Ho, ho, ho 😀 Święta coraz bliżej, czas zadumy, radości i budowania rodzinnych więzi… Skoro pies jest członkiem rodziny, to nad relacją z nim też możecie popracować. A jak? Otóż poprzez naukę nowych, świątecznych sztuczek! Może przyda Wam się pomoc przy ubieraniu choinki, albo rozdawaniu prezentów. 

Trzymanie cukrowej laski w pysku

Sztuczka idealna do zdjęć na instagrama i świątecznej kartki dla znajomych psiarzy. Najlepiej zacząć naukę na innym przedmiocie zbliżonym do laski cukrowej, bo ta bardzo łatwo się kruszy. Przygotujcie sobie jakąś podłużną zabawkę, lub bezpieczny patyk. Trzymania przedmiotu w pysku będziemy się uczyć metodą kształtowania. Uczymy się w krótkich, kilku minutowych sesjach, zakończonych choćby najmniejszym sukcesem. Każdą sesję zaczynamy komendą rozpoczynającą i kończymy zakańczającą.

  1. Pracuj z psiakiem w miejscu bez rozproszeń. Przygotuj smaczki, przedmiot do trzymania i psa. Powiedz komendę rozpoczynającą sesję. 
  2. Przedmiot połóż przed psem. Nic nie mów, poczekaj na jego reakcję. Jeśli zwróci uwagę na przedmiot (spojrzy, niuchnie, cokolwiek), pochwal komendą nagradzającą* i nagródź smaczkiem. Powtórz kilka razy i zakończ sesję komendą kończącą. 
  3. Przy kolejnej sesji zacznij tak samo. Kontynuuj kroki  z punktu drugiego, stopniowo zwiększając poziom trudności. Obserwuj zachowanie psiaka, powinien dość szybko zrozumieć, że ma coś zrobić z przedmiotem leżącym na ziemi. Z reguły wygląda to tak, najpierw psiaki patrzą w kierunku przedmiotu – dostają nagrodę. Niuchają przedmiot – dostają nagrodę. Biorą go do pyska – dostają nagrodę. Jeśli psiak chętnie, bierze przedmiot do pyska, stopniowo wydłużamy czas trzymania. I tak, aż do skutku 😉 Na koniec można sobie pomóc komendą „zostań”, jeśli pies ją zna.
  4. Zamień przedmiot na cukrową laskę i zrób zdjęcie  

*Przy kształtowaniu świetnie sprawdza się kliker. W  momencie, gdy psiak wykona ruch bliski pożądanemu efektowi klikamy i następnie nagradzamy. Kliker pozwala na dużo dokładniejsze wskazanie czynności do której zmierzamy.

Trzymanie prezentów

Temat pomocy w dostarczaniu prezentów można rozwiązać dwojako – jeśli psiak już potrafi trzymać w pysku, może trzymać świąteczną torebkę za uszy. Jednak jeśli potrzebujecie kolejnego wyzwania, uczymy trzymania w łapkach ☺ 

Przygotujcie smaczki, jakiś podłużny kijek (od miotły, makaron do pływania, kawałek rurki itp.) i prototypowy prezent dostosowany do możliwości Twojego psa.

  1. Usiądź przed psiakiem i przytrzymaj kijek poziomo przed nim. Możesz skorzystać z komendy „łapa”, jak psiak dotknie łapą kijka – nagroda. Powtarzaj, tak by psiak trzymał łapę kilka sekund, chwal i nagradzaj.
  2. Powoli, przy kolejnych powtórzeniach podnoś kijek do pionu. Gdy trzymasz go pod skosem, pamiętaj ułożyć go tak, by psiak miał możliwość położenia na nim łapy. Powtórz kilka razy, nagradzając za sukcesy.
  3. Gdy psiak obejmuje kijek łapą, gdy ten jest już w pionie, podłuż komendę  np. przytul. Powtórz kilka razy nagradzając, żeby utrwalić komendę, stopniowo zwiększając czas przytulania. 
  4. Zamień kijek na przygotowany prezent i zachęć psiaka do przytulenia go. 

*Możesz też powtórzyć proces nauczania dla drugiej łapy i nauczyć psiaka trzymania prezentu obiema łapami. Istnieje wiele możliwości urozmaicania sobie treningu ☺

Ubieranie choinki

Tyle obowiązków przed świętami, milion rzeczy do załatwienia i przygotowania, co by było gdyby pies mógł nam pomóc… ubrać choinkę? ☺

Tej sztuczki uczymy się podobnie jak pierwszej, czyli metodą kształtowania. Jak to wygląda w kolejne etapach zobaczcie sami na filmiku poniżej. Pamiętajcie, że każdy psiak jest inny, jeden może potrzebować więcej czasu, inny zaoferuje zachowanie praktycznie od razu. Dostosujcie poziom trudności do swojego psa i bawcie się dobrze 😉

Pamiętaj o bezpieczeństwie psa – przygotuj plastikowe bombki.