Nadeszły krótkie i chłodne dni, co czasami może nieco demotywować do aktywności  i zachęcać do przebywania pod kocem z ciepłą  herbatką. Każdy kto ma psa wie, że dzień przerwy i odpoczynku można zrobić i nic w tym złego, ale nie da się tak całą zimę! Trzeba to zrobić tak, by zmęczyć psią głowę w mądry sposób i czerpać z tego jak najwięcej korzyści i przyjemności 😉 

Każda pora roku jest odpowiednia do aktywności z psem, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. Najlepiej nie zastanawiać się za długo nad tym co chcemy zrobić, tylko po prostu zacząć działać.

Pies oparty o gałąź drzewa


Nauka nowych elementów

 Uczenie psa czegoś nowego to zawsze dobry pomysł. Jeśli za oknem jest zimno, albo po prostu chcemy posiedzieć w domu to i tak nie zwalnia nas z obowiązku zapewnienia psu jakiegoś rodzaju zmęczenia. Zastanów się czego jeszcze chcesz nauczyć swojego psa. Może ma problem z wyczekiwaniem w pozycji ,a może fajnie będzie wspólnie pobawić się przy nowej sztuczce? Zastanów się jakie przedmioty w domu możesz wykorzystać do treningu. Z pewnością masz kilka książek, które posłużą jako podeścik na który pies może wejść np. przednimi łapami, albo kij od miotły do nauki czołgania się. Każdy psiak jest inny, ale dla każdego można znaleźć odpowiednie ćwiczenie, które będzie satysfakcją dla Waszego teamu. Kilka propozycji nauki lub utrwalania komend: 

  1. Na miejsce- weź psie jedzonko i wrzuć psu na posłanie/ do klatki. Wydaj komendę na miejsce, gdy pies rusza, by zjeść smaki. Następnie rozsyp mu na posłaniu dodatkowo trochę jedzenia, żeby wiedział że warto tam przebywać. Zwolnij psa, odrzuć smak gdzieś dalej i ponownie zachęć psa do wejścia na miejsce. Powtórz to kilka razy, a z pewnością odsyłanie będzie duuuużo skuteczniejsze. 
  1. Spokojne oczekiwanie w pozycji- Twoim zadaniem jest nagradzać psa za utrzymywanie pozycji. Jeśli chcemy budować u psa utrzymanie pozycji skarmiaj go serią, czyli wydaj jedzenie nie od razu wszystko na raz garścią jedzenia, a podziel to na kilka razy. 

 

  1. Sztuczki- możliwości jest baaardzo dużo. Zacznij od prostej np. ukłon. Weź jedzonko stań przed psem, pies też musi być w pozycji stojącej. Poprowadź rękę z jedzeniem między jego łapki. Jeśli psiak obniży pozycję i ugnie przednie łapki nagródź go, bo właśnie wykonał ukłon! 

Zabawy węchowe w domu 

Praca nosem również męczy psiaka. Zamiast wydawać psu jedzenie w misce można pochować  je w różnych częściach naszego mieszkania, zadaniem psiaka jest wyniuchać i zjeść! 

Wykorzystać możemy do tego zabawki węchowe, jednak trzeba pamiętać o tym, że powinna być dostosowana do naszego psa. Wielkość, poziom trudności zabawki ma ogromne znaczenie. Pies ma przy tym się skoncentrować i znaleźć nagrodę bez frustracji.  Wiele zabawek możecie zrobić sami,a poniżej w linku znajdziecie kilka pomysłów na zabawki handmade. 

https://www.passionblog.com.pl/wlasnoreczne-zabawki-dla-psa/

Dwa psy Husky


Intensywny spacer 

Mroźne dni mogą i dla psiaka być problematyczne, zależy jakiego mamy psa i jak wrażliwy jest na temperaturę 😀 Spacery w takie dni  powinny być bardziej  intensywne, więc raczej powinniśmy wolny spacer zamienić na marsz, albo nawet marszobieg. Cieplej będzie nie tylko psu, ale z pewnością i nam. 

Bieganie 

Czy bieganie z psem zimą jest bezpieczne i czy możemy to robić? To kwestia bardzo indywidualna, bo zależy od kondycji i sprawności naszej i naszego psa. Zacząć można teoretycznie zawsze, pod warunkiem że się do tego odpowiednio przygotujemy. Bieganie zimą jest trochę bardziej ryzykowne, ze względu na większą możliwość wystąpienia kontuzji, ale nie jest niemożliwe. Decydując się na bieganie z psem powinniśmy sprawdzić czy na trasie nie ma lodu i wziąć pod uwagę długość trasy, bo zimą biega się trochę trudniej. Bieganie może sprawić wiele przyjemności, jeśli podejdziemy do tego z głową. Osoby początkujące mogą na spokojnie zacząć od marszów przeplatanych truchtem, w ten sposób zaczniecie poprawiać swoją kondycję oraz jest to dobrą profilaktyką,  która ochroni przed nadmiernym zmęczeniem siebie i psa. Z czasem sami poczujecie, że możecie więcej i będzie łatwiej nawet, gdy mrozik będzie szczypał po nosie. Najważniejsze to najpierw mieć na uwadzę bezieczeństwo swoje i swojego psiaka. 

Spacer z torem przeszkód dla psa 

Nie musisz iść na specjalny wybieg, gdzie są hopki, tunel i inne różnego rodzaju przeszkody dla psa. Rozejrzyj się po okolicy i  zobacz ile dookoła jest elementów, które można wykorzystać do treningu z psem. Podczas spaceru z pewnością mijasz drzewa, w które możesz pochować miękkie smakołyki dla psa .I już mamy dwa zadania. Pierwsze: pies spokojnie czeka, aż schowasz smakoły. Drugie: pies szuka schowanych smakołyków wciśniętych w korę drzewa.  Wykorzystaj ławkę do przeskakiwania lub przechodzenia pod ławką. Różnego rodzaju słupki do slalomu, bądź do omijania. Mijasz powalone drzewo? Zaproponuj psu wejście i np. zmianę pozycji. Wszelkie murki do wskakiwania, zeskakiwania co pomoże w nauce lub utrwaleniu komend zejdź/ wejdź. 

Psiaka można męczyć w różny sposób, ale spacer jest podstawą. Dni mamy krótkie, często pogoda za oknem nie zachęca, ale jeśli chcemy mieć spokojnego i szczęśliwego psa to porządny spacer musi  się odbyć! Jeśli nasz psiak marznie, może warto pomyśleć o ubraniu dla niego, ale i tak najlepszym sposobem będzie zwiększenie intensywności spaceru, aby rozgrzać ciało psa. 

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ