Jako opiekunowie sprawujemy całkowitą opiekę nad psem i ponosimy za niego pełną odpowiedzialność. To my decydujemy o wszystkim:  kiedy i co je, kiedy wychodzi na spacer, kiedy się z nim bawimy.

Jedzenie to podstawowa potrzeba naszego psiaka, a zapewnienie jego odpowiedniej ilości to nasz obowiązek.

To jak żywimy naszego psa ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Bez względu na to, czy karmimy psa karmą mokrą, suchą, czy barfem jakość jedzenia powinna być wysoka.

Ilość jedzenia dla pupila zależy kilku czynników:

  • wiek
  • waga
  • ilość aktywności fizycznej
  • stan zdrowia

Istotne jest dostosowanie ilości podawanego jedzenia do potrzeb energetycznych naszego psa. Psy w wieku szczenięcym, psy pracujące, sportowe, o wysokiej aktywności fizycznej, będą miały znacznie wyższe zapotrzebowanie, niż psiak spędzający czas ,,na kanapie’’.

Psy w wieku starszym natomiast będą miały mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.

 

Warto dbać o dietę swojego psiaka. Zarówno zbyt mala jak i zbyt duża ilość dostarczanego jedzenia maja swoje negatywne skutki.

Niedokarmianie wiąże się z dostarczaniem do organizmu nie tylko niewystarczającej ilości kalorii, ale również zbyt małych ilości witamin i minerałów, co może skutkować wszelkiej maści chorobami, spadkiem odporności oraz osłabieniem wszelkich układów łącznie z kostnym.

Otyłość u psów powoduje znaczne obciążenie stawów oraz serca i innych narządów. Otyłe psy maja większa tendencje do chorób krążeniowych, urazów mechanicznych układu ruchu, a także zwyrodnień stawów, związanych zbyt dużym obciążeniem.

Podobnie jak u nas ludzi, psiaki dzielą się na te bardziej i mniej ruchliwe.

 

Sądzę, że wiele otyłych psiaków gdyby tylko umiały mówić, przekazałyby swoim przewodnikom w sposób dość dosadny, jak źle się czują i jak bardzo utrudnia im to funkcjonowanie.

Najprostszym sposobem dobrania odpowiedniej dawki pożywienia, jest zwyczajna obserwacja sylwetki psa. Jeśli decydujemy się na gotowe karmy suche lub mokre, warto zajrzeć na dawkowanie, które jest podane na opakowaniu. Trzymając się tej dawki startowej, możemy odrobinę modyfikować podawaną ilość karmy, obserwując psa. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju smakołyki czy gryzaki to także pożywienie, czyli kalorie. Powinniśmy brać to pod uwagę i odejmować kaloryczność dodatkowych posiłków, od dziennego zapotrzebowania kalorycznego podanego na naszej bazowej karmie.

Więc ile powinien jeść pies?

Zasadniczo jest to sprawa bardzo indywidualna i opierająca się bardziej o konkretną jednostkę niż ogół. Każdy organizm ma jakieś zapotrzebowanie kaloryczne. Na jego wartość składa się wiele czynników, ale najistotniejszym jest ilość ruchu, a dokładniej spalanych w ciągu doby kalorii.