Pisałyśmy już o tym, czym jest kastracja, jakie są jej wady i zalety oraz kiedy kastrować psa. Dziś chciałyśmy wziąć na tapet mity z nią związane. Mity, które niestety są powielane także przez niektórych lekarzy weterynarii…

  • Suczka przynajmniej raz w życiu powinna mieć szczeniaki. Nie mogę pozbawić mojej suczki radości z macierzyństwa.

Bardzo często zapominamy o tym, jak wyczerpująca fizycznie dla suki jest ciąża. Tak naprawdę bardzo często zaraz po odchowaniu szczeniąt, matka je przegania, bo stają się dla niej konkurencją. A z drugiej strony suka na pewno nie będzie tęsknić za macierzyństwem, bo nie może tęsknić za czymś, czego nie zna. Poza tym co to za instynkt macierzyński, który każe zabijać osłabione szczenię? My, jako ludzie, o swoje dziecko będziemy walczyć, ale zwierzę?… Suka odrzuci chore szczenię i po prostu przestanie je karmić.

Mimo tego, że nadal wielu weterynarzy powtarza ten mit, nie ma żadnych medycznych uzasadnień, dla których suka powinna chociaż raz urodzić szczenięta. Nie zapobiega to żadnym hormonozależnym chorobom, a może nawet zwiększyć ryzyko ich wystąpienia. 

  • Nie chcę pozbawiać mojego psa uciech seksualnych. Nie chcę pozbawiać mojego psa męskości.

Popęd płciowy to instynkt; niesamowicie silny instynkt. I psy kopulują wyłącznie w celu posiadania potomstwa. Nie zastanawiają się, czy to jest przyjemne, więc i nie robią tego dla przyjemności 😉 I co jest bardziej męczące dla psa – gdy go wykastrujemy i nie będzie odczuwać popędu płciowego, a co za tym idzie, nie będzie chciał kopulować, czy może gdy na osiedlu wszystkie suczki mają cieczkę, a my mu nie pozwalamy na stosunek? Oczywiście to samo dotyczy suk, które, mając cieczkę, chcą zostać pokryte w celu rozmnażania. I samce, i samice będą się męczyć, nie mogąc zaspokoić swoich popędów seksualnych.
No a czy wykastrowany pies stanie się nagle mniej psem? Zamieni się w suczkę? No nie 😛 (I w co wtedy zamieniałaby się wykastrowana suka?…)

  • Zwierzęta po kastracji są bardziej ospałe. Pies po kastracji się uspokoi. 

Jedna rzecz jest faktem – po kastracji psom spowalnia metabolizm, w związku z czym mogą mieć większą tendencję do tycia. Ale to, czy na to pozwolimy zależy tylko od nas. Należy psa obserwować i dostosować codzienną dawkę kalorii do jego potrzeb. Jeśli pozwolimy psu na przytycie, to siłą rzeczy stanie się bardziej ospały i powolny. Ale to nie tak, że po kastracji, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pies staje się bardziej leniwy.
A co się tyczy uspokojenia psa przez kastrację – można się tu nieźle zdziwić. Powszechnie mówi się, że psa agresywnego trzeba wykastrować, to się uspokoi. A sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Jeśli agresja jest spowodowana działaniem testosteronu, to kastracja może ten problem zmniejszyć. Ale nie musi. Inna rzecz, że zachowania agresywne w znacznej większości mają podłoże lękowe i wtedy kastracja nic nie pomoże, a może sporo napsuć. 

  • Umiem dopilnować swojego psa, więc kastracja jest niepotrzebna.

Gdyby każdy umiał dopilnować swojego psa, to nie byłoby problemu, a z drugiej strony nie puszczałby psa, gdyby wiedział, że nie jest w stanie tego zrobić 😛 Ale niestety, psy uciekają – bo się czegoś wystraszą, bo smycz się zerwie, bo poczują jakiś trop, albo bo poczują sukę w cieczce. Jak już pisałam, popęd płciowy to bardzo silny instynkt i jeśli pies wejdzie na trop suki w cieczce, to bardzo marne szanse, że uda nam się go przywołać do porządku. Każdy z nas stara się psa pilnować jak tylko może, ale czasem wystarczy sekunda.

Inna sprawa, że jeśli pies nam ucieka regularnie z powodu suczek w okolicy, to kastracja nam z tym problemem niewątpliwie pomoże i będzie to bezpieczniejsze dla psa, bo nigdy nie wiemy, co mu się może przydarzyć, gdy “pójdzie na gigant” 😉

  • Znajdę szczeniakom dobre domy.

Pamiętajmy, że ludzie są tylko ludźmi. Wszystko może wydawać się w porządku i dom może być idealny. Do czasu… Nie jesteśmy w stanie sprawować kontroli nad ludźmi, którzy wezmą od nas szczeniaka przez całe życie psa. Niektórzy oczywiście będą sami chcieli się z nami dzielić informacjami, ale nie każdy i nie będziemy w stanie ich do tego zmusić. Nie wiemy, czy dobre wrażenie, które wywarli, to nie są tylko pozory i czy nie będą psa na przykład rozmnażać dalej.

Oczywiście jak zawsze decyzja o kastracji jest Wasza i musi ona być dokładnie przemyślana. Nie opowiadamy się tutaj za żadną ze stron, a jedynie chcemy obalić mity z nią związane. Mity, od których aż się roi w internecie. I nie tylko w internecie. 😉

Chcesz zacząć szkolenie

Opowiedz nam o sobie i swoim psie. Skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ
NAPISZ
ZADZWOŃ