Dziś na tapetę leci bardzo, ale to bardzo ważny temat. Jak bezpiecznie transportować psa. Bezpieczeństwo naszego pupila jest równie ważne jak innych pasażerów naszego pojazdu. Samochody posiadają szereg zabezpieczeń związanych z naszym bezpieczeństwem. Te nowsze potrafią tak intensywnie przypominać o zapięciu pasów, że wypracowały w nas naturalny odruch używania oferowanych przez dany model zabezpieczeń. Świadomość w tej kwestii jest coraz większa i to cieszy. Kładziemy spory nacisk na bezpieczeństwo swoich bliskich, jednak co z psem? Niestety zabezpieczenia dla „naszego gamonia” nie są montowane przez producentów naszych pojazdów, dlatego o to musimy zadbać sami.

 

Jak odpowiednio zabezpieczyć naszego psa na czas podróży?

Wyobraźmy sobie sytuację kiedy na tylnym siedzeniu naszego pojazdu, leży sobie swobodnie 5 lub 10 litrowa butelka z wodą. W sytuacji stłuczki, bądź nagłego hamowania element ten staje się zupełnie bezwładny. Podobnie zachowa się nasz niezabezpieczony pupil. Swobodnie przemieszczający się psiak, w sytuacji zagrożenia staje się zupełnie bezwładny i stanowi nie tylko zagrożenie dla swojego życia, ale także naszego.

Oczywiście nikomu nie życzymy wypadków, jednak wsiadając do samochodu powinniśmy mieć z tyłu głowy, iż taka ewentualność może się wydarzyć.

Kolejnym przykładem dla którego warto się skupić na zabezpieczeniu swojego zwierzaka w trakcie podróży, jest możliwość nagłego opuszczenia samochodu w niebezpiecznych miejscach. Zdarza nam się przecież zatrzymywać z różnych powodów przy drodze czy na ruchliwych parkingach. W samochodzie  bardzo łatwo o stres dla psiaka. Nawet najlepiej wyszkolony pies może nie ogarnąć, wystraszyć się i nagle wybiec na drogę, co spowoduje ogromne zagrożenie dla otoczenia i oczywiście jego samego.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest tak wiele przeróżnych zabezpieczeń, że jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszego pupila w dowolnym typie pojazdu.

 

 

Klatka bezpieczeństwa – Uważam, że to najbezpieczniejsza opcja, jednak na jej instalację mogą sobie pozwolić jedynie użytkownicy dużych samochodów. Klatkę tego typu montuje się w bagażniku, dzięki temu klatka zabezpieczona jest przed przemieszczeniem z każdej ze stron. Dodatkowymi zaletami jest łatwość wkładania i wyciągania psiaka. Warto wspomnieć, że ten typ transportera ogranicza psiakowi widoczność, dzięki czemu psiak podróżuje bardziej komfortowo, a jego błędnik nie dostaje „batów” 😛

Transporter – Transportery sprawdzają się świetnie w przypadku psów ras średnich i małych. Są bardzo bezpiecznym środkiem transportowym. Można z nich korzystać w bagażnikach wszystkich typów samochodów prócz aut typu sedan. Transporter można także położyć na tylnej kanapie. Podobnie jak klatki bezpieczeństwa, transportery także ograniczają psiakowi widoczność, co w wielu przypadkach reguluje poziom stresu związany z podróżą. Zaletą transporterów jest też wielozadaniowość, gdyż mogą służyć także jako przenośna klatka kennelowa. W przypadku transporterów musimy pamiętać, iż bardzo ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie wewnątrz pojazdu. Aby odpowiednio zabezpieczyć transporter możemy użyć pasów bezpieczeństwa lub pasów bagażowych. W przypadku umieszczenia transportera na tylnej kanapie, warto zakleszczyć go dodatkowo, przesuwając maksymalnie fotel pasażera do tyłu.

 

 

Pas bezpieczeństwa dla psa – Jeśli chcemy by nasz psiak podróżował blisko nas, możemy zastosować wpinkę do pasów bezpieczeństwa. Jest to zwyczajna krótka smycz, która z jednej strony ma standardowy karabińczyk, z drugiej zaś wpinkę, taką samą jak nasze pasy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że do stosowania tego typu zabezpieczenia, powinniśmy użyć szelek dla psiaka. Zapięcie pasa do obroży w momencie wypadku może skutkować poważnym urazem, a nawet uduszeniem psiaka.

Pamiętajmy, że w przypadku klatki bezpieczeństwa czy transportera, ich wielkość powinna być dostosowana do psiaka. Aby były bezpieczne, nie mogą być za duże ani za małe. Wielkość powinna być dobrana tak, by psiak mógł tam usiąść obrócić się i wygodnie położyć. Zastosowanie zbyt wielkiego transportera, będzie skutkowało przemieszczaniem się psiaka w jego wnętrzu, co także jest niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.

Pamiętajmy by nie bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Wypadki mogą się wydarzyć nawet podczas 5 km jazdy w kierunku najbliższego parku. Dbajcie o wspólne bezpieczeństwo.

 

Szerokiej drogi! Łapa!