Wychowanie szczeniaczka to nie lada wyzwanie. Pojawienie się w domu małego gamonia to bardzo ważne wydarzenie dla przyszłego przewodnika. Radość i chęć zapewnienia psiakowi jak najlepszych warunków jest naturalne i pełni zrozumiałe. Wprowadzenie szczyla w życie codzienne ma wiele bardzo ważnych aspektów. Dzięki temu, że psiak jest młody i poznaje dopiero świat jesteśmy w stanie zbudować u niego odpowiednie wzorce zachowań, zanim zrobi to po swojemu.

Warto przygotować się wcześniej na pojawienie się szczeniaka w domu, bo poza ogromem radości czeka nas ogrom pracy. Nigdy nie możemy wymagać od psiaka czegoś, czego go nie nauczyliśmy.

Nauka rozpoczyna się od momentu przekroczenia progu drzwi, więc warto już wcześniej wiedzieć jakie zasady obowiązują i wskazywać maluchowi odpowiedni kierunek.

Jedną z rzeczy, której uczymy psiaka na wstępie jest załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Drogą do sukcesu jest oczywiście odpowiedni trening oraz konsekwentne trzymanie się określonych zasad.

Szczęśliwy szczeniak


ABC treningu czystości

1. Wyprowadzanie szczeniaka po każdym posiłku, zabawie oraz drzemce. Dodatkowo w pierwszym okresie należy wychodzić w miarę często, nawet co dwie godziny. Zwracajmy także uwagę na zachowanie szczeniaka i reagujmy kiedy np. zaczyna węszyć podłoże, udaje się nagle w nieokreślonym kierunku, kręci się lub zmierza w kierunku drzwi.

2. Ułatwieniem dla szczeniaka może być wyprowadzanie go w miejsce w którym już się załatwiał. Wynika to z pozostawionego po sobie zapachu który podkreśli skojarzenie czynności z miejscem.

3. Nagradzanie psa za każde załatwienie się na zewnątrz. Można użyć do tego czegoś turbo pysznego aby wzmocnić i zaznaczyć pożądane zachowanie.

Na świecie panuje przekonanie które ja nazywam „NIE WOLNO”. Wydaje nam się, że skarcenie psiaka sprawi, że ten przestanie zachowywać się w naszej opinii niewłaściwie. Nic bardziej mylnego, wypowiadanie tego zwrotu na tym etapie jest dla niego zupełnie niezrozumiałe. Odpowiednią drogą nie jest karać i zabraniać a pokazać psiakowi co mu wolno. W tym przypadku nagradzać za pożądane zachowania.

Dwa szczeniaki


Dwie strony medalu. Nagradzanie kontra karanie

Skutki karania:

  • Strach – poprzez karanie (krzyk, najście, przysłowiowego klapsa czy o zgrozo wkładanie kufy w odchody) doprowadzi wyłącznie do strachu. Efektem tego typu zachowań może być ukrywanie lub zjadanie odchodów, załatwianie się w miejscach niewidocznych. Dodatkowo karanie ma negatywny wpływ na budowanie relacji, rozwój oraz psychikę psiaka.
  • Niezdrowa ekscytacja – często psiaki w początkowej fazie rozwoju nie rozumieją naszych emocji. Nieświadomie możemy nauczyć psa w jaki sposób zwracać na siebie uwagę. Przykład: siedzimy przed tv, psiak przychodzi i sika na naszych oczach w efekcie Pan krzyczy a Pani wpada z mopem. Efektem jest ogólne poruszenie i super impreza w zaganianie mopa.

Skutki nagradzania psa:

  • Wzmocnienie pożądanego zachowania. Wychowując szczeniaka warto zaznaczać nagrodą dobre zachowania, bo będzie chętnie do nich wracał.
  • Kojarzenie zachowań w pozytywny sposób – załatwianie się na trawie = nagroda.
  • Budowanie relacji z przewodnikiem a zarazem idealny wstęp do nauki posłuszeństwa.
  • Nagradzanie sprawia że pies chce, a nie musi. Jest to podstawą do budowania trwałych zachowań.

 

Kwarantanna, a potrzeby fizjologiczne psa

Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, w których nowo upieczeni przewodnicy trzymają psa pod kloszem i zezwalają na załatwianie się w domu przez cały okres kwarantanny. W ten sposób uczymy psa załatwiania się w domu, ponieważ nie dajemy mu innej możliwości. Może to zdecydowanie wydłużyć okres nauki czystości. Bez nadmiernej paniki. Prawda jest taka, że bakterie można przynieść do domu nawet na butach 😉 Oczywiście kontrolujmy otoczenie, starajmy się nie wychodzić z psem w typowe ,, psie toalety” Oczywiście, jeśli nasz psiak ma jakieś problemy zdrowotne i weterynarz zaleca ścisłe przestrzeganie kwarantanny możemy wspomóc się matami, bądź sztucznymi trawnikami. Co do samej kwarantanny, więcej przeczytacie tutaj: https://www.passionblog.com.pl/kwarantanna/

Trzy szczeniaki


Szukaj sygnałów

Z czasem każdy psiak zaczyna komunikować o potrzebie wyjścia. Początkowo sygnały mogą być dla nas zupełnie niezauważalne, ponieważ dopiero się poznajemy. Jednak wprowadzając system nagród za załatwianie się na dworze (albo na polu, zależy gdzie wychodzicie :D), u psa wywołuje to chęć wyjścia. Psiak będzie szukał sposobu na to, byś zorientował się o co chodzi. Nie będzie to od razu szczekanie pod drzwiami, ale powoli rosnący sygnał. Naszym zadaniem jest to wyłapać i reagować, by pies widział, że rozumiemy jego potrzebę.

Nie tylko szczeniak się uczy, my również poznajemy i uczymy się naszego pupila.

Łapa!