Zadajmy sobie dzisiaj pytanie, czy jedzenie może stresować psa?

W zasadzie można krótko odpowiedzieć TAK lub NIE, ale przyjrzyjmy się temu trochę bliżej.

Samo jedzonko wykorzystujemy bardzo często w treningu, czy w sytuacji gdy chcemy zaznaczyć psu jakieś zachowanie, czasami wykorzystujemy je, aby uniknąć jakiejś konfrontacji i doraźne jest dla nas pomocą, bo np. rzucimy psu jedzonko w trawę i psiak zajmuje się szukaniem go.

Wydawałoby się, że jedzonko nie może być niczym złym, mamy jakieś super smakołyczki i w teorii powinny być dla psiaka chwilką przyjemności, ale niestety nie zawsze tak jest.

Po pierwsze psiak nie zawsze będzie chciał podjąć jedzenie, bardzo często jest to kwestia tego, że w danym momencie może być dla psa coś ważniejszego, niż zgarnięcie smaczka.

To może być coś interesującego w środowisku, pies może być w sytuacji, w której nie czuje się bezpiecznie i nie w głowie będzie mu jedzenie smaczków, a to by jak najszybciej poczuć się dobrze. Mogą dokuczać mu również dolegliwości zdrowotne, co naturalnie może wpływać na jego ogólne chęci, w tym do jedzenia.

czy-jedzenie-moze-byc-stresujace-2

Jedzenie nie jest lekiem na wszystko. I choć – jasne – bardzo wiele rzeczy możemy psiaka nauczyć, czy zaznaczyć mu nagrodą. Praca z psem na jedzonko powinna opierać się o pewne zasady.

Przede wszystkim nie możemy wciskać jedzenia psu na siłę, naprawdę wtedy to nawet nie jest nagroda.

Nie możemy zmuszać psa do trenowania, nie możemy nakładać na psa zbyt dużych oczekiwań, nie możemy karać psa za to, że z czymś sobie nie radzi, albo irytować się, że mamy najlepsze jedzenie, a on i tak nie chce jeść!

Czasem są sytuacje, w których pies się stresuje i je ale bardzo szybko, bardzo nerwowo i czasami nawet wydając psu jedzenie pod palcami czuć, że psiak jest przeładowany emocjami i je w stresie, a wręcz ten stres zajada!

czy-jedzenie-moze-byc-stresujace-3

Wydawałoby się, że praca z jedzeniem jest bardzo prosta i rzeczywiście, jeśli wiemy w jaki sposób pracować, aby nie doprowadzić do jedzenia w stresie, albo jak pracować aby odpracować taki problem.

Z pewnością jedzenie samo w sobie nie jest żadnym pewnikiem, że psiak czuje się dobrze.
Pracując z psem, czy wykorzystując jedzenie w różnych sytuacjach zawsze musimy zwracać uwagę na to jakie emocje mu towarzyszą, czy wydanie jedzenia w tym konkretnym momencie będzie na plus, czy wbrew pozorom na minus.