W dzisiejszym wpisie znajdziecie wskazówki do tego, jak krok po kroku nauczyć psiaka wybranych sztuczek.
Sztuczki, które będą opisane będą o różnym poziomie trudności, tak by każdy znalazł coś dla siebie!
A jeśli nigdy nie trenowaliście sztuczek, to co-nieco o bezpieczeństwie jest tutaj: https://www.passionblog.com.pl/psie-sztuczki-jak-to-ogarnac/
OBRÓT, KÓŁECZKO
- Stań przed psiakiem, pies również powinien stać (jeśli Twój psiak z automatu siada, możesz zrobić kilka kroków w tył, tak by psiak podążał za Tobą i z ruchu zacząć go naprowadzać, lub nauczyć psa hasła: stój)
- Trzymaj smakołyk w ręce i naprowadź psa, tak by wykonał obrót dookoła własnej osi. Ręka powinna być mniej więcej na wysokości pyska psa, ponieważ ułożona za wysoko może spowodować, że pies będzie do niej skakał.
- Powtórz ćwiczenie kilka razy, dodaj do tego hasło.
Ucząc psa hasła pamiętajmy o tym, że dla psa to jest różnica czy uczę go obrotu w prawo, czy w lewo. Zasadniczo dla psiaka to inne zadanie, dlatego również hasło powinno być inne.
Powyższa sztuczka będzie łatwa dla psów, które nie mają problemu z bliskością człowieka. Pies, który jest niepewny może mieć problem z ręką bezpośrednią nad swoją głową. W takim wypadku postaraj się ustawić psiaka z boku, lub zacznij go uczyć w niskiej pozycji np. siedząc lub kucając bokiem do psa.
POPROŚ/ SUSEŁ
- Ustaw psiaka przed sobą w pozycji siad.
- Trzymaj w ręce smakołyk i prowadź dłoń od pyszczka psa w górę wolnym ruchem.
- Nagradzaj psa za oderwanie łapek od podłoża, nawet jeśli na początku to jest tylko momencik.
- Staraj się unosić dłoń z smakiem coraz wyżej, tak by psiak oderwał łapki na coraz dłużej. W efekcie końcowym psiak opiera ciężar ciała na tylnych łapach, więc do tego momentu naprowadzamy psa.
- Jeśli zatrzymamy się na etapie wyciągania ręki nad głowę psa to również pies będzie głowę miał skierowaną ku górze.
- Po kilku powtórkach dodaj hasło.
- Jeśli chcemy by psiak głowę miał ułożona w naszą stronę (a jest to super pozycja do zdjęć :D), możemy wykorzystać samokontrolę na jedzonko (psiak oczywiście musi znać to ćwiczenie i umieć je bardzo dobrze)
- W momencie, gdy pies wykonuje poproś i jest już w pozycji pionowej, wyciągamy na dłoni smakołyk i wydajemy hasło na samokontrolę. Dłoń kierujemy powoli, od góry w dół. Psiak prawdopodobnie będzie za nią podążał wzrokiem. Nagradzamy każdy mały kroczek psiaka!
Psiaki, które są bardzo młode, a ich ciało jeszcze nie jest “związane’’ mogą nie poradzić sobie z tym zadaniem. W takim wypadku wcześniej można popracować nad wzmocnieniem psa i równowagą. Zdarza się, że psiaki przeważa do tyłu, w takim wypadku staram się pomóc, będąc podporą dla psiaka, czyli nie stoję przed psem, a za nim. 😉
WSTYDŹ SIĘ
Tutaj podam dwie wersje, sami wybierzecie, która Wam bardziej odpowiada.
Wersja 1
W tej wersji psiak w pozycji leżącej pociera łapką o kufę.
Potrzebujesz do tego gumkę spiralkę, którą można bardzo mocno rozciągać 😉
- Psiak w pozycji leżącej. Nakładamy gumkę na pyszczek psa.
- Odruch psiaka zwykle jest taki, że łapką próbuje ściągnąć gumkę i wtedy nagradzamy psiaka. Kilka razy powtarzamy to ćwiczenie.
- Gumkę zakładamy coraz wyżej, na głowę psa. Dalej nagradzamy za każdym razem, gdy psiak sięga łapką, w kierunku pyszczka. Gumka bardzo się rozciąga, więc psiak czuje ją coraz mniej i już tutaj wprowadzamy hasło pod ćwiczenie, by uniknąć sytuacji, w której psiak bez gumki nie wie o co nam chodzi. (Gumkę mocno rozciągamy i na tym etapie jest tylko elementem pomocniczym, przypominającym dla psiaka).
- Wydajemy psu hasło “wstydź się”.
Wersja 2
Psiak powinien mieć opanowane podawanie łapki na gest.
- Psiak w pozycji siad, wydajemy gest do podawania łapy.
- Wyciągamy rękę do podawania łapy coraz wyżej. Za każdym razem nagradzamy psiaka.
- Ręka do podania łapy znajduje się przy kufie psiaka.
- Ręka do podania łapy ułożona jest dalej na wysokości kufy psa, ćwiczymy utrzymanie tej pozycji przez kilka sekund. Nagradzamy.
- Psiak podaje łapę, a my staramy się delikatnie kierować łapkę nad kufę psa.
- Jak wyżej, nagradzamy psa, gdy jego łapa znajduje się na naszej dłoni, a nasza dłoń znajduje się prawie na kufie psiaka.
- Pies podaje łapę jak wyżej, staramy się odłożyć łapę psiaka bezpośrednio na jego kufę. Nagradzamy psiaka.
- Jak wyżej, gdy tylko psiak potrafi odłożyć łapkę na kufę dodajemy element samokontroli na dłoni. Dodajemy hasło.
- Jak wyżej, przedłużanie hasła.
Zdaję sobie sprawę, że nałożenie gumki na pychol psa, dla niektórych psów może być totalnie niekomfortowe. Jeśli u was tak jest, to nie używajcie tej wersji ćwiczenia lub przyzwyczajcie wcześniej psa do przedmiotu na pyszczku.
UKŁON
W tej pozycji przednie łapy psa są ugięte, tylne wyprostowane, zad jest u góry.
- Pies w pozycji stojącej, w ręce trzymamy smakołyka, kierujemy dłoń w dół (dokładnie jakbyśmy chcieli włożyć rękę między łapki psiaka). Nagradzamy za każdym razem, gdy psiak obniża przednią część ciała.
- Zawsze zaczynając z pozycji stojącej, naprowadzamy psa ruchem od pyszczka w dół. Gdy tylko łokcie psa dotykają podłoża, nagradzamy psiaka serią, zaznaczając, że właśnie o to nam chodzi.
- Podkładamy hasło pod ćwiczenie.
Jeśli psiak od razu się kładzie:
- możemy szybciej zaznaczyć moment zgięcia łokci
- możemy wykonać ćwiczenie w formie dynamicznej, gdy tylko psiak obniży pozycje, cofamy rękę, a psiak podąża za nami, więc minimalizujemy ryzyko położenia się
- możemy również delikatnie przytrzymać biodra psa
CZOŁGAJ SIĘ
- Psiak w pozycji leżącej.
- Trzymaj dłoń ze smakołykami pod pyszczkiem psa. Powoli przesuwaj dłoń po ziemi od psiego nosa do przodu.
- Nagradzaj jeśli psiak wyciąga się w stronę smakołyka.
- W kolejnym etapie chcemy, by psiak ruszył przednimi łapami do przodu – to podstawowy ruch do czołgania się.
- Nagradzamy coraz większą ilość poprawnie wykonanych ruchów, tak doprowadzimy do płynnego czołgania się.
- Dodaj hasło do ćwiczenia.
Jeśli psiak wstaje, to informacja dla Ciebie, że za szybko przesuwasz dłoń po ziemi 😉
PADNIJ/ ZDECHŁ PIES
- Psiak w pozycji leżącej.
- W dłoni trzymaj smakołyk, prowadź dłoń delikatnie w kierunku grzbietu psa. Chcemy, by psiak ułożył biodra na jedną stronę. Za każdym razem, gdy psiak odłoży biodra i odwróci głowę, nagradzaj go.
- Kolejnym etapem będzie ułożenie głowy psa na podłodze. Jeśli opanowaliście punkt 2, to w następnym kroku naprowadzamy powoli i delikatnie psa, tak by głowę położył na podłodze.
- Jak wyżej, ale mocno zaznaczymy psu pozycję w leżeniu.
- Wprowadzamy hasło i wydłużamy zachowanie.
SLALOM MIĘDZY NOGAMI
- Dostawiamy psiaka do nogi.
- Wykonujemy wykrok nogą przeciwną do tej, przy której mamy psa. Weź smakołyk w dłoń i wkładając rękę pod kolano nogi wykrocznej, od zewnętrznej strony poprowadź psiaka, tak by przeszedł pod nogą i ustawił się obok nogi wykrocznej.
- Teraz wykrok wykonujemy drugą nogą i analogicznie powtarzamy naprowadzenie psiaka.
- Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, nagradzając psa za każdym razem, gdy przejdzie pod nogą.
- Podstawiamy hasło.
W tym ćwiczeniu pamiętaj o tym, by psa naprowadzić tak by stanął na wysokości nogi pod którą jest prowadzony, wychodząc zupełnie spomiędzy nóg, bo tym sposobem unikamy możliwości przypadkowego kopnięcia/ trącenia psiaka, ale też mamy po prostu miejsce do kolejnego ruchu.
Te wszystkie ćwiczenia mają sprawić radość nam, a przede wszystkim naszym psiakom, więc na luzie i bez spiny 😉
Najważniejsze jest to, by trudniejsze elementy rozłożyć sobie na części i uczyć krok po kroku, wtedy sukces przyjdzie szybciej i łatwiej!
To co, której sztuczki nauczysz swojego psiaka? 😀