Jak wiadomo: zadbany sprzęt, to trwały i sprawny sprzęt. Tyczy się to zarówno linek treningowych, smyczy jak i również zabawek. Na tych ostatnim chciałbym się dziś skupić.

Podobnie jak przy akcesoriach sportowych czy też dziecięcych zabawkach, przedmioty, których używamy do zabawy lub rozładowania psiaka, muszą być bezpieczne. Z doświadczenia wiemy, że wszystko się po jakimś czasie zwyczajnie zużywa. Sporą część naszych psiaków cieszy destrukcja zabawowych ofiar. Piłeczki czy szarpaki lubią kończyć w drobniutkich kawałkach .

Na rynku posiadamy wiele rodzajów zabawek o różnym zastosowaniu.
https://www.passionblog.com.pl/zabawki-dla-psa/

A tutaj kilka słów o tym:

JAK BAWIĆ SIĘ Z PSEM
https://www.passionblog.com.pl/jak-bawic-sie-z-psem/

JAK NIE BAWIĆ SIĘ Z PSEM
https://www.passionblog.com.pl/jak-nie-bawic-sie-z-psem/

A jak dbać o psie zabawki?

Bezpieczeństwo to podstawa!
Najważniejsze to kontrolować ich stan. Musimy zwracać uwagę, by nie odpadały z nich elementy, które mogą grozić zadławieniem. Dużym zagrożeniem są też elementy, które mogą uszkodzić zęby, podniebienie, język czy ogólnie pysk naszego psiaka.

Warto kontrolować psiaka przy zabawie szarpakiem i nauczyć go, że zabawka bez udziału przewodnika nie jest atrakcyjna. To zmniejszy zainteresowanie rozrywaniem jej na strzępy.

Zabawki naszych psiaków często pracują w warunkach trudnych. Co za tym idzie bywają brudne i zawilgocone. Warto dbać o czystość, a w szczególności o to, by po zabawie, zabawki nie zalegały mokre w kącie, tylko zostały dobrze wysuszone. Dzięki temu unikniemy pleśni czy grzybów które mogą powstawać na powierzchni zabawki.

Przy okazji tego tematu warto wspomnieć także o Kongach i Lickimatach. Istotnym czynnikiem jest porządne mycie ich z resztek jedzenia. Pamiętajmy, że zepsute może powodować zatrucie pokarmowe i generować przeróżne problemy zdrowotne.

Jak często czyścić zabawki?

Zabawki używane na zewnątrz, powinny być czyszczone stosunkowo często, gdyż jest to siedlisko zarazków. Nigdy nie wiemy co leżało wcześniej na ziemi, gdzie akurat wylądowała piłka czy szarpak. Nie uważam, że należy przesadzać, bo nie da się mieć sterylnie czystych zabawek. Ba! Nasze psy nie są sterylnie czyste, jednak dla bezpieczeństwa i ograniczenia zarazków, czy chorób, warto odświeżyć zabawki co jakiś czas. U mnie, to mniej więcej 2 tygodnie.

Czym czyścić zabawki?

Warto wspomnieć o tym, że czyszcząc zabawki psa, powinniśmy użyć do tego detergentów, które nie będą dla niego szkodliwe. Unikamy silnych środków piorących. Intensywny zapach płynów czy proszków również nie jest wskazany, może podrażnić psi nos. Możemy wybrać te delikatne, hipoalergiczne. Na rynku znajdziemy również takie specjalnie dedykowane pupilom i te polecam!

*By, zabawki się nie niszczyły podczas czyszczenia, polecam odpowiednio je uformować do procesu suszenia.

Psi alergik

Bywają psy uczulone na pyłki, roztocza, pleń czy grzyby. Myślę, że w takim przypadku szczególnie ważne jest zadbanie o to, by pies miał czyste zabawki, sprzęt, legowisko. Dzięki zachowaniu czystości unikamy alergenów, przez co bezpośrednio mamy wpływ na samopoczucie naszego psa.

Trwałość zabawek

Pranie zabawek może przyczynić się do szybszego zużycia ich. Nic dziwnego, coś co często jest używane,po prostu się niszczy.
Zachęcam do tego, by sprzęt kupować porządny z uwagi na bezpieczeństwo, ale i większą szansę, że taka zabawka będzie nam dłużej służyła.

Zabawa (czyli zaspokojenie instynktu łowieckiego) jest naturalną potrzebą psa. Bezpieczeństwo i higiena leżą już niestety po naszej stronie. Jak sami wiecie, psiak będzie się bawił swoją ulubioną zabawką, niezależnie od stanu w jakim ona aktualnie się znajduje 😉😉.