Nauka sztuczek jest jedną z wdzięczniejszych form budowania relacji z psem. Pozytywnym efektem ciągłego poznawania nowych rzeczy jest zarówno zwiększenie pewności siebie, jak i budowanie świadomości ciała, czy rozwijanie samodzielnego myślenia. Wszystko to robione wspólnie przez przewodnika z psem tworzy więź opartą na zaufaniu i radości z pracy. 

Najważniejsza na start jest zbudowana motywacja na jedzenie lub zabawkę i pozytywne nastawienie. Pamiętajcie by na początku robić krótkie serie powtórzeń jednego ćwiczenia i nagradzać za każde pożądane zachowanie, które będzie przybliżać nas do planowanego efektu.

Spróbujcie zacząć od trzech prostych sztuczek, których możecie nauczyć się sami.

Target/dotknij dłoni

Targetowanie jest jedną z bardziej przydatnych sztuczek, którą można wykorzystać w nauce kolejnych. Pies targetować może nosem, łapą, czy nawet całym ciałem do przewodnika lub wyznaczonych przedmiotów, wszystko zależy od zamierzonego celu. 

  1. Przygotuj trochę smakołyków. Jednego z nich przytrzymaj między palcami otwartej dłoni i zachęć psa do interakcji. Gdy tylko pies dotknie nosem Twojej dłoni uwolnij smakołyka z pomiędzy palców chwaląc go Waszą komendą nagradzającą (super, dobry pies itp.). Powtórz kilka razy. 
  2. Kolejnym etapem jest wyciągnięcie otwartej dłoni, już bez smakołyka między palcami i zachęcenie psa do dotknięcia jej nosem. Gdy pies spełni Twoją prośbę nagradzaj go smakołykiem z drugiej ręki w pobliżu tej którą targetował np. poprzez wsypanie na nią smakołyka. Powtórz  kilka razy.
  3. Jeśli Twój pies chętnie dotyka nosem ręki podłóż komendę. Może to być np. target, dotknij, touch. 
  4. Na koniec zacznij się bawić tym ćwiczeniem przesuwając rękę w różne strony, trzymając ją wyżej nad psem, tak aby musiał się trochę ruszyć, czy podskoczyć. Nagradzaj za każdym razem gdy wykona ćwiczenie poprawnie.

Ukłon

Ukłon nie dość, że  wygląda fajnie, to jeszcze jest świetnym ćwiczeniem rozciągającym obręcz barkową, które można wykorzystać podczas rozgrzewki.

  1. Przygotuj w ręce trochę smakołyków i poproś psa żeby stanął przed Tobą. Zamkniętą dłonią ze smakołykami, powoli naprowadzaj psa, kierując dłoń między przednie łapy. Nagradzaj psa, gdy obniży głowę, uginając przednie łapy, pozostawiając tył w pozycji stojącej. Powtarzaj stopniowo pogłębiając ugięcie przednich łap. 

Wskazówka: Możesz wykorzystać meble, lub ścianę ustawiając psa przed nimi, by ograniczyć mu możliwość wycofania się podczas pogłębiania ugięcia. Czasami, gdy pies próbuje przechodzić do pozycji leżącej możesz pomóc sobie delikatnie dotykając go pod brzuchem, żeby obniżał tylko przednią część ciała. Możesz też wykorzystać jakąś przeszkodę i naprowadzić psa pod nią. 

  1. Gdy pies już potrafi wykonać ukłon dotykając łokciami podłogi, zacznij naprowadzać go pustą ręką i nagradzaj wykonanie ćwiczenia smakami z drugiej ręki. Nie zapomnij o komendzie nagradzającej!
  2. Ostatnim etapem będzie podłożenie komendy głosowej np. ukłon i stopniowe wycofywanie gestu dłoni. Utrwal sztuczkę poprzez nagradzane powtórzenia.
KROK 1KROK 2

Poproś

Sztuczka, którą chyba każdy kiedyś widział, a która wcale nie jest prosta dla psa. Poproś wymaga zachowania równowagi, co za tym idzie kształtuje mięśnie głębokie odpowiadające za stabilizację ciała. 

  1. Przygotuj w ręce trochę smakołyków i poproś psa żeby usiadł. Rękę ze smakołykami skieruj nad jego głowę, tak aby musiał się odrobinę podnieść, by do niej sięgnąć. Na początku nagradzaj psa gdy tylko podniesie choćby jedną przednią łapę. 
  2. Stopniowo podnoś rękę trochę wyżej i dalej za głowę psa, tak by sam musiał podnieść się bardziej. Pamiętaj żeby tylne łapy pozostawały w siadzie. 

Wskazówka: Jeśli Twój psiak ma problem z utrzymaniem równowagi możesz pomóc mu podtrzymując go delikatnie za łokieć, lub gdy jest dużym psem, stając za nim i pozwalając mu oprzeć się plecami o Twoje nogi.

  1. Gdy pies będzie potrafił wytrzymać kilka sekund w pozycji podłuż komendę i wycofuj gest ręki. Tak jak przy poprzednich sztuczkach, nagradzając za dobrze wykonane zadanie.

Zawsze pamiętaj żeby nagradzać psa komendą nagradzającą np. super, dobry pies. Jeśli Twój pies nie uczył się wcześniej wielu sztuczek, daj mu czas, ćwicz nie dłużej niż kilka minut, stopniowo zwiększając oczekiwania. Nauka nowej sztuczki może potrwać dzień, tydzień lub nawet dłużej  wszystko zależy, jak trudna okaże się być dla Twojego psa. 

KROK 1KROK 2