Dzisiaj przygotowałyśmy dla Was post z cyklu, czy wiesz, że …

  1. Właściciele psów cieszą się większym powodzeniem i częściej randkują. Psie towarzystwo dodaje nam wiarygodności, ociepla wizerunek, sprawia, że jesteśmy uważani za bardziej przystępnych i empatycznych.
  2. Z psem pożyjesz dłużej! Posiadanie psa zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i śmierci, to wynika z najnowszego badania naukowców  z Uniwersytetu w Uppsali, opublikowanego w czasopiśmie Scientific Reports.
  3. Bawiąc się z psem poziom oksytocyny, czyli hormonu miłości wzrasta aż o 20%! –japońscy biolodzy Miho Nagasawa i Takefumi Kikusui z Uniwersytetu Azub udowodnili, że stężenie oksytocyny u ludzi nie zmieniało się, gdy siedzieli bezczynnie, natomiast gdy bawili się z psami, wzrosło średnio o ponad 20 proc. Natomiast Dr Paul Zak wykazał, że także zwierzętom rośnie oksytocyna – zarówno na widok drugiego zwierzęcia, jak i człowieka. Rekord pobiła koza, u której poziom tego hormonu skoczył na widok ulubionego psa aż 200-krotnie, czyli podobnie jak matka reaguje na widok swojego dziecka.
  4. Psy potrafią rozpoznawać wyraz twarzy – naukowcy z Instytutu Badawczego Messerliego w Wiedniu przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywano psom zdjęcia uśmiechniętych i zdenerwowanych ludzi, a także same fragmenty ich twarzy. Okazało się, że psy potrafiły nie tylko rozpoznać nastrój obserwowany na zdjęciu, ale także „poskładać” fragmenty jednej twarzy. Autorzy eksperymentu zauważyli, że psy prawidłowo umiały dopasować „wesołe” oczy to „wesołych” ust i na odwrót.
  5. Pies też może „zarazić się” ziewaniem – ziewanie jest zaraźliwe, wystarczy, że zobaczymy kogoś, kto ziewa, i natychmiast czujemy nieodpartą chęć ziewnięcia. Ludzie zarażają się ziewaniem od siebie nawzajem, ale patrząc na naszych ziewających czworonożnych pupili, też zaczynamy ziewać. Co ciekawe, działa to również w drugą stronę. Jeszcze ciekawsze jest to, że psy dosyć skutecznie odróżniają prawdziwe ziewnięcia od udawanych i zwracają większą uwagę na ziewnięcia swojego właściciela niż osób postronnych.
  6. Psy jednak są zazdrosne o swojego przewodnika – naukowcy przebadali 36 psów. Obserwowali reakcję zwierząt na nagranie wideo, na którym ich właściciele okazywali uczucia realistycznie wyglądającym pluszowym psom. Okazało się, że na ten widok ponad 3/4 psów próbowało przepychać lub dotykać swojego właściciela. Objawy zazdrości były o wiele silniejsze gdy właściciele zajmowali się sztucznym psem niż gdy angażowali się w inną czynność, taką jak np. czytanie książki. Ok. 1/3 psów próbowała zająć miejsce między pluszowym psem w swoim właścicielem, a 1/4 okazywała agresję w stosunku do „konkurenta”.
  7. Jak już wiece machanie ogonem u psa nie zawsze oznacza radość, ale czy wiedzieliście, że psy mogą merdać wyraźnie bardziej w lewą lub prawą stronę. A robią to, by przekazać konkretne informacje innym psom. Badania wskazują, że merdanie w prawo oznacza szczęście i zadowolenie. Natomiast w lewo – strach lub zdenerwowanie. Zachowanie odzwierciedla to, co dzieje się w mózgu psa.
  8. Psy nie lubią ludzi, którzy krzywdzą ich właścicieli – psy, podobnie jak ludzie oraz nieliczne naczelne, mają zdolność do społecznego współdziałania. Pokazują to wyniki badań naukowców z Kioto. Psy potrafią m.in. odmówić przyjęcia smakołyka od osoby, która była niemiła dla ich właściciela.
  9. Psy towarzyszyły ewolucji człowieka – badania genetyczne prowadzone przez naukowców ze Sztokholmu wskazują,  że udomowienie psów miało miejsce znacznie wcześniej niż do tej pory przypuszczano. Zdaniem badaczy do oddzielenia psów od wilków mogło dojść 27 tys. lat temu.
  10. Psy chętnie pomagają znajomym zwierzętom – Badacze z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu wykazali, że psy chętniej dzielą się swoimi smakołykami z psami, które znają. Okazuje się, że potrafią to robić zupełnie bezinteresownie, nawet gdy wiedzą, że nie otrzymają za to żadnej nagrody.

Źródło: https://www.focus.pl/