Niechęć do kąpieli może wynikać ze strachu, bo są związane z tym nieprzyjemne doświadczenia, albo po prostu psiak jest kąpany pierwszy raz i nie został do tego przyzwyczajony. 

Kąpiel psa to konieczność? 

Tak, trzeba kąpać psy. 

Rzadko, bo rzadko ale powinniśmy to raz na jakiś czas zrobić. Kąpiel pomaga utrzymać zdrowy wygląd psa oraz zapobiega rozwojowi pasożytów. 

Jak często kąpać psa?

Psa kąpiemy wtedy, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba, czyli np. wytarzał się w czymś, jest po spacerze i jest bardzo, bardzo brudny, albo chcemy go odświeżyć bo dawno nie był kąpany. Generalnie, jeśli możemy wyczyścić psa za pomocą mokrego ręcznika  to to robimy, raczej bez konieczności nie stosujemy w dużych ilościach szamponów i  odżywek. 

Pies kąpany przez właściciela pod prysznicem

Jak uniknąć spanikowanego psa w czasie kąpieli? 

Musimy go tego nauczyć i zadbać o to, by były to chwile przyjemne, w strefie komfortu naszego psa! 

  1. Dotyk- psiak powinien lubić dotykanie przez swojego opiekuna oraz akceptować dotykanie każdych części ciała. Jeśli mamy szczeniaka, najlepiej uczyć od początku dotyku pod zabiegi pielęgnacyjne np. delikatnie sprawdzamy uszy, podnosimy łapkę, unosimy ogon itp. Nie robimy tego na siłę, bo to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Dotyk zawsze powinien mieścić się w strefie komfortu psa. Możemy do tego wykorzystać jedzenie, które pomoże w budowaniu pozytywnego skojarzenia. Dobrym sposobem, będzie też trening medyczny, o którym więcej przeczytasz tutaj: https://www.passionblog.com.pl/trening-medyczny/
  2. Miejsce kąpieli- zachęcamy psiaka do wejścia do łazienki i budujemy z tym pomieszczeniem pozytywne skojarzenie np. wydając psu ulubiony smakołyk (powinniśmy powtórzyć to kilka razy w ciągu kilku dni) Gdy nasz psiak ochoczo wchodzi do łazienki idziemy krok dalej. Uczymy go wejścia do wanny lub do brodzika. W przypadku dużych psiaków możemy rozsypać jedzenie, po które same wejdą. Jeśli mamy małego psiaka musimy go włożyć do wanny/brodzika. By psiak został w wannie czy brodziku dłużej możemy wysmarować brzeg wanny/brodzika np. masłem orzechowym dla psów lub wykorzystać Lickimate z przyssawką. Super będzie, jeśli nasz pies nie będzie się ślizgał i zabezpieczymy podłoże matą antypoślizgową, a jeśli nie mamy takiej,  to ręcznik też się sprawdzi. Jak widzimy, że psiak pewnie stoi i czuje się komfortowo zaczynamy powoli odkręcać wodę i stopniowo moczyć jego sierść.
  3. Temperatura wody-prawidłowa temperatura ciała psa to ok 38 stopni Celsjusza i właśnie mniej więcej taka powinna być temperatura wody podczas kąpieli. Żeby zapobiec wlaniu wody do uszu czy oczy lepiej by strumień był delikatny, a prysznic trzymamy blisko ciała psa. 
  4. Przybory przydatne podczas kąpieli- szampon, gąbka lub gumowa szczotka, ręczniki. Szamponów dla psów jest cała masa, najlepiej by był jak najbardziej naturalny (https://drlucy.pl/kategoria-produktu/eco/). Dzięki wykorzystaniu gąbki czy gumowej szczotki usuniemy więcej martwej sierści oraz dokładniej uporamy się z brudem, szczególnie przy psiakach z dłuższą sierścią. 
  5. Suszenie-  po kąpieli możemy wysuszyć psa suszarką pod warunkiem, że się jej nie boi i zapoznał się z tym sprzętem wcześniej. 

W ten sposób możemy zachęcać do kąpieli każdego psiaka. Nie ważne, czy to szczenię czy starszy pies lub psiak, który ma związane z kąpielą nieprzyjemne doświadczenia. Ważne żeby obserwować psa i nie podejmować kolejnego etapu, jeśli na wcześniejszym pies nie czuje się pewnie i komfortowo. Jeśli bez pośpiechu przyzwyczaimy psa do zabiegów pielęgnacyjnych będzie to dużo łatwiejsz zarówno dla Ciebie jak i psiaka. 

Kąpiel nie musi być straszna!

Pies z pianą na głowie

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ