Jak co roku, w nocy z 29 na 30 listopada wszyscy zasiadają przed garem z woskiem i z niecierpliwością czekają, aż pojawią się wskazówki odnośnie przyszłości. Wiecie, że kiedyś psy odgrywały bardzo dużą rolę we wróżbach andrzejkowych? Dawniej, na wsiach świeczki z wosku to był luksus, na który mało kto mógł sobie pozwolić. Panny więc korzystały z tego co miały, a że pies był w każdej chałupie (albo raczej przed każdą chałupą), to były one świetnym źródłem wróżb andrzejkowych.

W andrzejkowy wieczór dziewczęta wychodziły na zewnątrz i nasłuchiwały, z której strony szczeka pies, miało to wskazać kierunek z którego nadejdzie ich ukochany.

Psi apetyt był jednak najczęściej wykorzystywany. Na ławce kładziono placki zwane andrzejkiem lub kukiełką. Właścicielka placka, który był najszybciej zjedzony jako pierwsza wyszła za mąż. Jeśli pies ugryzł tylko kawałek placka, to oznaczało, że panna zostanie porzucona. W przypadku, gdy ugryzł kawałek i wypluł, to właścicielka placka miała zostać starą panną.

Kolejną wróżbą, w której wykorzystano apetyt psa był wybór właściwego kandydata na męża. Dziewczęta piekły pierożki lub kulki z ciasta, na każdej z nich pisano imię młodzieńca, który podobał się pannie. Kulka zjedzona jako pierwsza zwiastowała, że panna wyjdzie za tego, czyje imię było na niej napisane.

Tak nam się spodobał ten pomysł, że wymyśliłyśmy swoje wróżby z udziałem psów, albo takie, które będa idealne dla psiarzy!

Taka luźna propozycja: Zaproś 3 kandydatów na męża do domu, ten którego pies pogryzie jako pierwszego, na pewno nie zostanie Twoim mężem!

A teraz poważnie 😀

Przygotuj kartkę, nożyczki, długopis i szpilkę. Z kartki wytnij kształt serduszka i wypisz na nim wszystkie rasy psów jakie znasz. Aby wywróżyć sobie jaka rasa psa będzie dla Ciebie, musisz na oślep przebić igłą kartkę. Sprawdź, na jaką rasę trafiłeś 🙂

Jeśli wróżycie sobie z wosku, możecie też zwrócić uwagę ile osobnych kropelek z wosku wpadło do garnka z wodą. Ich ilość będzie oznaczała to, ile psów będziesz mieć w swoim życiu.

A może planujesz uprawiać z psem jakiś sport? Wykorzystaj andrzejki jako inspirację. Wypisz na karteczkach wszystkie nazwy sportów kynologicznych, które cię interesują, a następnie rzuć je za siebie, ta która będzie najbliżej ciebie powie ci, który sport wybrać 😀

Kochani, oczywiście to są tylko wróżby i nie należy zgodnie z nimi podejmować ważnych życiowych decyzji. Bo jeśli mieszkacie z dwójką dzieci na 20 metrach kwadratowych, to może owczarek kaukaski, którego wylosujecie we wróżbie z serduszkiem nie będzie dobrym rozwiązaniem. Albo jeśli macie chihuahue, to raczej nie będzie szczęśliwa z powodu wylosowania weigt pullingu. Mają być dla Was fajną zabawą, więc koniecznie dajcie nam znać co wam wyszło 😀